Şemdinli davasından hapis çıktı

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına direnerek sanık Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'i "suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak" suçundan ayrı ayrı 1 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasına çarptırdı.

Şemdinli davasından hapis çıktı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Umut Kitabevi'nde meydana gelen patlamadan sonra tutuklanan ve 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasına çarptırılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında verilen kararın Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulmasının ardından yeniden görülen davanın ikinci duruşması, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Sanıkların katılmadığı duruşmada mahkeme başkanı Behçet Aşılar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararını ve iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını okudu.

 

AVUKAT İTİRAZ ETTİ AMA

 

Ardından müşteki ailelerinin avukatı Murat Timur, ilk duruşmadaki savunmalarını tekrar ederek mahkemenin "direnme kararı" vermesini talep ettiklerini belirtirken, sanıkların avukatı Yurdakan Yıldız da Yargıtay'ın bozma kararına uyulması gerektiğini bildirdi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 01.10.2012 tarihli, 2012/7559 esas ve 2012/10174 karar sayılı bozma kararına direnilmesine oy birliğiyle karar vererek, yapılan yargılama ve toplanan deliller sonucunda sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş'in suç tarihinde işledikleri sabit olan "suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak" suçundan hareketlerine uyan TCK'nın 220/2 maddesi gereğince ayrı ayrı 1 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasıyla cezalandırılmalarına hükmetti.

 

"SUÇ İŞLEMEK İÇİN KURULAN ÖRGÜTE ÜYE OLMAK" SUÇUNDAN VERİLEN CEZA BOZULMUŞTU

 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesi'nde 19 Haziran 2006 tarihinde görülen duruşmada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'e, "suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak", "suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmeye teşebbüs etmek", "suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmek", "suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla kasten yaralama" suçlarından 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezası verilmişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilen dosyanın 1 Ekim 2012'de görülen temyiz duruşmasında sanıklara "adam öldürme" suçundan verilen hapis cezalarını onayan daire, "suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak" suçundan verilen cezaları ise bozmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER