Toplu ulaşımda ’güvenli mesafe’ düzenine uymayan yandı

 Van İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehir içi toplu taşıma araçlarında güvenli mesafeyi aşarak kurallara uymayan 30 araç şoförüne cezai işlem uyguladı.

Toplu ulaşımda ’güvenli mesafe’ düzenine uymayan yandı

MERAL YILDIZ:  ŞEHRİVANVan İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehir içi toplu taşıma araçlarında güvenli mesafeyi aşarak kurallara uymayan ve halkın sağlığını hiçe sayan sürücülerin önüne geçti.

Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüsü nedeniyle tedbirler sürüyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir tarafına yayılan korona virüsü Türkiye'yi de sarstı. Dünyayı etkisi altına alan ve insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden korona virüse karşı Türkiye’de çeşitli önlemler alındı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığınca tüm toplu ulaşım araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50 düşürüleceğini bildiren bir genelge yayımlandı. Van’da şehir içi toplu ulaşımda yüzde 70'lere varan yolcu düşüşü yaşanmasına rağmen, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de ek tedbirler aldı. Bu kapsamda son 2 gün içerisinde toplam 500 araç denetildi. Denetimler kapsamında “boş koltuk” uygulamasına riayet etmeyerek, toplumun sağlığını hiçe sayan 30 araç şoförüne cezai işlem uyguladı.

“KABAHATLER KANUNU ÇERÇEVESİNDE İŞLEM YAPIYORUZ”

Konuya ilişin konuşan Trafik Denetleme Şube Müdürü Tanju Özmen, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan halk otobüsüyle, minibüslerde yapılan kontrollerde genel itibariyle şoför esnafın kurallara uyduğunu belirtti. Kabahatler Kanunu çerçevesinde cezai işlemlerin tüm polis ve zabıta birimlerinin de cezai işlem uygulayabileceğini hatırlatan Şube Müdürü Özmen, “Son 2 gün içerisinde yaptığımız uygulamada 500’e yakın denetimimiz oldu. 30 civarında kişiye de Kabahatler Kanunundan cezai işlem uyguladık. Toplu taşıma denildiği için direkt trafik olarak değerlendiriliyor ancak Kabahatler Kanunu çerçevesinde işlem yapıyoruz. Burada hükümetimizin salgının önüne geçilmesiyle alakalı yayınladığı bir emir var. Burada da hükümet emirlerine aykırı davranmaktan işlem yapıyoruz. Bu denetimlere tüm polis teşkilatı ile tüm zabıta birimleri buna yetkilidir. Bu konuda sadece trafik olarak düşünülmemesi gerekiliyor” dedi.

“SALGINLA MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ”

Korona virüs salgınıyla mücadelede Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak ellerinden gelenini yaptıklarını dile getiren Özmen, “Toplu taşıma araçlarındaki sıkı denetimlerimiz devam edecektir. Şehirlerarası otobüs firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde yolcu azlığından ve tedbirlerden dolayı sefer sayılarını azalttılar. 3 gün öncesinde terminalden 160 araç çıkarken, dün itibariyle 8 araç yola çıktı ve bunlar da kontrolümüz arasındaydı” diye konuştu.

“3 BİN LİRA CEZA UYGULAMA YOLUNA GİDİLECEK”

Uyanıklık yapmaya çalışan halk otobüsüyle, minibüs şoförlerinin de önüne geçeceklerinin altını çizen Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fazla yolcu alıp güzergahını değiştirip arka yollardan gitmeye çalışan minibüs ve halk otobüsü şoförleri var. Bunları tespit ettiğimiz zaman hem güzergah değişikliği yapmaktan 15 gün trafikten men ediyoruz hem Kabahatler Kanunundan işlem uyguluyoruz. Bunun bir ileriki aşaması uygun görülürse Hıfzıssıhha Kanununa aykırılıktan 3 bin lira cezası uygulama yoluna gidilecek. Çünkü bunlar kendi ceplerini doldurmak için toplumun sağlığını bu salgın ortamında hiçe sayıyorlar. Burada toplumun sağlığı önemlidir. Bir kişinin yaptığı hata, birçok kişiye mal oluyor.”

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 16:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN HALKINA SESLENİYORUM.
VAN HALKINA SESLENİYORUM. - 2 gün Önce

☆☆☆ Çarşılara gitmeyin. Sokaklarda, parklarda, AVM'lerde GEZİNMEYİN.
☆☆☆ Evinizdekilerin dışındaki herkesle teması, bir araya gelmeyi kesin.
☆☆☆ Bir süre arkadaşlarınız, komşularınız, akrabalarınız ve çevrenizle sosyal iletişimi kesin. Yalnızca telefonla görüşün. Kendinizin ve onların sağlığını ve hayatını riske atmayın.
☆☆☆ Zorunlu hallerde her evden yalnızca bir kişi alışveriş yapsın. En yakın yerden alışveriş yapın.
☆☆☆ Eve götürdüğünüz her eşya veya ürünü kimse temas etmeden önce bol bol silin veya yıkayın, dezenfekte edin.
☆☆☆ Paketli ürünleri silip dezenfekte ettikten sonra eve sokun.
☆☆☆ Ellerinizi, yüzünüzü, saç-saçınızı, bol bol yıkayın. Yüzünüze temas etmeyi azaltın. Tırnaklarınız kesili olsun.
☆☆☆ Kıyafetlerinizi sıklıkla yıkayın.
☆☆☆ Apartmanlarda korkuluklara, kapılara, asansörlere ve insanların temas ettiği yerlere temas etmeyin. Temas ettiyseniz ellerinizi bol Su ve sabunla yıkayın.
☆☆☆ Yaşlı insanlara virüs bulaştırma ihtimaline karşı onlara bir süre bir metreden fazla yaklaşmayın. Onlara asla saygısızlık etmeyin, incitmeyin. Onları sevin, sayın, koruyun.
☆☆☆ Evleri, binaları, siteleri, iş yerlerini, parkları, cadde ve sokakları, dere ve kanalları, arabaları, toplu taşına araçlarını temizleyin, yıkayın, süpürün, dezenfekte edin.
☆☆☆ Duş alın.
☆☆☆ Tokalaşmayın, öpüşmeyin, sarılmayın, bir metreden fazla yakınlaşmayın.
☆☆☆ Evleri, iş yerlerini havalandırın.
☆☆☆ Evlerde kapı-pencereler ve kolları, WC ve lavabolar, musluk ve armatürler, sehpa, dolap ve masalar, koltuklar gibi yerler dezenfekte edilmeli.
☆☆☆ Çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak, çakmak, havlu gibi eşyaları ortak kullanmayın.
☆☆☆ Bol su için, düzenli beslenin, uykunuzu alın, evde egzersiz yapın, hareketsiz kalmayın. ☆☆☆ TV, internet, sosyal medya ile fazla meşgul olmayın.
☆☆☆ Bütün tedbirleri uygulayın ama aylar sürecek bu salgını her gün, her an gündem yapmayın. Kendinizin, ailenizin ve çevrenizin psikolojisini bozmayın. Evde de hayat olduğunu unutmayın. Aile olun, sıcak ve samimi olun, sohbet edin, okuyun, paylaşın, hoşça vakit geçirin ama asla korku ve paniğe kapılmayın. Sadece tedbirli olun
☆☆☆ Hastalardan, hastalık şüphesi olanlardan uzak durun.
☆☆☆ Sigarayı, alkolü bırakın. Bünyenizi kuvvetlendirin. Bağışıklığınızı zayıflatmayın.
☆☆☆ Toplu taşıma araçlarına binmeyin. Binmek zorunda kalırsanız hiçbir yere temas etmeyin, sosyal mesafeyi koruyun.

☆☆☆☆ UNUTMAYIN, TEDBİRLERİMİZ KADAR GÜÇLÜYÜZ. HEPİMİZ BİRBİRİMİZE EMANETİZ. KURALLARA, ÖNERİLERE, UYARILARA TAVİZSİZ UYALIM.

SIRADAKİ HABER