Tarım arazileri suyla buluşacak

Van Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği projeyle, Gevaş ilçesinde bulunan 6 mahallenin tarım arazileri suyla buluşacak.

Tarım arazileri suyla buluşacak

ŞEHRİVAN HABERVan Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği projeyle, Gevaş ilçesinde bulunan 6 mahallenin tarım arazileri suyla buluşacak.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi, çoğunlukla fasulye ve şeker pancarı ekilen Gevaş ilçesinin Kurultu, Dilmetaş, Yemişlik, Güzelkonak, Uysal ve İskele mahallelerinde sulama kanalları yapıyor. 9 bin 500 metrelik kanal, yaklaşık 2 bin dönüm araziyi suyla buluşturacak olan büyükşehirde suyun tarım arazileriyle buluşmasıyla, bereketi artacak topraklarda fasulye, şekerpancarı dışında sebze ve meyve yetiştiriciliği de yapılacak. Arıca uygulamayla birlikte 200 aileye yeni istihdam kapısının açılacağı kaydedildi.

ALANDA İNCELEMELER YAPILDI

Çalışmalar için Gevaş ilçesine giden Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, Genel Sekreter Vekili Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya, meclis üyeleri ve tarım mühendisleriyle birlikte alanda incelemelerde bulundu. Kanalların yapıldığı alanda yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Avcı, Gevaş’ın verimli tarım arazilerine sahip olduğunu belirterek, bu potansiyeli vatandaşın lehine çıkaracak projeleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“HER ZAMAN ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ”

Sulama projelerinin tarım ve hayvancılığın gelişmesi için oldukça önemli olduğunu belirten Avcı, “Tarım ve hayvancılık bölgemiz için çok önemli bir istihdam kaynağı. Arazilerimiz tarıma oldukça elverişli. Bereketli topraklara sahibiz. Yapılan çalışmalarla Gevaş’ta 2 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk. Çalışmalarımız tüm ilçelerimizde devam edecek. İnşallah bu bereketli toprakların tümünden faydalanıp, yeni istihdam kapıları açacağız. Çiftçimizle birlikte bu gücü ortaya çıkaracağız.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE