TOPRAK: EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Selman Toprak “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle bir açıklama yaptı.

TOPRAK: EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Selman Toprak “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle bir açıklama yaptı. Yeryüzünde yaşayan sağlıklı her bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğunu hatırlatan Başkan Toprak “Engelli ifadesini de hoş görmüyorum, engel dediğiniz şey fiziksel veya ruhsal bir bozukluk durumu değil, bu vasıflara sahip olan insanlarımızın hayatını zorlaştıran ve yaşam alanlarını daraltan anormalliklerdir. En büyük engel sevgisizliktir” dedi.

TOPRAK “ŞARTLAR ENGELLİ BİREYLERE GÖRE DİZAYN EDİLMELİDİR”

“Engelli bireylerle ilgili yapılan olumlu çalışmaların toplumun tüm katmanlarına yayılması ve yaşam alanlarının tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanması gerekiyor” diyen VANTB Başkanı Toprak “Engelli bireyler evine hapsolması gereken, günlük iş ve sosyal yaşam imkânlarından uzaklaştırılan değil, aksine merkezinde olması gereken bireylerdir. Engelli birey sosyal hayat ve toplu yaşam alanlarına göre hareket etmez, bütün bu şartlar, binalar, yollar, parklar, bahçeler, iş alanları, yaşam merkezleri engellilere göre tasarlanır. Bugün artık engellilere yönelik olmayan kamu ve özel kuruluş hizmetleri, yollar, asansörler, fiziki ve sosyal donatılar çoğalıyor, arzumuz bunların maksimum seviyeye çıkması ve toplumun önyargılarından kurtulmasıdır” ifadelerini kullandı.

“EMPATİ KURMAK VE İNSANLARI SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY”

Başkan Toprak “Önyargılardan arınmalı, kendimizin dahi potansiyel bir engelli adayı olduğu bilinciyle hareket etmeli ve empati yapmayı bilmeliyiz. Hiç evinizde gözünüz bağlı, kulaklarınız tıkalı, koltuk değnekleriyle veya tekerlekli sandalyeyle yürümeyi denediniz mi? Bunlardan en az birini yapmaya çalışın ve hiç kimseden yardım almadan kendi işinizi yapmayı deneyin. Yaşayacağınız zorlukları gördüğünüzde engelli bireylerimizin hangi sıkıntılarla yüz yüze geldiğini daha iyi anlayacaksınız. En büyük engel, empati kuramamak, anlayamamak ve idrak edememektir. En büyük engel sevgiyi yok sayıp, araya bariyerler koymaktır, bu bariyerler de engelli kardeşlerimizin yaşam alanlarını zorlaştırır, engelleri kaldıralım, bütün güzel işler insanları sevmekle ve saygı duymakla başlar” şeklinde konuştu.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 16:59
YORUM EKLE