Takva bankalar birliğinden Van için pozitif bir ayrımcılık istedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı temsiliyeti olan Necdet Takva, Ankara’daki toplantılarda Van’a dikkat çekmeye devam ediyor. TOBB nezdinde önemli bir görevde bulunan ve başkanlığı seçilmesi ile gözlerine üzerine çeken Takva, son katıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları toplantısında da Van adına bazı talepler dile getirip Van’a pozitif ayrımcılık istedi.

Takva bankalar birliğinden Van için  pozitif bir ayrımcılık istedi

ŞEHRİVAN HABER- Önceki gün yaptığı açıklama ile Enflasyonla Topyekün Mücadele konusunda hükümete tam destek verdiklerini açıklayan ve Van’a çağrı yapan Van TSO başkanı Necdet Takva’dan bu kez de Van konusunda önemli bir açıklama geldi. TOBB’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı bulunan Necdet Takva bu dönem sık sık Ankara temaslarında bulunurken son katıldığı toplantıda Van için yeni girişimler yaptığını açıkladı. TOBB ile Türkiye Bankalar Birliği’nin ortak toplantısına katılan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva orada yaptığı konuşmada, “Piyasaları rahatlatacak kararları biran önce hayata geçirmeli. Bölgemiz için ayrıca pozitif bir ayrımcılık istiyoruz. Finansmana erişim sorunu yıllardır en büyük engelimiz. Ayrıca bankaların söz birliği etmişçesine bölgemizdeki gayrimenkullere uyguladıkları düşük bedel uygulaması, üyelerimizi, tüccar ve sanayicimizi zor durumda bırakmaktadır.” Dedi. Takva böylelikle Van’da uzun yıllardır tüm esnaf, tüccar ve iş dünyasının ortak sorunu olan finansmana erişim ve bankaların kentle ilgili politikilarına da dikkat çekmiş oldu. Öte yandan toplantıların birinin de Van’da yapılması sözü yine Takva’nın talebi ile kabul edilmiş oldu.

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları ortak toplantı düzenledi. TOBB’un İstanbul Hizmet Binası’ndaki buluşma TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığında gerçekleşti. İki Kurumun Yönetim Kurulu üyelerinin dışında Toplantıya davet edilen tek kişi ise TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı ve Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva oldu. Reel sektörün ve finans sektörünün en üst düzey temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda uluslararası piyasalarda ve Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler, para ve sermaye piyasalarındaki son durum, reel ve finansal sektörün önerileri ve beklentileri değerlendirildi. ​

 

TAKVA: BÖLGEDE FİNANSA ERİŞİM SORUNU YAŞIYORUZ

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı olarak ortak toplantıya katılan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, ise bölgede yaşanan finansa erişim, Bankaların Gayrimenkullere uyguladığı düşük bedeller, İpotek ve Teminat konusunda yaşanan sorunları dile getirdi.

 

“BÖLGEMİZ İÇİN AYRICA POZİTİF BİR AYRIMCILIK İSTİYORUZ”

 

Takva, Türkiye Bankalar Birliği’nin ülkemizin içinde olduğu bu zorlu süreçte önemli bir misyon üstlendiğini belirterek, “Bu olumsuz süreçte herkes üzerine düşeni yapmalı. Ancak Türk Bankalarına burada çok daha fazla sorumluluk düşüyor. Piyasaları rahatlatacak kararları biran önce hayata geçirmeli. Bölgemiz için ayrıca pozitif bir ayrımcılık istiyoruz. Finanse erişim sorunu yıllardır en büyük engelimiz. Ayrıca bankaların söz birliği etmişçesine bölgemizdeki gayrimenkullere uyguladıkları düşük bedel uygulaması, üyelerimizi, tüccar ve sanayicimizi zor durumda bırakmaktadır. Üye Firmalarımızın kamudan alacakları konusun da bankaların ortak çalışma yapmaları gerekir. Ayrıca son dönemlerde üyelerimizin yaşadığı bir diğer önemli sorun da Leasing ile kredi kullanan firmaların durumlarının yeniden yapılandırılması kaçınılmaz olmuştur. Bu sorunların giderilmesi için çalışma yapılması gerekir.” Şeklinde konuştu.

 

 

VAN’DA TOPLANTI YAPILACAK

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı Necdet Takva, Bankalar Birliğinin Yönetim Kurulu Toplantılarını farklı şehirlerde yapmasını ve Van’da toplantı yapılması teklifini de kabul etti.  Reel sektör ve finans sektörünün gündemlerindeki konuların detaylı olarak konuşulduğu toplantıda, Türkiye Bankalar Birliği’nin kredi kanallarının açık tutulması, vade ve fiyatlamalarda hassas davranılması, yapılandırma konularında aldığı tavsiye kararları, yeniden yapılandırma uygulamaları Eylül sonunda uygulamaya konulan KOBİ Destek Kredisi Projesi ile konkordato uygulaması görüşüldü. 

 

“DİYALOG MEKANİZMALARININ GÜÇLENDİRİLMESİNİ AMAÇLADIK”

 

Toplantıyı değerlendiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bugün yaptığımız toplantıyla reel sektör ile finans kesimi arasındaki diyalog mekanizmalarının güçlendirilmesini amaçladık. Finansmana erişim başta olmak üzere kamuoyuna yansıyan bazı sıkıntıları görüşerek Türkiye'nin ve Türk özel sektörünün menfaatleri doğrultusunda bunları nasıl çözebileceğimizi görüştük. KOBİ'lerin ekonominin bel kemiğini meydana getirdiği bu dönemde, büyümenin tempolu ve istikrarlı olabilmesi için reel sektör ile mali sektörün aynı gemide yolculuk ettiğinin bilinciyle birlikte hareket edeceğine inanıyoruz’’ dedi.

 

“TOPARLANMAYA KATKI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 

TBB Başkanı Aydın ise şu hususlara dikkat çekti: “Gücünü ekonomiden alan bankacılık sektörü tüm çabasıyla ekonomik faaliyetin kesintisiz olarak sürdürülmesinin gayreti içindedir. Yeni Ekonomik Programın hedefleri ve uygulamaları doğrultusunda, toparlanmanın kısa sürede olacağına inanıyoruz. Üretim, yatırım, ihracat ve ticaretin finansmanını sürdürmeye, dengelemeye, hedeflenen dönüşüme ve toparlanmaya katkı vermeye devam edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi, zor dönemleri reel-finans sektörü işbirliğinde, açık iletişim ve yapıcı anlayış içinde birlikte atlatacağız. Kredilerin milli gelire oran 2002 yılında yüzde 15 iken 2018 yılının ilk yarısında yüzde 70’e ulaşmıştır. Bu oran önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecektir.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 06:01
YORUM EKLE