banner166

Tarihi kalıntılara yürüyüş!

Vangölü Aktivistleri Van’ın tarihi ve doğa güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Aktivistler bu hafta sonu ise Erciş İlçesinde bulunan Zernaki Tepe’ye bir gezi düzenleyecek.

Tarihi kalıntılara yürüyüş!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ-  Yıllardır Van ve çevresinde birçok farklı etkinliğe imza atarak adından sıkça bahsettiren Vangölü Aktivistleri, bu hafta sonu ise Erciş İlçesinde bulunan tarihi mirasımız Zernaki Tepe’ye bir gezi düzenleyecek.

 

“HEM MUTLU OLUYORUZ HEM DE HÜZÜNLENİYORUZ”

 

Vangölü Aktivistleri yaptıkları açıklamada, Van'ın Erciş ilçesinin kuzeyindeki Zernaki Tepe'de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu'daki ilk örneği olduğu düşünülen, yaklaşık 270 hektar alandaki 2600 yıllık tarihi ızgara planlı kent kalıntısını yerinde görmek ve Van Gölü Havzası’nda bulunan zenginliklerden biri olan tarihi mirasa dikkat çekmek için bir etkinlik düzenleyeceklerini ifade etti. Aktivistler yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Farklı periyotlarda yaptığımız gezi programlarında ne kadar zengin bir bölgede yaşadığımızı gördükçe hem mutlu oluyoruz hem de hüzünleniyoruz. Bölge olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok zenginliğimizin ortaya çıkarılması, korunması ve tanıtılması amacıyla aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Herkesi Pazar günü Erciş’te bulunan Zernaki Tepede bulunan tarihi bölgeye birlikte görmeye davet ediyoruz.”  

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 05:52
YORUM EKLE