TUĞRUL’A DESTEK VALİ’YE TEPKİ!

Van’da geçtiğimiz hafta flaş bir operasyonla gözaltına alınan başkan ve işadamlarına 60 STK destek çıktı. Şok iddialarla gözaltına alınan o isimlerden Bakkallar Odası Başkanı İsa Berge serbest kalırken Şoförler Odası Başkanı Emin Tuğrul tutuklanmıştı. Başkan Tuğrul ve diğer isimler mahkeme karşısına çıkmayı beklerken 60 STK hem onlara destek çıkarken, çok çarpıcı da iddialarda bulundu.

TUĞRUL’A DESTEK VALİ’YE TEPKİ!

Orhan AŞAN - Şehrivan


 

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gözaltına alınarak tutuklanan ve aralarında Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul’un da bulunduğu 3 kinin serbest bırakılması için bir araya gelen 60 Oda ve STK ortak bir açıklama yaptı. Feqîye Teyran parkında bir araya gelen Van Demokrasi Platformu üyeleri tutuklananların bir an önce serbest bırakılmasını AK Parti iktidarının ve Van Valiliğinin bu tutumundan vazgeçmesini istedi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe gün Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, başsavcılığın talimatıyla, aralarında Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul, Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge'nin de bulunduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 6 kişiden Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge ile bir kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Tuğrul'un da aralarında bulunduğu 4 kişi de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Mahkeme, Emin Tuğrul, Gazi Manto ve Nizam Oktay'ın tutuklanmasına karar verirken, 1 kişiyi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

‘TUTUKLAMALAR HUKUKSUZCA’

Tutuklanarak cezaevine gönderilen ve aralarında Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul’un da bulunduğu 3 kişi için dün Van’da bulunan 60 Oda ve STK harekete geçerek tutuklamaların hukuksuz olduğunu ve bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Feqiye Teyran parkında Van Demokrasi Platformu öncülüğünde bir araya gelen 60 Oda ve STK son dönemde barış sürecinin devam ettiği şeklinde iktidarın sürekli açıklamalarına
rağmen 6-7 Ekim tarihinden bu yana sürecin tersine davranılarak keyfi gözaltılar ve
tutuklamaların olduğunu belirtti.

‘SESİNİ YÜKSELTEN HERKES TUTUKLANIYOR’

Van Demokrasi Platformu sözcüsü Latif Tül’ün yaptığı açıklamada, “AKP'nin ‘ileri demokrasisi’ her gün yaşanan gözaltı ve tutuklama furyası ile devam ediyor. Ancak otoriter, faşizan rejimlerde rastlanabilecek, emek ve demokrasi düşmanlığı üzerine inşa edilen bu sözde ‘ileri demokrasiye’ muhalefet eden herkes gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Son dönemde ülkemizde yaşananlar AKP'nin, yarattığı korku imparatorluğunun gölgesinin
ulaşmadığı hiçbir alan bırakmamaya kararlı olduğunu göstermektedir. Tasavvur ettikleri
resmi hayata geçirmek için Türkiye'yi hızla tek adam diktasına doğru sürükleyenler, muhalif-
demokrat kesimleri cendereye alarak tüm toplumu derin bir sessizliğe mahkum etmeyi
amaçlamaktadır. Bunun için korku imparatorluklarına karşı sesini yükselten herkesi gözaltına
almakta hukuksuz isnatlarla tutuklamakta sakınca görmüyorlar. Kısacası insanca bir yaşam
ve demokratik bir ülke isteyen herkesi hedef tahtasına koymaya devam ediyorlar.” Dedi.

‘SÜREÇ AÇIKLAMALARININ TERSİNE DAVRANILIYOR’

Son günlerde sürecin devam ettiği şeklindeki açıklamaları olmasına rağmen 6-7 Ekim tarihlerinden bu yana sürecin tersine davranıldığını söyleyen Tül, “son dönemde barış sürecinin devam ettiği şeklinde iktidarın sürekli açıklaması olmasına rağmen 6-7 Ekim tarihinden bu yana sürecin tersine davranılarak keyfi gözaltılar ve tutuklamaların olduğu tüm kamuoyunca bilinmektedir. İlimiz de her köşe başında onlarca polis ve araçları, tomalar adeta sıkıyönetim dönemlerini anımsatmaktadır. Son bir ayda ardı ardına yapılan operasyonlar sonucunda ilimizde yüzlerce insan gözaltına alınmış bazı gözaltılar da işkence yapılmış onlarcası da tutuklanmıştır. Aslında 6-7 Ekim tarihlerinde meydana gelen olayların nasıl ve kimlerin provoke ettikleri dün ulusal basında çıkan ve Van Valiliğince de kabul edilen görüntülerde anlaşılmaktadır.” Dedi.

‘TUĞRUL DÜZMECE İFADELERLE TUTUKLANDI’

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gözaltına alınan Tuğrul’un düzmece ifadelerle tutuklandığını söyleyen Tül, “Son olarak binlerce üyesi olan sivil toplum örgütü, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanı M. Emin Tuğrul gözaltına alınarak düzmece ifadeler ve gizli tanık marifeti ile tutuklanmıştır. Ayrıca Van milletvekili Özdal Üçer ve 13 STÖ’nün Van Valisini ziyareti sırasında Van Vali'sinin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanı M. Emin Tuğrul ile diyalogunda ‘Bundan sonra göreceksiniz’ şeklinde tehditvari konuştuğu bilinmektedir. Bu diyalogun ardından ilimizde sıkıyönetim görüntülerinin olması ve tutuklama furyasının başlaması manidardır. AKP iktidarını ve Van Valiliğini bu tutumundan vazgeçmeye M. Emin Tuğrul ve diğer haksız tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bizleri baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında geçmişte olduğu gibi, bugün de sesiz kalmayacağımız bilinmelidir.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER