banner211

Takva: Biz Bu Seçimi Kazanacağız!

Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Van Büyükşehir Belediyesi tarafından aday olarak açıkladığı Necdet Takva, dün Van’a geldi. Havalimanında kalabalık bir kitle ile karşılanan Takva, ardından Van Beşyol’da AK Parti önünde de halkla ilk buluşmasını yapan Takva, iddialı ve net konuştu. “Beni başkalarına değil, komşunuza, esnafımıza sorun” diyerek Van’ın içinden birisi olduğunu söyleyen Takva, tüm Van’a eşit belediyecilik hizmeti sunacağını belirterek de, taktığı Ak Parti rozetini 31 Mart’ta çıkarıp tüm Van’ın belediye başkanı olacağını söyledi.

Takva: Biz Bu Seçimi Kazanacağız!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ / HAMİT KARAKUŞ- AK Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, adaylığının açıklanması sürecinden sonraki çalışmalarını tamamlayıp Van’a geldi. Geçtiğimiz hafta adaylığı açıklanan Takva, kentin tek ana gündemi olurken, gelişi de yine büyük yankı uyandırdı. AK Parti’nin uzun yıllar sonra en büyük heyecanı uyandıran adayı olarak dikkatleri üzerine çeken Takva, havalimanında kalabalıklar tarafından karşılandı. Van’a gelir gelmez sıcağı sıcağına AK Parti il başkanlığı önünde toplanan kalabalığa hitap eden Takva, ilk konuşmasında önemli mesajlar verdi. Van’dan TSO başkanı olarak gittiğini fakat şimdi tüm Van’a hizmet edeceği bir sorumluluk ile döndüğünü hatırlatan Takva, il başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun kendisine taktığı rozeti 31 Mart’ın akşamında bir kenara bırakıp bu kentin belediye başkanı olacağını söyledi. Van’da geleneksel siyasi çalışmaları bir kenara bırakıp devrim yapacaklarını sözlerine ekleyen Takva, “Biz Van’ı tüm ilçeleri ile birlikte kazanacağız” diyerek iddialı konuştu. İl başkanı ve milletvekilleri de Takva’yı sahiplenen açıklamalar ile büyükşehir adayına destek olurken, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise: “Takva’nın ismi şimdiden birilerini korkuttu.” İfadelerine yer verdi.

 

 

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin çalışmaları hızla başladı. Van’da Ak Parti seçim çalışmalarına başlarken, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından Ankara’ya çağırılan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, il başkanları toplantısında Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmişti. Aday gösterilen Takva, dün Van’da coşkulu bir şekilde karşılandı. Konvoy eşliğinde Ak parti İl Binasına gelen Takva, burada vatandaşlar tarafından sevgi ile karşılandı. Ak Parti il binası önünde düzenlenen aday tanıtım toplantısında başkan adayı Takva, Vanlılar’a seslenerek il mesajlarını verdi. 

 

 

TÜRKMENOĞLU: YEREL SEÇİMLER VAN’IN 2023 HEDEFLERİNİ BELİRYECEK

 

Aday tanıtım toplantısında ilk olarak bir konuşma yapan Ak Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Ak Parti’nin Türkiye ve uluslararası arenada kendini ispat etmiş güçlü bir parti olduğunu vurguladı. Türkmenoğlu, “Türkiye’nin her tarafında beldesinde, köyünde, ilçesinde ve ilinde çok güçlü bir teşkilat yapısı vardır. Yakın zamanda 24 Haziran seçimlerimi gerçekleştirdik. 24 Haziran seçimlerinde devlet başkanımızı seçtik. Devlet başkanımız seçerken de güçlü parlamentoya, güçlü milletvekilleri seçtik. Devlet başkanınız görevinin başında, parlamento ve bizi temsil eden milletvekilleri görevlerinin başında,  ‘Güçlü Millet, Güçlü Devlet’ sloganıyla ülkemiz için hayallerimiz var. Hedeflerimiz var. Bunu gerçekleştirecek inancımız da var. Bir seçim bitti, şimdi asıl en önemli seçim Van için, Van’ın geleceği için, Van’ın gençleri için, Van’ın istikbali için, en stratejik seçim 31 Mart 2019 yerel seçimlerdir. Bu yerel seçimler Van’ın 2023 hedeflerini belirleyecek seçimlerdir.” İfadelerini kullandı.

