Su kesintisi ile ilgili önemli uyarı!

Halk Sağlığı il müdürlüğü 15 günlük kesinti ile ilgili bazı uyarılarda bulundu:

Su kesintisi ile ilgili önemli uyarı!

Van Büyükşehir Belediyesi’nin 15 gün sürecek olan dönüşümlü su kesintisi açıklamasından sonra uzmanlardan uyarı geldi. Kesintilerin belli saatlerde yapılmasının ardından su verilip yeniden kesinti olacağı üzerine uyarılarda bulunan İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, su kesintilerinde kuyu sularının kullanımı artacağı için dezenfeksiyonun imkansız olduğunu o yüzden suların kaynatılmadan içilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Van Belediyesi’nin kentte 15 gün boyunca devam edecek su kesintileri ile ilgili duyurusundan sonra İl Halk Sağlığı müdürlüğü yaptığı bir açıklama ile kesintiye dair bazı uyarılarda bulundu. Belediyenin günün sadece belli saatlerinde su kesintisi yapacağını duyurmasından sonra vatandaşların aklında oluşan soru işaretlerini gidermek için yapılan açıklamada kaynağı bilinen musluk sularının güvenilir olduğu ve içilmeye devam edilebileceği belirtildi.

Açıklamada vatandaşlara suların tüketilmesi ile ilgili bazı uyarılarda da bulunularak şöyle denildi:

- Su dağıtım şebekesi aracılığı ile tüketime sunulan içme-kullanma sularının kalitesine ilişkin kontroller müdürlüğümüz tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir. Kaynağı bilinmeyen su tüketilmemelidir

- Güvenli ve sağlıklı olması için tüketime sunulan içme-kullanma suyu klorlanmalı böylelikle dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Klor hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok etmektedir. Bu nedenle klorlanmış içme kullanma suyunun tüketilmesi tercih edilmelidir.

- “İçilmez” yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemelidir.

BU ARALAR İSHAL’E DİKKAT!

- Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkları özellikle ishallerin artmasına neden olur. Bit ve uyuz salgınları ortaya çıkabilir. Sürekli kaşıntı durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

- Özellikle çocuklar ve yaşlılar ishalli bir hastalığa yakalandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gere kektedir.

- Evde bulaşık yıkanan sular da içme suyu niteliğinde olmalıdır. Tuvalet temizliği 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla yapılmalıdır.

- Sebze ve meyveler 1 litre suya 20-30 damla %1’lik klor solüsyonu damlatıldıktan sonra 15dk bekletilerek tüketilmelidir. 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak bu solüsyon hazırlanır. Kullanılan çamaşır suyu; %10 aktif klor içermeli ve herhangi bir katkı maddesi içermemelidir.

KESİNTİDEN HEMEN SONRA AKAN SUYA DİKKAT!

- Ambalajlı su kullanılacaksa, kullanılan suyun izinli olması, gözle görülür şekilde çizikler bulunmaması, kirli olmaması ve suyun doğal görünümünü engelleyecek matlıkta olmaması gerekir.

- Su kesilmesi sırasında şebeke içerisinde emici bir kuvvet oluşur. Bu kuvvet, şebekede ve evdeki su tesisatlarında kirletici etkenlerin emilmesine yol açabilir. Eğer emilen sularda kanalizasyon suları ile bulaş varsa burada bulunan mikroplar içme suyuna geçer.

- Su kesintisinden sonra ilk gelen suyun kirli olma riski yüksektir. Suyun bulanıklığı gidene kadar ortalama 3 - 5 dakika akıtılmalı, eğer akıtılmasına rağmen lağım kokusu gibi kötü bir koku olursa içilmemeli ve ilgili sağlık kuruluşlarına bildirilmelidir.

SUYU KAYNATMADAN İÇMEYİN!

- Su kesilmesinde su yedeklemesi yapanlar, her kullanımdan sonra kapları %1’lik klorlu su ile yıkamalıdır. Suları güneş almayan yerlerde muhafaza etmeli, açık renkli bidonlar tercih edilmelidir. Kapağı açtıktan sonra kötü bir koku geliyorsa o bidon kullanılmamalıdır.

- Su kesintisinin olacağı durumlarda apartmanların su depoları temizlenmeli, paslanan, sızdıran depolar değiştirilmelidir. Depolar kesinti olmadığı zamanlarda 6 ayda bir, kesinti zamanlarında 3 ayda bir temizlenip dezenfekte edilmelidir.

- Su kesintilerinde kuyu sularının kullanımı artar ancak bu suların dezenfeksiyonu neredeyse imkânsızdır bu yüzden bu sular en az 10 dakika kaynatılmadan kullanılmamalıdır. Soğutma ve dondurma işlemleri mikropları öldürmez.

- Tankerle içme suyu taşıyan kişiler yetkili kuruluşlara bildirilmeli ve bunları suları dezenfeksiyonu etkin olmadığından asla içilmemelidir.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER