banner211

'SEYİR TERASI' PROJESİ GELİYOR!

Tuşba Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan ‘Seyir Terası Projesi’ için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile sözleşme imzalandı.

'SEYİR TERASI' PROJESİ GELİYOR!

Tuşba Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan  ‘Seyir Terası Projesi’ için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile sözleşme imzalandı.

 

Tuşba Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ortaklaşa hayata geçireceği ‘Seyir Terası Projesi’ ‘Mali Destek Sözleşmesi’ imzalandı. Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci tarafından imzalanan ‘Mali Destek Sözleşmesi’nin ardından ‘Seyir Terası Projesi’ uygulama safhasına geçilecek. Van şehir merkezden 5 kilometre uzaklıkta bulunan Van Evleri’nin bulunduğu bölgede uygulanacak ‘Kalecik Seyir Terası Projesi’ 1750 metredeki Van Gölü’nden 250 metre daha yükseklikteki ve dünyanın en mükemmel günbatımının eşsiz manzarasının yansıra, tüm Van Şehri, Van Gölü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Erek Dağı, Van Kalesi, Süphan Dağı, Artos Dağı ve Tuşba Sahilinin tamamını görebilmek mümkün olacaktır. Ayrıca kadirşnas insanlarımız için çeşitli dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılamak, Tuşabanın eşsiz güzelliğine katkı sağlamak ve turistik hareketlere yeni imkanlar vermek amacıyla, gerekli yapı, tesis ve donatılarla kullanıma ayrılan, halkın günübirlik veya geceleme ihtiyaçlarını karşılayan, rekreasyonel ve estetik kaynak değerlerine sahip, Manzara açılımının geniş olduğu, peyzaj değeri yüksek olan bu alan, tabii yapıyı bozmadan Van’da ilk teras olacaktır. Van’ın, Van Gölü’nün ve Tuşba ilçesinin en güzel manzaralarını ve gün batımını buradan fotoğraflanacaktır. Yapılan Mali Destek Sözleşmesi’nin ardında bir açıklama yapan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, projenin Van’ı Türkiye’de ve Dünyada tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti. Başkan Özgökçe, imzalanan bu proje ile kaliteli hizmetlerine Van’da bir ilke daha imza attıklarını vurguladı.

 

‘BU BAHAR TUŞBA DAHA İYİ OLACAK DEDİK’

‘Bu bahar Tuşba daha iyi olacak’ sloganı ile yola çıktıklarını vurgulayan Başkan Özgökçe, Tuşba ve Tuşbalılar için durmadan çalıştıklarını söyledi. Bu yıl hayata geçirecekleri projelerle Tuşba’yı daha ileriye götürmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Özgökçe, “Bildiğiniz gibi bu projemizden önce birçok önemli projeyi hayata geçirdik. Van Evleri Projemiz bunların başında gelmektedir. Şimdi Van için önemli bir proje olan ‘Kalecik Seyir Terası Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Kalecik Seyir Terası projesi kapsamında birde seyir kulesi inşa ediyoruz. Bu vesile ile Van Gölü’nün ve Tuşba İlçesi’nin net görebileceğiz. Bu yüzden ‘Kalecik Seyir Terası’ özellikle fotoğrafçıların, doğaseverlerin ve huzur bulmak isteyenlerin ilk akıllarına gelecek mekânı olacaktır. Ayrıca ‘Kalecik Seyir Terası’nda sahil manzaralı piknik yapılması, temiz havada yürüyüş, semaver çayının yudumlanacağı dost sohbetlerinin yapılacağı en uygun mekânlar olacaktır. Sıcak yaz aylarında serinlemek ve uzun kış gecelerinde de çok sıcak ideal bir yer olacaktır. ‘Kalecik Seyir Terası Projesi’ni şehrin gürültüsünden uzak bir yere kuruyoruz, ziyaretçiler için huzur bulacakları, tam anlamıyla zihin dinlendirici, doğayla iç içe sakin bir ortam oluşturacağız” dedi.

 

NE YAZIK Kİ VANIMIZ YETERİ DERECEDE TANITILAMIYOR

Birçok büyük medeniyetin izlerini taşıyan ve büyük bir tarihi mirasa sahip olan Van’ın yeteri derecede tanıtılmadığından yerli ve yabancı turistlerin bihaber olduğu bir yer konumunda olduğunu söyleyen Başkan Özgökçe, Van’ın böyle olumsuzlukları hak etmediği bilincine sahip genç ve dinamik bir Belediye olan Tuşba Belediyesi’nin ‘Doğu’nun İncisi’ olan Van’ı dünya ve Türkiye kamuoyunda hak ettiği yeri alması için ellerinden gelen tüm çalışmayı fazlasıyla verdiğini anlattı. Güzel projelerle hizmete son hız devam ettiklerini dile getiren Başkan Özgökçe, “Tuşbamızın tüm güzelliklerini ‘Kalecik Seyir Terasından keşfedeceğiz. Kitapseverlerin, şairlerin, yazarların ve ressamlar da seyir tepesini çok seveceklerdir. Kitapseverler, parktaki bilgi evi hizmetiyle, muhteşem Van manzarasında kitap okumanın engin tadını çıkaracaklardır. Misafirlerine Tuşba’yı, Van denizi ve Süphan, Artos ve Erek dağlarını seyrettirmek isteyen tüm Vanlılar Kalecik Seyir Terası’nda, bir semaver çayı eşliğinde gün batımını da en güzel şekilde dostlarıyla izleyebileceklerdir.” Dedi. Projeye büyük önem verdiğini ifade eden Özgökçe, “Yıllarca atıl bir halde duran, metruk bir alandan Van’ın en hakim tepelerinde ilk olan seyir terası projesiyle yeni bir sosyal yaşam merkezi haline getirdiklerini söyledi. Seyir terası parkının, Vanlıların, kente gelen misafirlerine ziyaret etmek için ‘Hadi kalkın gidelim’ diyecekleri bir dinlenme ve eğlence merkezi olacaktır. Van’a yakışacak muhteşem bir seyir terası yapılacaktır. Manzarasıyla, kent mobilyalarıyla, eşsiz yapılarıyla Van’ın en güzel parkını inşa edeceğiz. Seyir terası aynı zamanda Van’ın yeni bir simgesi, sembolü olacak, ve seyir terası aynı zamanda Van’ın cazibe yeri olacaktır” diye konuştu. Van’ın ve Tuşbanın turizminin kalkınmasında çok önemli bir rol alacak olan projemiz için gerekli mali desteği bizlere sağlayan ve yaptığımız tüm çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a ve Van DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci ile yönetim ve kalkınma kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkürlerimizi iletiyorum” şeklinde konuştu.

 

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) 2015 Yılı Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Kalecik Seyir Terası Yapım İşi Projesi’ Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce hayata 2016 baharında geçirilecektir. Van’ın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, turizm gelirlerinden hak edilen payın kazandırılması hedeflenmektedir. Tuşba İlçesi Kalecik Mahallesi’nde inşaatı devam eden ‘Eski Van Evleri Mahallesi Projesi’nin uygulandığı mekanın peyzaj çalışmaları ve yine bu mekanda inşa edilecek ‘Seyir Kulesi’ ile Van manzarasını tüm ziyaretçilere izlettirmek ve gezi alanı oluşturmak amacıyla hazırlanan proje 21 Aralık 2015 tarihinde Mali Destek Sözleşmesi imzalanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 09:23
YORUM EKLE

banner201