 

 

“YEREL SEÇİMLER, YEREL İKTİDARDIR”

 

2014 yılında Van’ın büyükşehir olması Van’a güçlü bir statü verdiğini ifade eden Türkmenoğlu, “Hükümetimizin ve Devletimizin kaynaklarını Van halkına gönderildi. Van’ın yönetecek, şaha kaldıracak ve Van’ın kaynaklarını rahat kullanacak çok ehemmiyetli ve liyakatli insanlara ihtiyacımız var. Yerel seçimler, yerel iktidardır. Bu iktidarın içinde bir tane yönetici ve onun beraber bir meclisi olacaktır. Meclis karar organıdır. Yönetici de icra organıdır. Bundan dolayı biz Büyükşehir Belediye başkanımızı ve diğer ilçe belediye başkanlarımızı seçerken, çok hassasiyet göstermemiz gerekiyor.” Dedi.

 

 

“ERDOĞAN’IN İŞARET ETTİĞİ KİŞİ BİZİM TEŞKİLATIMIZIN ADAYIDIR”

 

Geniş bir parti ve camia olduklarını altını çizen Türkmenoğlu, “Bizim çok güçlü teşkilatımızın yanında çok güçlü yerel bir iktiranımızın olması gerekiyor. Genel merkezimiz ve Genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği kişi bizim teşkilatımızın adayıdır.  Bu şehir de yetişmiş, bu şehrin özel sektörüyle çalışmış, emek vermiş ve nihayetinde Van’ın ekonomisinin sesi olmuş Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, ehliyatı ve liyakatiyle gönlümüzde taht kurmuş çok kıymetli Necdet Takva, Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayımızdır. Van’a yeni bir soluk ve yeni bir heyecan getireceğiz. Bundan sonra kasada masada, Necdet Takva ile ilerleyecek. Teşkilat olarak Necdet Takva’yı bağrımıza basıyoruz, bu güçlü teşkilatla yarından itibaren sahada adım adım çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız.” İfadelerini kullandı.

 

 

TAKVA: BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUN ALTINA GİRDİK

 

Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, aday tanıtım toplantısında Vanlılara seslendi. Takva, bir kaç gün önce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak Van’dan ayrıldığını ancak bugün Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak vatandaşın karşısında olduğunu söyleyerek, “Gittiğimde bu kentin tüccarının temsilcisiydim, Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sizleri temsil etmek üzere görevlendirilerek döndüm. Şehrimizi birlikte yönetme yolundaki bu onur verici görevlendirmeden kaçmadık ve şimdi Van zamanı diyerek büyük bir sorumluluğun altına girdik.” Dedi.

 

 

“VAN HALKINA İNANIYOR GÜVENİYORUM”

 

Van’ın kadim bir coğrafya ve kadim bir memleket olduğuna vurgu yapan Takva, “Bu topraklar önemli medeniyetlere beşiklik etmiş, tarihin önemli kavşaklarının buluştuğu bir merkez. Urartular gibi nice büyük medeniyetlerin, Ermenilerin, Türklerin, Kürtlerin yolunun geçtiği bu memleket hala çeşitliliği ile kıymetini koruyan bir kent. Bizlerin bu güzel kente ödemesi gereken büyük vefa borcu olduğu kanaatindeyim. Şimdi benim için, şimdi bizler için belki de bu borcu ödemek için büyük bir fırsatı değerlendirmenin eşiğindeyiz. Van halkı kendine ait olmayanlara gösterdiği teveccühü artık kendisi için, kendi şehri için, kendi geleceği için kullanacak. Van halkına inanıyor güveniyorum.” Şeklinde konuştu.

 

 

TAKVA: VAN’I ÖNCELEMEKTEN BAŞKA BİR KAYGIMIZ OLMADI!

