banner186

TOKİ ÖDEMELERİNE AF DA YOK ERTELEME DE!

AFAD’ın Van Müdürü, Van’da 2011’de yaşanan depremlerden sonra afet kapsamında yaptırılan TOKİ konutlarında ne bir affın, ne de erteleme veya indirim söz konusu olduğunu açıkladı.

TOKİ ÖDEMELERİNE AF DA YOK ERTELEME DE!

AFAD’ın Van Müdürü, Van’da 2011’de yaşanan depremlerden sonra afet kapsamında yaptırılan TOKİ konutlarında ne bir affın, ne de erteleme veya indirim söz konusu olduğunu açıkladı.

 

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Van AFAD Müdürü Osman Uçar, TOKİ ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Osman Uçar, “TOKİ ödemlerini yapmayan vatandaşlarımız için haciz işlemlerine kadar giden bir yasal süreç işliyor. Tabiri caizse bunlar ödeme yapmamakla zararı kendilerine vereceklerdir. Bu vesileyle de özellikle vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesi ve bilgi sahibi olması gereken bir konu, kesinlikle bir af, erteleme veya bir indirim söz konusu değildir. Bu konuda bizlere gelen talepler var. Başkanlığımıza giden talepler var. BİMER ile yapılan yazışmalar var. BİMER ve başkanlığımızdan bizlere gelen yazışma ve cevaplar var. Ancak kesinlikle altını çizerek söylüyorum; bir indirim, muafiyet, erteleme veya hibe gibi şeyler söz konusu değildir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için özellikle bu konuya hassasiyetle dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bazı vatandaşlarımızın kafaları bu şekilde çeliniyor. İşte ‘paralarınızı yatırmayın af gelecek’ gibi yanlış bilgilerle vatandaşlarımızı yönlendiriyorlar. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor. Çünkü her geciktirilen miktar için yıllık yüzde 5 olmak üzere faiz uygulanıyor. Bu konuda da zararlı çıkacak olan vatandaşın kendisi olacaktır. Bu konuda mahkemeye intikal etmiş bir dava da söz konusu değil. Talepler var. Ancak bakanlığın bu noktada tavrı nettir, vatandaş duyarlı davranmazsa zararlı çıkacaktır” şeklinde konuştu.

 

“Orta hasarda sürenin uzatılması taraftarıyız”

2011’de yaşanan depremlerden sonra yıktırılması gereken binalarla ilgili de konuşan Uçar, “Yıktırılacak olan bina sayısıyla ilgili net bir rakam olmamakla beraber, bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Van merkez tamamlandı. Erciş ilçemizde çalışmalarımız devam ediyor. Nasip olursa bir hafta 10 güne kadar bu çalışmalarımız tamamlanacak. Ondan sonra net bir rakam söyleyebiliriz. Orta hasarlı binalarımızla ilgili ise doğrusu bizlere de gelen talepler var. Biz bu sürenin uzatılması ve yeni bir müracaat süresinin açılması taraftarıyız. Bu noktada başkanlığımıza da taleplerimizi bildirdik. Bir dönüş olursa tekrar güçlendirme konusunda bir fırsat verilecek. Olmazsa maalesef 31 Aralık 2014’te bu süre dolduğu için orta hasarlı binalarda ağır hasar hükmünde işlem yapılacak” diye konuştu.

 


KAYNAK-

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 12:30
YORUM EKLE