banner166

TAM VAN'A GÖRE ATAMA!

1 Kasım seçimlerinden sonra Beşir Atalay ile Ankara’da bakanlık bekleyen Van istediğini alamasa da geç de önemli bir bakanlıkta iyi bir temsiliyet kaptı.

TAM VAN'A GÖRE ATAMA!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 24. Dönem Van Milletvekili Fatih Çiftci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı oldu. Çiftci'nin Bakan Yardımcısı olması memleketi Erciş'te sevinçle karşılandı.

 

2016 yılında büyük sorunlar ve büyük beklentiler ile giren Van’a yılın ilk günlerinde iyi haber geldi. Depremden bugüne önemli sorunlarla boğuşan kentin sorunları için kritik müdahale yapacak isimlerin eksikliği her fırsatta dile getirilirken kente büyük etki yapabilecek bir makama Vanlı bir siyasetçinin getirilmesi umut doğurdu. Öyle ki kentin önündeki en önemli problemlerin çözümü için hamle yapılabilecek bakanlıklardan birine Ak Parti'nin 24'inci dönem Van Milletvekiili Fatih Çiftçi atandı. Çiftci Cumhurbaşkanı ve Başbakan imzasıyla yayınlanan Resmi Gazetede çıkan atama kakarıyla resmen Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Beşir Atalay gibi ismin bakanlık almasa da Van’dan aday olması ve beyannamesine aldığı önemli konularda çözüm mesajı vererek o güveni oluşturmasından sonra Kapıköy ve daha diğer konuda direk etki edebilecek bir bakanlıkta yardımcılık verilmesi Van için önemli bir atama olurken Çiftci’nin bakan yardımcılığı tüm Van’da umutlu bir bekleyişin oluşmasına neden oldu.

 

RESMEN BAKAN YARDIMCISI!

Fatih Çiftci'nin atama kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğü girdi. 4 Ocak 2016 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı olarak görevine başlayacak olan Çiftci, yaptığı açıklamada kendisini bu göreve layık görenleri mahcup etmeyeceğini söyledi.

 

“BU ATAMA VAN’A VERİLEN ÖNEMİ GÖSTERİYOR”

Bu göreve gelmesinin aslında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Gümrük ve Ticaret Bakanı ve Ak Parti hükümetinin Van'a verdiği önemin göstergesi olduğunu da belirten Çiftci, "Aslında bu atama Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın, Sayın Bakanımızın, hükümetimizin Van'a, Erciş'e ve bölgeye verdiği önemi göstermektedir. Bizi bu göreve layık gören Başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Gümrük ve Ticaret Bakanımıza, hükümet üyelerimize şahsım ve Van halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Allah bizleri ülkemize, milletimize, bölgemize, ilimize ve ilçemize mahcup etmesin. Bu duygu ve düşüncelerle Van halkına bir kez daha saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi. Fatih Çiftci'nin Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı olarak atanması belediye başkanlığı yapıp ardından milletvekilliği seçildiği Erciş'te de büyük sevinçle karşılandı. Vatandaşlar Çiftci'nin Erciş'te, Van'da ve diğer ilçelerde büyük emeklerinin bulunduğunu belirterek, Çiftci ile gurur duyduklarının belirttiler.

 

ÇİFTCİ’NİN SİYASİ GEÇMİŞİ...

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, 6 Temmuz 1971 yılında Van'ın Erciş ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Beyazıt, orta ve lise eğitimini Ünseli Alpaslan Öğretmen Lisesi'nde tamamladı. İki üniversite eğitimi olan Çiftci önce Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden ön lisans diplomasını aldı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden de lisans diplomasını alarak yüksek öğrenimini tamamladı. Askerlik hizmetini Zonguldak Devrek'te ifa eti Şeker Bank Genel Müdürlüğü'nde hukuk danışmanı olarak görev yaptı. Daha sonra Erciş Adliyesi'nde stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını aldı, 1997 yılında Erciş Adliyesi'nde hakim / savcı adayı olarak göreve devam etti. Adalet Bakanlığı Savcı/Hakim Eğitim Merkezi'nde göreve devam eden Çiftci, 1999 yılında Nevşehir Derinkuyu Cumhuriyet savcılığına atandı. Dört yıl Derinkuyu' da görev yapan Çiftci, 2003 yılında Bingöl Genç Cumhuriyet savcılığına atandı. Noterlik belgesi de bulunan Çiftci, 30.12.2003 tarihinde Erciş Belediye Başkanlığına aday olmak için görevinden istifa etti. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Erciş Belediye Başkanlığını kazanan ve iki dönem üst üste başkanlık görevinde bulunan Çiftci, ardından AK Parti'den 24. Dönem Van Milletvekili seçildi. TBMM' de birçok komisyonda görev de yapan Çiftci, 2015 yılında yapılan Milletvekili Genel Seçimleri'nde AK Parti Van Milletvekili Adayı olarak yer aldı. Çiftci, evli ve İngilizce bilmektedir.


(ŞEHRİVAN-İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 09:59
YORUM EKLE