 

Takva konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Ticaret ve Sanayi Odası dönemimde beni tanıyanlar ve bu süreçlerde sohbet etme fırsatı bulduğumuz tüm hemşerilerim bilir. Van’ı öncelemekten başka hiç bir kaygı taşımadık. Ekonomide Değişim Hareketi gibi bir ekiple çıktığımız yolda iki dönem boyunca, bir icra makamı olmamasına rağmen elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce bir değişimin, dönüşümün, üretimin çarkları olma çabasını verdik. Bunu yaparken bazı durumlarla karşılaştığımızda hep iç çektik, serzenişler ortaya koyduk. Neydi bunlar? Bu kenti bu memleketin evlatları yönetsin istedik. Yani bir yerde yerelleşmenin altını çizdik. Bu bir ırkçılık değil, memleketin talebiydi. Bunu istedik. Bu kentin dezavantajlı bir kent olduğunun altını çizdik. Bu dezavantajın artık son bulmasını Van’ın da diğer kentlerin bulunduğu refah seviyesine ulaşmasının çağrısını yaptık. Bu kent sadece sınır bekçiliği yapmasın üretsin, kazansın, çalışsın, çalıştırsın istedik. Beyin ve sermaye göçü vermenin sona ermesi gerektiğini söyleyip bu manada çabalar sarfettik. Bunlarla birlikte bu kentin on yıllar boyunca yaşadığı acı, gözyaşı, hüzün değil güzelliklerle de hemhal olması gerektiğini ve bu yönde girişimler olması gerektiğini haykırdık. Tüm bu söz ve taleplerden yola çıkarak da yapabildiğimiz her şeyi yaptık. Ama bir noktaya kadar yapabildik.” Diye konuştu.

 

 

“KAZANCI VAN’IN LEHİNE ÇEVİRECEĞİZ”

 

Yönetimde oldukları süre boyunca siyasetçilere önerilerde bulunduklarını kaydeden Takva, “Onlara yapmaları gerekenleri söyledik, onlara eksikliklerini hatırlattık. Siyaseti bu kentin menfaati doğrultusunda etkin kullanmak için önemli bir mecra olarak gördüğümüzü her seferinde söyledik. Seçim zamanlarında profiller çizip bu kenti kimlerin yönetmesi gerektiği yönünde görüşler bildirdik. Gelinen noktada da tüm bu muhataplarımızın önüne koyduğumuz önerileri hayata geçirme fırsatı bulacağımız bir vazife ile karşı karşıya kaldık. Hem siyaseten hem de yönetim olarak işimizin kolay olmadığının farkındayım. Çünkü dediğim gibi dezavantajlı bir bölgede bir hizmet yarışı vereceğiz. Yine siyaseten çok çalışmamız gereken bir seçim yarışının içine girmiş olduğumuzun bilincindeyiz. Daha önce biz halkımızın desteğini istedik, aldık, kazandık. İnşallah yine başaracağız. Yine kazanıp bu kazancı Van’ın lehine çevireceğiz.” Dedi.

 

 

TAKVA: BENİ DERTLEŞTİĞİMİZ TÜCCARA SORMANIZ YETERLİ

 

Görevin tevdi edildikten hemen sonra söylediklerine değinen Takva, “Halktan olacağız, sıradan olacağız, başkan değil hizmet eden olacağız. Çok çalışacak, kazanacak, üretecek, kalkınacak, refah yaratacağız.’ Demiştim. Bizim bundan başka hiç bir emelimiz, gayemiz, niyetimiz, hesabımız yok. Beni, ekibimi, bizleri gidip başka kentlere, başka insanlara, Ankara’ya sormanıza gerek yok. Benim Eminpaşa’daki komşuma, Cumhuriyet Caddesi’nde iş yeri sahibi esnafımıza, odada oturup çay içtiğimiz, dertleştiğimiz tüccara sormanız yeterli.

Ne yaptığımızı, neleri yapamadığımızı, neleri yapabileceğimizi yine sizler biliyorsunuz.

