Tek destek kırsal kalkınmadan

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ adı altında bir toplantı düzenlendi.

Tek destek kırsal kalkınmadan

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VAN TSO) düzenlenen programa Van Vali Yardımcısı Ramazan Kurtyemez, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, ilçe tarım müdürleri ve çiftçiler katıldı. Sinevizyon gösterimi ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan sanayici Yunus İnan, un ve yem sanayicileri olarak destek aldıkları tek ajansın kırsal kalkınma ajansı olduğunu belirterek, ilde ciddi oranda yatırım yaptıklarını söyledi. İldeki çiftçilerin mahsullerinin tamamını fabrikalarda işleyecek kapasitede olduklarını ifade eden İnan, “Kırsal kalkınma programı çerçevesinde verilen desteklerle ilimizde hububat sektöründe faaliyet gösteren tesislerimiz büyük bir atak yaparak kapasitelerini iki katına çıkarmış ve bu kapsamda yeni tesislerde faaliyet göstermeye başlamıştır” dedi.

 

Tarımsal üretimin insanlık tarihi ile birlikte yapıldığını ve daha sonra da insanoğlunun hayatta kalması maksadıyla devam eden bir faaliyet olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner ise, “Günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yoğun olarak yapılan bu faaliyet şu anda zorunlu olarak mevcut araziler üzerinde yürütülmektedir. Geçmişte tarım arazileri ve tarımsal ürünlerin yapıldığı alanlar daha fazlaydı. Şu anda bu alanları arttırmanın imkanı kalmamış ve bu alanlarda daralma yaşanmaktadır” dedi. Tarımsal üretimin günümüzde ihracat kapasitesi kabiliyeti veya gücü olan ülkeler tarafından da yapıldığını dile getiren Altuner, “Bu faaliyetler stratejik bir öneme sahiptir ve olağanüstü dönemlerde, dışarıya bağımlı olması gibi bir tehlike baş göstereceği nedeniyle mutlak suretle her ülkenin, kendi insanını besleyecek bir kapasitede yapmak zorunda olduğu bir faaliyettir” diye konuştu. Program, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı uzmanı Yusuf Taşkın tarafından teklif çağrısı tanıtımının yapılmasının ardından soru-cevap bölümü ile son buldu. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 14:06
YORUM EKLE