Tasvip etmiyoruz ama(…)

VATSO, MÜSİAD ve TÜMSİAD’dan Gülaçar’a destek açıklaması yaptı ama isim vermeye çekindi:

Tasvip etmiyoruz ama(…)

Kent genelinde çalışmalarını sürdürürken önce kent merkezinde saldırıya uğrayan sonraki gün ise evine ses bombası atılan Ak Parti Büyükşehir Adayı Gülaçar’a Vanlı STK’lardan destek geldi. Ortak bir açıklama yaparak yaşananları kınayan STK ve dernekler, tepkilerini; “Yaşanan gerginliğin provokasyonlara mahal vermemesi gerekir, olayların hiç bir partinin politikası olmadığına inanıyoruz, yaşananların fazlaca büyütülmeden, gerginliğin sonuçlanması için bütün tarafları sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.” Şeklinde ortaya koydu. Öte yandan açıklamada Gülaçar ve AK Parti ismi kesinlikle telafuz edilmeden yüzeysel bir metin yazıldığı da gözlerden kaçmadı.

Ak Parti’nin Van Büyükşehir Adayı Osman Nuri Gülaçar’a yönelik saldırıların yankıları sürerken Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, MÜSİAD Van Şubesi Yönetim Kurulu ve TÜMSİAD Van Şubesi Yönetim Kurulu ortak bir açıklama yaparak yaşananları kınadı. Açıklamada bölgede sağlanması gereken barış ortamına vurgu yaparak başlayan STK ve dernekler şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizde başlatılan barış süreci ile oluşan olumlu havanın bu topraklarda yaşayan herkesin barışa, huzura ve güven ortamına ne kadar özlem duyduğunu açıkça ortaya koymuştur. Barış sürecine verilecek her türlü olumlu katkı geleceğimize yapılmış çok değerli bir yatırım olacaktır. Bu dönemde barış sürecini yürüten bütün aktörlere destek vermek, onları güçlü kılmak herkesin en temel görevi olmalıdır.”

“HERKES DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETME ŞANSI BULMALIDIR”

“Yakın bir gelecekte yapacağımız yerel seçimler demokrasiye karşı olan duyarlılığımızı test etme konusunda hepimize iyi bir fırsat sunmaktadır. Unutmayalım ki, seçimler yalnızca birilerini belirlenmiş bir makama veya makamlara atama aracı değildir. Seçimler, geleceğimizi inşa edecek tercihlerimizi, insan olma vasfımızı, fikir dünyamıza olan saygıyı, birey olmayı, karar verici olmayı sağlayan önemli bir buluştur. Bu anlam da seçim sürecinde herkes fikirlerini, düşüncelerini rahatlıkla ifade etme şansını mutlaka bulmalıdır, herkes bu hakka sahiptir. Ancak bu hak kullanılırken başkalarının da fikir ve düşüncelerine olan saygı ölçüsü göz ardı edilmemelidir.” Dedi.

“PROVAKASYONLARA MAHAL VERMEMELİYİZ”

Açıklamada son günlerde yaşananlara da vurgu yapılarak, provakasyonlara mahal verilmemeki gerektiği vurgulanırken, ayrıca şu ifadelere yer verildi; “Son günlerde ilimizde yaşanan tatsız olayları asla tasvip etmediğimizi ifade etmek isteriz. Seçimlere katılacak bütün taraflar gerek seçimlerin doğasında bulunan anlayış ve saygıyı, gerekse yaşadığımız ve son derece hassas olan dönemi korumayı kendilerine görev addetmelidirler. İlimizin imajına zarar verecek her türlü davranış, açıklama bizlere büyük zararlar verecek ve bu gerilim hepimize kaybettirecektir. Özellikle basın yolu ile yaptığımız açıklamalarımız hassasiyet arz etmektedir. Bu kent deprem travmasını henüz atlatabilmiş değildir. Kalkınmamız ancak güçlü ve istihdam yaratıcı yatırımların ilimize gelmesi ile mümkün olabilecektir. Bu da huzur ve güven ortamının sağlanması ile mümkündür. İnsanların seçme seçilme haklarını ihlal edecek hiçbir davranış kabul edilemez, demokratik hakkımızı kullanırken başkalarının sınırlarını ihlal etmeden bu hakkımızı kullanmamız ve hatta karşı fikirlerin ifade edilmesi için gerekirse mücadele etmemiz bizleri yüceltecektir. Yaşanan gerginliğin provokasyonlara mahal vermemesi gerekir, olayların hiç bir partinin politikası olmadığına inanıyoruz, yaşananların fazlaca büyütülmeden, gerginliğin sonuçlanması için bütün tarafları sağduyulu davranmaya davet ediyoruz. Seçimin halkımıza, kentimize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER