banner211

'TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM'

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nde yılda bir kez yapılan ayinin talep olması durumunda birkaç kez yapılması kararının önemli olduğunu söyledi.

'TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM'

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nde yılda bir kez yapılan ayinin talep olması durumunda birkaç kez yapılması kararının önemli olduğunu söyledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Akdamar Adası’nda bulanan Akdamar Kilisesi’ndeki ayinlere isteğe bağlı olarak izin verilebilecek. 5 yıldan beri yılda bir kez yapılan ayinin talep olması durumunda yine izne bağlı olarak yılın istenilen bir zamanında yapılabilmesi sağlanacak ve o sınırlama kaldırılacak. Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, alınan kararın önemli olduğunu belirterek, bunun arz ve talep meselesi olduğunu kaydetti. Yıl içerisinde ayinlerin birden fazla kez yapılmasının istenilmesi durumunda buna da katılımın sağlanması ile birlikte memleketin turizmi ve tanıtımı açısından önemli rol oynayacağını anlatan Aktuğ, “2010 yılından beri yılda bir kez yapılan ayinler, ilimizin turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntılardan dolayı ayinin iptal edilmesi nedeniyle bu organizasyonu gerçekleştirememiştik. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yılda bir kez gerçekleştirilen ayinlerin talep doğrultusunda yine izne bağlı olarak yılda birkaç kez yapılması yönündeki kararı ilimiz açısından önemli bir karardır. Tabi yapılacak olan ayinlere ne kadar katılım sağlanırsa memleketimizin ekonomisi de o anlamda ihya olmuş olacaktır. Turizmin 50 kapısı var ise 50 kapısı da bundan kazanç sağlayacaktır. Bizim öncelikli hedefimiz bu ayinlere katılımın sağlanmasıdır. Bunun içinde karşı tarafın bu alınan karar ile ilgili yaklaşımı önemli. Yılda birkaç kez yapılması demek ve ciddi katılımlarla yapılması durumunda hem ilimizin tanıtımına büyük bir katkı sunmuş olacak hem de ilimizin turizmi, ekonomisi büyük kazançlar sağlayacaktır. Umarım bu karar doğrultusunda düzenlenecek olan ayinler yüksek katılımla gerçekleşir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 08:46
YORUM EKLE

banner201