Bu nedenle de şimdiden boyumdan büyük şeylerin konuşulmasının bir anlamı olmadığını düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

“YERELİ YÖNETİRKEN HALKIMIZI ESAS ALACAĞIZ”

 

Takva, “Benim şu anda, burada sizlere kendimi anlatmama gerek yok. Ama size vereceğimiz sözlerimiz var. Onlarda şu, Belediyeyi yönetirken her kese eşit olacağız, bilinen klasik siyasetçilerden olmayacağız. Bizden öncekilerin yapamadıklarını nakarat haline getirip yapılamayanlar üzerinden boş laf üretmeyeceğiz. Yalan konuşmayacağız. Boş vaatler vermeyeceğiz. Asla bahanelere sığınmayacağız. Bu ülkenin en iyi belediyesi ve hizmet üreten kurumunu yaratacağız. Yereli yönetirken halkımızı esas alacak, her bir Vanlıyı hak ettiği şekilde onurlandıracak, belediye hizmetlerini kapılarının önüne kadar götüreceğiz. Çünkü biz belediye başkanlığının ‘şehr-ül emin’ olduğunun bilincindeyiz. Şehrin emini olmak bunu gerektirir. Şehrin emini olmak Hz. Ömer gibi adil, Hz. Ebubekir gibi sadık, Hz Ali gibi vefalı ve yiğit olmayı, cevval olmayı gerektiriyor.” İfadelerini kullandı.

 

 

TAKVA: BU KENTİN SAHİPLERİYİZ

 

Adaylık yarışının siyasi bir yarış olduğunun farkında olduğuna vurgu yapan Takva, “Bu seçimi öncekilerde olduğu gibi politik bir düşmanlığa çevirme gayretlerine pirim vermeyeceğiz. Barış içerisinde bir yarış olmasını besleyeceğiz. Bu seçim kimsenin kimse ile harp muharebesi olmayacak. Bu seçim bu kenti en iyi idare edecek ismin seçilmesinin yarışıdır. Bunların hiç birisine gerek yok. Daha önce Van TSO olarak bu kentin siyasetçilerinin önüne koyduğumuz manifestolarda yazdıklarımızın arkasında olacağız. Bu kent on yıllardır zaten büyük acılar, ıstıraplar yaşıyor. Bu kent her dönem, belli politik figürlerin siyasi kararları doğrultusunda büyük toplumsal değişikliklere sahne oluyor. Ama daha fazlasına gerek yok. Daha fazla ötekiler yaratmaya gerek yok. Bakın biz öteki değiliz. Bu kentin sahipleriyiz. Düğününüzde, taziyenizde yanınızda oturan komşunuz, arkadaşınız, dostunuzuz. Bu seçim yarışında biz nasıl komşumuza saldırmayacak, hakaret etmeyecek, iftira atmayacaksak bizler için de Barış ve huzur içerisinde geçen bir yarış olmasının mücadelesini vereceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

 

“BİZLER BİRLİKTE BU SEÇİMİ KAZANACAĞIZ”

 

Takva şu ifadelere yer verdi: “Geleneksel seçim stratejilerini, alışkanlıklarını, kalıplarını kırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi geleneksel yöntemlerden vazgeçiyoruz.

Artık çevre kirliliği yaratmanın, gürültü kirliliği yaratmanın manası yok. Tamamıyla sizlerle, bu şehrin halkı ile kenti nasıl yöneteceğimize karar vereceğimiz bir sürecimiz olacak. Kapalı salon toplantıları yapmayacağız. 24 saat sahada olacak, halkımıza onlar için ne yapacağımızı anlatacağız. Gizli kapaklı görüşmeler ile kendimizi sadece parti seçmenine anlatmayacağız.

Kendimizin bile inanmadığı projeleri bir seçim klasiğine dönüştürme gafletine girmeyeceğiz.

Bu kentin, ihtiyaçlarına, geleceğine, kaderine oturup beraber karar vereceğiz. Kısaca biz siyasette de, aş-iş üretmede de, yönetmede de tam anlamıyla bir devrim yapacağız. Beni tanıyanlar bunu başarabileceğimizi bilir. Önümüzdeki günlerde ilçelerimizde sürece dahil olacak arkadaşlarımızla tekrar huzurunuzda olacağız. Projelerimizi, şehrin, halkın ihtiyaç duyduğu müdahale alanlarını paylaşacağız. Bizler birlikte bu seçimi kazanacağız. Bunu hiç tereddütsüz bir şekilde söylüyorum.

