Şen gözyaşları arasında toprağa verildi

İki gün önce Suruç’ta SGFD üyeleri tarafından yapılan basın açıklaması sırasında gerçekleşen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Yunus Emre Şen yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle memleketi olan Van’da toprağa verildi.

Şen gözyaşları arasında toprağa verildi

Suruç katliamında yaşamını yitiren 32 kişiden biri olan Yunus Emre Şen’in cenazesi dün akşam saatlerinde Van’a getirildikten sonra sabah saatlerinde Yeni Mahalle Meclisi önüne getirildi. Yeni Mahalle şehitliğinde on binlerce kişinin katıldığı cenaze törenine HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, DBP Van İl Eş Başkanları Hamiyet Şahin, Münir Aras, HDP Van Milletvekilleri Tuğba Hezer, Remzi Özgökçe, Adem Geweri, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, İl ve İlçe Belediye Eş Başkanları, HDP-DBP İlçe Yöneticileri, Suruç katliamından sağ kurtulan SGFD-ESP üyeleri, Şen’in yakınları ve yüzlerce kişi katıldı. Cenaze törenine birçok kişi ellerinde oyuncaklarla gelmesi dikkat çekerken, mezarlığa giriş sırasında gençler güvenlik amacıyla üs araması yaptı. Cenazenin geçişi sırasında mahalle sakinleri balkonlardan yeşil-sarı-kırmızı flamalar ve üzerinde ‘Şehit namırın’ yazılı pankartlar açtı. Cenazeyi omuzlara alan on binlerce kişi “Kobanê’de, Bakur’da bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Kanlı resimlerin ressamları Tayyip+AKP=IŞİD” yazılı pankartlar ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Yunus Emre Şen’in fotoğrafları PKK-KCK ve YDG-H bayrakları taşıdı.

 

ALKAN: 32 CANIMIZI KAYBETTİK

Özgürlük ve barış mücadelesinde yaşamını yitirenlerin ardından söz alan Van MEYA-DER Başkanı İbrahim Alkan, “ Kan içiciler 32 yoldaşımızı, canımız, arkadaşımızı bizden kopardı. Sanmasınlar ki bu vahşi katliamlarla başarıya ulaşacaklar. Kürt halkı muhakkak özgürlüğünü elde edecektir. Bu saldırıyı lanetliyoruz.” Dedi.

 

GENÇ: KATLİAMIN ORGANİZATÖRÜ DEVLETTİR

Alkan’ın ardından söz alan ve Suruç katliamında sağ kurtulan ESP Üyesi Emre Genç ise yaptığı konuşmada, “Bizler Kobanê’nin yeniden inşası için iki gün önce Suruç’taydık.  Kobanê’ye çocuk parkı, kütüphane, hatıra ormanı yapacaktık. Maalesef oyuncak dolusu çantalar taşıyanlar, bomba yüklü tırlar taşıyanlar tarafından katledildi. Patlamanın gerçekleştiği yer İlçe Kaymakamlığına oldukça yakın bir noktada, Her yerde mobese kameralar var. Bu saldırıyı önceden bilmemeleri mümkün değil. Bu katliamı yapan taşeron IŞİD’dir ama organizatörü devletin kendisidir. “ dedi.

 

“HALKLAR ARASINDAKİ BARIŞ KÖPRÜSÜNÜ YIKAMAYACAKLAR”

Saldırıda Türkiye’li devrimcilerin hedef alındığını kaydeden Genç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hep söylüyoruz Kürdistan halkının özgürlüğü halkların dayanışması ile mümkündür. Kobanê’yi aylarca hep beraber savunduk ve şimdi inşa etme zamanıdır. Harabeye dönmüş Kobanê’yi yeniden inşa etmek istedik. Deniz Gezmişlerin zamanında Hakkari’ye yaptığı gençlik köprüsünü 1998’de bombalarla havaya uçuranlar bugün de Suruç’ta bombayı patlatarak halklar arasındaki barış köprüsünü yıkmaya çalıştılar. Çünkü halkların barışını, kardeşliğini istemiyorlar. Bizler devrimci Kawa’nın, Mazlum Doğan’ların, Deniz Gezmişlerin,  Mustafa Süphilerin,  Süphi Ağırnasların yoldaşlarıyız. Bizi taşeron örgütlerin bombalarıyla bitireceklerini zanedenler yanılıyorlar. Biz sonuna kadar barış, kardeşlik ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. Yine Kobanê’ye gideceğiz ve orada yeni bir yaşamı inşa edeceğiz.  Şengal, Nurhak, Ağrı dağını birleştireceğiz. İşte egemenler bundan korkuyor, siz korkmaya devam edin.”

 

SÖGÜT: KOBANÊ’Lİ ÇOCUKLAR GÜLSÜN İSTEDİK

SGFD Üyesi Şevin Sögüt ise, “Bizler Kobanê’li çocuklar gülsün istedik, onlara bir ses olmak istedik. Bu yüzden bir katliamla karşılaştık. Ancak ne olursa olsun kardeşliğin köprüsünü yıkamayacaklar. Şimdi devrimci dayanışmayı daha da güçlendireceğiz. Bu olayla birlikte hepimiz el-ele vereceğiz ve barışı inşa edeceğiz.” Diye konuştu. Son olarak söz alan Şen’in yakınları da şehidin halkların şehidi olduğunu söyledi. Okunan duaların ardından kitle Şen için Cevdet Paşa mahallesinde kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

 

IMG_5447IMG_5450IMG_5454IMG_5462IMG_5463IMG_5464IMG_5466IMG_5471IMG_5475IMG_5480IMG_5481IMG_5489IMG_5491IMG_5494IMG_5498IMG_5500IMG_5504IMG_5506IMG_5509IMG_5511IMG_5515IMG_5520IMG_5522IMG_5523IMG_5525IMG_5530IMG_5535IMG_5536IMG_5537IMG_5545IMG_5546IMG_5553IMG_5554IMG_5558IMG_5564IMG_5565IMG_5566IMG_5570IMG_5574IMG_5581

 

Kaynak: //wangundem.com/yunus-emre-seni-vanda-onbirler-ugurladi/

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 14:11
YORUM EKLE