banner186

STK’lardan Erdoğan’a Mektup: Kapıköy İvedilikle Açılmalı

Bugün kentte AK Parti’nin il kongresine katılacak ve birtakım açılışlarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi kentteki tek ana gündemi Kapıköy oldu. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli yatırımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müjdeler bekleyen kentin dinamikleri bu kez tek bir talep olan Kapıköy ile ilgili müjdeyi duymak için dikkat kesildi. Ziyaretten günlerce öncesinden başlamak üzere kentin ekonomik olarak çökmesine neden olan Kapıköy’ün kapalı kalması konusunda çağrı yapan STK’lar ayrı ayrı platformlarda ses yükseltti. Neredeyse tüm kesimlerin çağrısını yenilediği Kapıköy için son olarak Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Turizm Komisyonu’nun yazdığı mektup oldu. Komisyon Erdoğan’a yazdığı bir mektup Kapıköy’ün önemine vurgu yapıp açılması ile ilgili talebi kent adına dillendirdi.

STK’lardan Erdoğan’a Mektup: Kapıköy İvedilikle Açılmalı

Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Turizm Komisyonu alıtnda kentteki birçok turizmci ve turizm STK’nın da imzasının bulunduğu ortak bir açıklamayı, ‘Cumhurbaşkanına mektup’ adıyla yayımladı. “Sayın Cumhurbaşkanım Van’ımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.” Diyerek sözlere başlanılan mektupta kentin Kapıköy’ün kapalı kalmasından dolayı yaşadığı mağduriyetlere yer verildi. Açıklamaya Van TSO Turizm Komisyonu adı altında şu isimler de imza attı: Van Otelciler Derneği - Reşat Yeşilağaç, Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Zeki Özköseoğlu, Elite World Hotel - Oktay Aksoy, Tamara Otel - Necmi Sevimli, Kamil Koç - Murat Topçu, Büyük Urartu Oteli - Sabahattin Duran, Haldi Otel - Yunus Yüksel, Rönesans Life Otel – Rasim Baytar, Van Kuyumcular Derneği – Mehmet Yıldırımoğlu, VAHATUDER – Abdullah Tunçdemir.

ERDOĞAN’A MEKTUPLA SESLENDİLER

Erdoğan’a sunulan mektupta pandeminin başlangıcından bu yana yaşanan süreçten de söz edilerek şu ifadelere yer verildi. “Sayın Cumhurbaşkanım; İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve hızla bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (COVİD-19) salgınının, son yüzyılda görülen salgın hastalıklar içerisinde her yönüyle en yıkıcı ve en tehlikeli salgın olduğu şimdiden anlaşılmış bulunuyor. Salgının seyri hakkında maalesef isabetli bir tahmin yapmak imkansız gibi gözüküyor. Hepimizin doğal olarak önceliği Korona virüs salgınını en az hasarla atlatmak ve bu sıkıntılı durumdan bir an önce kurtulmaktır. Salgından kurtulmak için alınan önlemler doğal olarak ekonomide çarkların yavaşlamasını ve hatta durma noktasına gelmesini de beraberinde getirmiştir. Salgın yakın gelecekte kontrol altına alınsa dahi ekonomide çok ciddi bir tahribat yaratmış durumdadır”.

“KAYIPLAR BÜYÜK OLDU”

“Alınan tedbirler ve tüketici psikolojisi nedeniyle birçok alanda üretim yüzde 20-25 civarlarında düşerken, tüketicilerin harcamaları da üçte bir oranında azaldı. Giyim, ayakkabı, ev eşyaları ve paket tatil harcamaları tamamen durma noktasına geldi. Tüketiciler ve işletmeler arasında doğrudan temas içeren kuaförlük, turizm acenteliği, restoranlar, oteller ve eğlence hizmetleri gibi faaliyet alanlarında ise keskin düşüşler meydana geldi.”