 

 

TAKVA: BU SEÇİM KENDİMİZİN DEĞİL, KENTİMİZİN SEÇİMİ OLACAK

 

Takva, “Çünkü ben burada sadece Necdet Takva’nın belediye başkanlığını kazanma mücadelesi verdiği bir figür değilim. Burada olmamın siyasi, iktisadi, idari birçok anlamı var. AK Parti eliyle ben yeni bir sürecin, yeni bir dönemin, yeni bir anlayışın tesis edilmeye çalışıldığını düşünüyorum ve bizlerin bu sürecin bir parçası olarak vazifelendirildiğine inanıyorum. İşte bu nedenle de yükümüz ağır, sorumluluğumuz büyük. Ama sizleri gördüğümde şunu da söyleyebiliyorum ki, desteğiniz ve motivasyonunuz bunlardan daha büyük. İnşallah bu seçim kendimizin değil, kentimizin seçimi olacak. Şimdi bu rozeti sayın il başkanımız göğsüme taktı. Ben bu rozeti 31 Mart akşam saat beşten sonra çıkaracağım. Çünkü biz siyaset için değil kent için bu yola baş koyduk. Başta sayın cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bu göreve bizleri layık gördüğü için şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bana destek veren herekse de buradan sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.” Diye konuştu.

 

 

ARVAS: BU ZİHNİYETİN ARTIK SON BULMASI LAZIM

 

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da konuşmalarında HDP’li gençlere seslenerek, “Siz gelin AK Partili olun Kandil’in emrine girerek boşuna ölmeyin. AK Parti size hayatı, hizmeti, geleceği bahşediyor. Ak Parti Kürtlerin, Türklerin, Lazların, Arapların ve kısacası kendini AK Partili hisseden herkesin partisidir. Güzel ünler bizi bekliyor. Caddelerimizi kan gölüne çevirenlerin, işyerlerimizi yakanların, gençlerimizi Kandil’e gitsin ölsün diyen zihniyetin artık son bulması lazım. O karanlık, ideoloji ve ırkçı zihniyetin de artık Van’da bitmesi lazım. AK Parti inşallah 31 Mart’ta bunların da dersini verecektir.” Diye konuştu. Arvas, “Adayımız Takva, sonuna kadar destekliyoruz” diyerek de Takava’ya destek mesajı verdi.

 

 

“NECDET TAKVA İSMİ BİRİLERİNİ ŞİMDİDEN KORKUTTU”

 

AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise çok küçük hesaplar peşinde olmadıklarının altını çizerek, “Şu an burda görüyorum ki bu soğuğa rağmen adayımız Necdet Takva’yı sahiplenmiş bulunuyorsunuz. Necdet Takva Van’da sevilen ve sayılan bir isimdir. Genel başkanımız tarafından seçilen Sayın Takva, bizim adayımız ve Allah izin verirse belediye başkanımız olacak. Bu şehirde yaşayan yaşayacak olan gençlerimiz, çocuklarımız ve torunlarımız adına güzelliklerimiz var. Hesaplarımız, güzel niyetlerimiz var. Necdet Takva, Van’da bilinen, tanınan, sevilen ve de ismiyle beraber coşkuyla anılan bir kardeşimizdir. Biz bu defa bu işi bitireceğiz. Şehrimizin hizmete ihtiyacı var. Bu şehrin geleceği olmalı. Güzel, huzurlu bir kent ama aynı zamanda işi olan aşı olan bir şehir olmalı. Dileğim şudur ki; partime, Van’ıma yakışan marka isim Necdet Takva’nın sizlerin gönlünde yer bulmasıdır. Necdet Takva’nın adaylığının ilanından hemen sonra bazı kesimlerden eleştiriler geldi. Eleştiriye açığız ama şunu diyeyim. Necdet Takva adayımız birilerini çoktan korkuttu. Bir şehir seçtiği belediye başkanından hizmet ister. Takva projeleri ve ufku ile bu ile hâkim bir isimdir. Van bize inansın ve birlikte hareket edelim. Aday adayı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Onlar bizim partimizi zengin kıldılar. Benim partim adayını seçtikten sonra laf yok. Ve birlikte kazanmak için çalışacağız. Merkezinden en ücra köşesine kadar sesimi duyurmak için çabalayacağız. Bu şehre hizmet getirmek için çok ciddi ideallerimiz var. Ben adayımıza güveniyorum. Ve adayımızla birlikte çok şey başaracağız. Necdet Takva bizim başkanımızdır ve iddialıyız.” İfadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 07:25
YORUM EKLE

banner201