banner166

TÜRKSAT 5a haberleşme uydusunun uzaya gönderilme zamanı belli oldu!

Türksat 5A haberleşme uydumuz 2 Ekim'de teslim alınıp 30 Kasım'da Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.

TÜRKSAT 5a haberleşme uydusunun uzaya gönderilme zamanı belli oldu!

Türkiye'nin teknoloji hamlesinde yeni ve kritik bir eşik daha ilerleyen günlerde geçilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu bugün yaptığı açıklamada "Türksat 5A haberleşme uydumuzu 2 Ekim'de teslim alacağız. Uydumuz 30 Kasım'da uzaya fırlatılacak." dedi.

Uyduyu Elon Musk'ın şirketi SpaceX uzaya fırlatacak.

KAPSAMA ALANI ARTACAK

Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle yayıncılık alanının yanı sıra Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika'yı kuşatan kapsama alanına da sahip olunacak.

TURKSAT 5A HABERLEŞME UYDUSU NEDİR?

Türksat 5A, milli imkânlarla Türkiye'de birleştirilmesi ve 2020 yılının sonunda uzaya gönderilmesi hedeflenen haberleşme uydusudur.Eylül 2011 de yapılan antlaşmaya binaen, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye'de geliştirilen bir uydudur.

DENEYSEL UYDULARIN UZAYA FIRLATILMASI MÜMKÜN OLACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan,  uydunun ne işe yarayacağı ile ilgili “Proje ile yakın zamanda uzaya deneysel uydularımızın fırlatılması mümkün olacaktır. Kısacası, uzay teknolojilerinde milli üretim noktasında önemli bir mesafe kaydettik. Bu konuda AR-GE’ye ayrılan payı artırarak, daha da hızlı mesafe kat etmeyi planlıyoruz. " ifadelerini kullandı.

ENSONHABER

YORUM EKLE