banner175

TAKVA: AÇILIM BEKLİYORUZ

Bu yıl 27’ncisi düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Van Defterdarı Mehmet Durusoy ve beraberindeki heyet Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti.

TAKVA: AÇILIM BEKLİYORUZ

Bu yıl 27’ncisi düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Van Defterdarı Mehmet Durusoy ve beraberindeki heyet Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. Durusoy ve beraberindekileri Başkan Necdet Takva karşıladı. Başkan Takva ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, deprem sonrası büyük çabalar harcanan ancak bir türlü sonuca varılmayan vergi terkiniyle ilgili görüş bildirdi. Takva, Van’ın borcuna sadık bir kent olduğunu söyleyerek, deprem nedeniyle yaşanan mağduriyetin halen devam ettiğini belirtti. Takva, sürekli büyüyen ülkenin Van’ın vergi konusunda bir açılım yapmasını gerektiğini belirtti.

 

Van Defterdarı Mehmet Durusoy, vergi haftası kutlamaları kapsamında beraberindeki heyetle Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Defterdar Mehmet Durusoy, verginin toplumun tüm kesimlerine gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla 1990 yılında itibaren kutlanmakta olduğunu söyleyerek, “Bu yıl Kamuoyuna, öğrencilere ve çalışanlara yönelik olarak değişik etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu nedenle ziyaretlerimiz başlamıştır. Van Ticaret ve Sanayi Odası kentin ekonomi yönetimindeki en önemli kurumudur. Kendileri ile uyumlu bir çalışma içindeyiz. Sizleri ziyaret etmekten memnuniyet duymaktayım.” Dedi.

 

TAKVA: VAN BORCUNA SADIK BİR KENT

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise, Van’ın deprem öncesinde düzenli vergi veren iller arasında üst sıralarda yer aldığını belirterek, “2011 yılı yani deprem öncesi vergi ödeme oranımız yüzde 85. Yani borcuna sadık bir kent. Ancak deprem nedeniyle yaşadığımız mağduriyet hala devam ediyor. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz. Ülkemiz dünyanın 17. büyük ekonomisi dolayısı ile sürekli büyüyen ülkemizin Van’ın vergi konusunda bir açılım yapmasını bekliyoruz” dedi.

 

TAKVA: ŞEFFAFLIK YOK

Başkan Takva, Türkiye’de vergi sisteminin oldukça ilginç olduğunu söyleyerek, “Bilinen ve bilinmeyen vergiler var. Şeffaflık yok. Yani biz vergi ödediğimiz gibi ayrıca işadamları olarak vergi tahsilatı da yapıyoruz. Ayrıca kamudaki israf ülkenin en büyük gider kalemlerini teşkil ediyor. Elbette vergi kentlerin ekonomik kalkınması ile doğru orantılıdır. Yerel ekonomik kalkınmasını sağlayan iller daha fazla vergi ödemektedirler. Dolayısıyla buralarda kamu yatırımları da artmıştır. Bizlerin daha çok vergi ödemesi için ticaretin, üretimin önündeki engellerin kaldırılması gerek. Altyapı sorunları bitirilmeli, yatırımcının, tüccar ve sanayicinin daha çok üretmesi gerek.” Dedi.

 

TAKVA: HİLE VE HATALAR AYIRT EDİLMELİ

Verginin toplumda alışkanlık haline getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Takva, “Müfettişlerin vergi mükelleflerine yönelik yaptıkları incelemeler aslında çok önemlidir. Ben açık bulurum, ben cezalandırırım mantığından ziyade eğitici ve öğretici bir yöntem seçilmeli. Hile ile Hata bir birinden ayırt edilmeli. Aksi takdirde toplumda bu konuda sürekli tedirgin edici bir durum ortaya çıkacaktır.” Dedi. Takva, Van Defterdarı Mehmet Durusoy ve heyetinin yaptıkları ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Van Defterdarlığının kent için önemli bir kurum olduğunun altını çizdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 09:58
YORUM EKLE

banner178