“8 AYDIR KAPALI OLAN KAPIKÖY İLİN EKONOMİSİNİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ”

“Sayın Cumhurbaşkanım; Yaklaşık bir yıl önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan daha sonra tüm dünyayı etkisi altına korona virüs salgınının ülkemizde ilk kez görüldüğü Mart ayından bu yana yaklaşık 8 ay geçmiş ve ülkemiz sizin önderliğinizde başarılı bir şekilde bu süreci yönetmiştir. Koronavirüsün ülkemizde yayılmaya başlaması ile birlikte birçok tedbir alınmış ve bu tedbirler neticesinde Van’ı da yakından ilgilendiren İran ile olan hududumuz Kapıköy Sınır Kapısı 23 Şubat 2020 tarihinde kapatılmıştır. İlimiz ekonomisinin en önemli ayağını İranlı turistlerin oluşturduğunu belirtmek durumundayız. İranlı turistlerin ilimize olan yoğun ilgisi nedeni ile birçok kesimin iş alanını İranlı turistler üzerinden yeniden şekillendirdiği ortadadır. Yaklaşık 8 aydır kapalı olan Kapıköy Sınır Kapısı ilimiz ekonomisini durma noktasına getirmiştir. Özellikle otel ve konaklama hizmeti veren işletmeler çok ciddi ekonomik kayıplar yaşamış, belirtilen iş kollarında çalışan binlerce işçi ücretsiz izne çıkarılmış ve birçok aile büyük mağduriyet yaşamıştır.”

“KAPIKÖY SINIR KAPISININ İVEDİLİKLE AÇILMASI GEREKİYOR”

“Sayın Cumhurbaşkanım; Ülkemiz alınan tedbirler neticesinde hemen hemen tüm ülkeler ile olan sınırlarını açmış ve uluslararası seyahatler yeniden başlamıştır.  Özellikle yaz döneminde Batı ve Akdeniz illerine olan turist ve ziyaretçi sayısı pandemi öncesi rakamlara yakın seyretmiştir. İlimizin en önemli gelir kaynağı olan Kapıköy Sınır Kapısı yaya geçişine kapatılmış iken, İran’dan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi batı illerine uçak seferleri düzenlenmeye başlanmış ve İranlı turistler herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan seyahatlerini gerçekleştirmişlerdir. Van’da yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümünün, İran ile olan Sınır Kapısının ivedikle açılması olduğu kanaatindeyiz. Korona virüs salgının ne zaman biteceği tam kestirilememiş iken, kısıtlamaların aynı şekilde devam etmesi, ilimiz ekonomisinin bitmesi demek olacaktır.”

“KAPIKÖY AÇILIRSA EKONOMİMİZ TOPARLANACAK”

“Sayın Cumhurbaşkanım; İlimiz turizm acenteleri ve otellerinin İran ile sürekli iletişim halinde olduğu ve turizm için ciddi düzeyde taleplerin olduğu belirtilmiştir. Belirtilen bu taleplere istinaden ekonomimizin kısa bir süre içerisinde toparlanacağı kanaati de oluşmuştur. İlimizde ki mevcut otellerin ve konaklama hizmeti sunan birçok işletmenin korona virüse karşı tüm tedbirlerini aldıklarını, aynı zamanda bahsi geçen işletmelerin güvenli turizm sertifikasının olduğunu da belirtmek isteriz. Van halkının ve esnafının sizlerden öncelikli talebi İran ile olan sınır kapısının açılmasıdır. Bu hususun zatı alinizin talimatları ile çözüleceğine olan inancımız tamdır.” Denildi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
VANLI
VANLI - 1 ay Önce

VANIN RESMİ YAZIK BAŞKA SORUN YOK ZENGİNLER KULÜBÜ ''KAPIKÖY AÇILIRSA EKONOMİMİZ TOPARLANACAK” BAŞKA SORUN YOK VANDA ÇOK ÜZÜLDÜM BAHTSIZ VAN CUMHURU REİS GELECEK TALEBE BAK

bir beyin oğlu
bir beyin oğlu - 1 ay Önce

müjdeyi bekliyoruz sayın cumhurbaşkanım inşAllah kapı açılır.

gevdanizim
gevdanizim - 1 ay Önce

sayın cumhurbaşkanımız sizden müjde bekliyor vanlılar.