Tarihi Peynirciler Çarşısı'nda göçük

Van’ın Prestij projelerinden biriydi. Dün oradan kahreden haber geldi...

Tarihi Peynirciler Çarşısı'nda göçük

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ - Van Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değerlerini koruma ve kentin ekonomisine katkı sunma amaçlı yaptığı Tarihi Peynirciler Çarşısı’nın dönüşüm çalışmasında kahreden bir olay yaşandı. Kısa süre önce çalışmaları başlayan Peynirciler Çarşısı’nın tarihi yapısının korunarak restore edilmesi çalışması sürerken çarşı içerisinde bir göçme meydana geldi. Çökmenin etkisiyle kopan gürültüyle birlikte çevredeki esnafın hemen koştuğu olay yerinde ilk belirlemelere göre 2 kişi enkaz altında kaldı. Civar esnafın da hemen müdahale etmeye çalıştığı göçük altında 1 çocuğun hayatını kaybettiği öğrenilirken 2 kişi de hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nde açıklama da gelirken, uyarı levhalarına rağmen olay yerinde bulunan 3 kişinin yıkılan güney dış kısımdaki enkazın altında kaldığı belirtildi. Belediye olayla ilgili çok yönlü tahkikatların devam edeceğini açıkladı.

 

 

Bahçıvan Mahallesi’nde bulunan ve Cumhuriyet dönemine ait olan Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen restorasyon çalışması sırasında göçük meydana geldi. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olması beklenen çarşıdaki göçükte bir çocuk hayatını kaybederken, yaralanan bazı işçiler ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bir anda kopan gürültüyle çöken olay yerine ilk olarak esnaflar varıp müdahale etmeye çalışırken kısa sürede acil ekipler olay yerine ulaştı. Çalışmaların hemen başladığı bölgede tedbirler alındı. Olay yerinde sinir krizi geçiren yaralıların yakınlarını, polis ve zabıta ekipleri sakinleştirdi.

 

 

“3 KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA KALMIŞTIR”

 

Yaşanan göçük olayına ilişkin Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “İlimiz İpekyolu ilçesi Bahçıvan Mahallesinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde müteahhit firma marsifetiyle restorasyon çalışmasına başlanan Tarihi Peynirciler Çarşısında 12.07.2018 tarihinde saat 16.00 sıralarında çalışma yapılmayan güney dış kısmındaki duvarlardan biri çökmüştür. Yaşanan kaza ile ilgili yapılan ilk araştırmalar sonucunda inşaat alanındaki uyarı levhaları ve uyarılara rağmen 3 kişi göçük altında kalmıştır.” Denildi.

 

 

BİR ÇOCUK ÖLDÜ

 

Olayın hemen ardından olay yerine kurtarma ekiplerinin ve ambulansların sevk edildiği ifade edilen açıklamada, “Kurtarma ekiplerinin çalışması sonucunda 11 yaşındaki Harun Cengiz isimli çocuğun cansız bedenine ulaşılırken, 2 kişide yaralı olarak göçük altından çıkartılıp hastaneye kaldırılmıştır. Ayrıca olaya şahit olup fenalaşan 2 vatandaşta hastanede tedavi altına alınmıştır. Yaşanan talihsiz kaza ile ilgili savcılık ve polis tahkikatları çok yönlü olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadeleri kullanıldı.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER