banner186

SERVİS ŞOFÖRLERİNE SEMİNER VERİLDİ

Van Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürolar Amiri Mustafa Kula, servis şoförlerini izin güzergah belgelerini almaları konusunda uyararak, hız limitinin düşürülmesi için ise İpekyolu üzerindeki tüm ışıklara kamera sistemi takılacağını söyledi.

SERVİS ŞOFÖRLERİNE SEMİNER VERİLDİ

Van Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürolar Amiri Mustafa Kula, servis şoförlerini izin güzergah belgelerini almaları konusunda uyararak, hız limitinin düşürülmesi için ise İpekyolu üzerindeki tüm ışıklara kamera sistemi takılacağını söyledi.

 

Van Şoförler ve Otomobilciler Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere Van Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürolar Amiri Mustafa Kula, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul, 31 Numaralı Umum Servis ve Okul Taşıtları Kooperatifi Başkanı Metin Aras ve servis şoförleri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Emin Tuğrul'un ardından Van Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürolar Amiri Mustafa Kula, servis şoförlerine uyarılarda bulundu. Van Büyükşehir Belediyesi’nden izin güzergah belgelerini almaları konusunda şoförleri uyaran Kula, “İzin belgesi olmayan tüm araçları bağlayacağız. Bu konuda tedbirinizi alın. Kesinlikle bu konuda müsamaha tanınmayacaktır. Kırmızı ışık ihlali yapan bir sürü S plakalı araç var. Bu konuda karayolları ile bir çalışmamız var. İpekyolu üzerindeki tüm ışıklara kamera sistemi takıyoruz. Çocuklar okula geç kalmış sınavı varmış. Hiç gitmemekten iyidir. 5 dakika geç gitsinler. Lütfen ışıklara uyunuz. Servis yollarını da tek yöne çevirdik alt komisyondan geçti. Tek gidiş, tek geliş olacak. Onun için servis yollarını da atlatma olarak kullanmayacağız ve araları da kapattıracağız. Çünkü bir sürü ölümlü kazamız var orada. Arkadaşlar, emniyet kemeri takmamak bir kural ihlali, cep telefonu ile konuşmak kural ihlali, aşırı süratle gitmek bir kural ihlali bunların hepsi kazalara davetiye çıkarıyor. Türkiye’de bir günde 3 bin 500 trafik kazası oluyor. Bunun yüzde 10’u ölümlü ve yaralamalı, günde 10 kişi olay yerinde ölüyor 660 kişide yaralanıyor. Eğitim güvenle başlar saygı ve sorumluluk gerektirir. Öğrenci taşıyan servis şoförü saygılı sorumlu güvenli sürücülüğünün yanı sıra yapmış olduğu işin pedagojik arka planı olduğunu bilmeli. Sürücülük günlük yaşam aktivitesi arasında hayati önem taşıyan en tehlikeli işlerden biri, ancak yeterince bilgi ve beceri sahibi olunmayan, gerektiği kadar önem verilmeyen insan hayatını etkileyen en önemli faktör de sürücülüktür. Standart bir iş değil sürücülük, sürücülük emek ister. Güvenli sürüş için ne yapmanız gerekiyor, kural ihlali ve riski davranışlardan kaçınmanız gerekiyor. Özellikle servis şoförleri sizlere düşüyor. Siz sadece yaptığınız hareketlerle çocuğunuza ekmek götürmüyorsunuz, taşıdığınız öğrencilere de rol model oluyorsunuz” dedi.

 

Slayt sunum eşliğinde süren seminer, Mustafa Kula’nın, servis şoförlerinin sorularını yanıtlaması ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 18:30
YORUM EKLE