banner211

Tuşba Belediyesinden ikinci halk plajı

Türkiye’nin iç sulardaki ilk ve tek mavi bayraklı halk plajını Van’a kazandıran Tuşba Belediyesi, bir ilke daha imza atarak 22 bin metrekare toplam alan üzerine kurulacak olan Ayanıs Halk Plajı’nın yapımına başladı.

Tuşba Belediyesinden ikinci halk plajı

İhale süreci tamamlandıktan sonra geçtiğimiz günlerde yüklenici firmaya yer teslimi yapılan halk plajının 100 iş günü içerisinde tamamlanması planlanıyor. Çevreci projeleriyle halkın takdirini toplayan Tuşba Belediyesi, denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’nin ilk ve tek mavi bayraklı plajı olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nın hemen yanı başında bulunan 300 metrelik Van Gölü sahilini, halk plajı olarak projelendirerek 2021 Haziran ayının sonunda hizmete sunmayı hedefliyor.


Yaklaşık 2 milyon 100 bin TL’ye mal olacak ikinci bir halk plajını Van halkına kazandıracaklarını söyleyen Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Belediyemiz tarafından Van’a kazandırılan Mavi Bayraklı Halk Plajı, çevre illerden de vatandaşların gelmesi üzerine yetersiz kalıyordu ve bize bu konuda çok talep geliyordu. Bizlerde halkımızın bu taleplerini göz ardı etmedik. Vatandaşlarımızın şehrin stresinden uzaklaşabilecekleri ve aileleriyle dinlenebilecekleri, Van Gölü kenarında çok özel bir plaj alanı projelendirdik, inşallah önümüzdeki sezon hayata geçirmeyi planlamaktayız’’ dedi.


Birçok güzellikleri bünyesinde barındıran Tuşba’nın yaklaşık 90 kilometrelik kıyı uzunluğu ile Van’ın ilçeleri arasında Van Gölü’nde en uzun kıyı şeridine sahip ilçe olduğunu dile getiren Başkan Akman, “Doğal ve şifalı suyu ile nam salmış olan gölümüz haliyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Bizler de halkımızın Van Gölü’nden daha fazla istifade etmelerini sağlamak amacıyla 300 metresi sahil bandı olmak üzere, 22 bin metrekare alan üzerine kurulu Ayanıs Halk Plajı Projemizi tamamlamak üzereyiz. 22 bin metrekarelik alanda tasarlanan Ayanıs Halk Plajı içerisinde otopark, 50 adet piknik masası, piknik alanları, çocukların eğlenmeleri için çocuk oyun alanları, ayrıca 370 metrekare alan üzerinde kurulu alt katı mescit ve WC, üst katı ise göl manzaralı teras bulunan restorandan oluşan 2 katlı tesis bulunacaktır’’ diye kaydetti.


Kentin doğasını ve kültürünü koruyan projelerle ön plana çıkan Başkan Akman, “Tuşba halkına seçim döneminde söz verdiğimiz çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Vizyon projelerimiz içerisinde yer alan Ayanıs Halk Plajı Projemiz bir sahil düzenlemesidir ve en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Ayanıs Mahallemizde göl kıyısında hayata geçireceğimiz proje ile halkımız rahat bir nefes alacak. Bölge turizmine artı değer katacak olan proje ile aynı zamanda halkımızın keyifle kullanacağı bir alanı daha kente kazandırmış olacağız. Vatandaşlarımız, aileleri ile piknik yapabileceği gönül rahatlığı ile göle girebileceği bir alan oluşturacağız. Çocuklarınızla, ailenizle keyifli sohbetler, keyifli piknikler için önümüzdeki sezon Tuşba sahili sizleri bekliyor” şeklinde konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vizyonumuz, hayallerimiz ve gayretlerimiz Van Gölü kadar büyük olmadıkça
Vizyonumuz, hayallerimiz ve gayretlerimiz Van Gölü kadar büyük olmadıkça - 2 ay Önce

@ Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Amik kıyı ve sahilleri temizlenip bütün halkın kullanımına açılamaz mı?
@ Bu sahillerde yazın günlük olarak çöp ve atıklar temizlenemez mi?
@ Bu kıyı ve sahillerin belli noktalarına çöp konteynırları konulamaz mı?
@ Bu kıyı ve sahillerde 150 metre aralıklarla duş yerleri yapılamaz mı?
@ Belli noktalara WC, lavabo ve çeşme yapılamaz mı?
@ Asfalt yoldan bu sahillere inen toprak yollar asfaltlanamaz mı? ( Tüm o yollar dört beş kilometre etmez)
VAN GÖLÜ Konya'da, Eskişehir'de, Erzurum'da, Malatya'da olsaydı bütün Türkiye onun etrafındaki nice projeleri, sahil bantlarını, yüzme alanlarını, etrafındaki yeşil alanları ve göz alıcı güzellikleri konuşurdu. Ama bizde on yıllardır bu vizyon, bu ilgi, bu sahiplenme, bu temizlik, bu proje ve yatırımlar, bu güzellikler olmuyor.

Hacı kara
Hacı kara - 2 ay Önce

Sahil boyunu komple satmışlar bunlar
Önce gölü pislikten ve çöplerden temizleyin

Soyadım adım
Soyadım adım - 2 ay Önce

Hizmet olarak gösteriyorlar ama ihale ile satılıyor özel firmaya oda ücretsiz olmuyor

Marka bir belediyecilik için
Marka bir belediyecilik için - 2 ay Önce

SAYIN AKMAN'DAN İSTEĞİMİZ YENİ YAPILAN SAHİL YOLUNUN GÖLE BAKAN KISMI BOYUNCA KAMPÜSE KADAR SAHİL BANDI VE YEŞİL KUŞAK YAPSINLAR. BELEDIYENİN TÜM BİRİMLERİ, TÜM PERSONELLERİ VE TÜM ARAÇLARI 365 GÜN SAHADA, HİZMET VE PROJELERLE, ÇALIŞMA VE YATIRIMLARLA MEŞGUL OLSUNLAR. SAHİL YOLUNUN SAĞ ŞERİDİ BOYUNCA DA KALDIRIM YAPILSIN. AYRICA O CİVARLARDA GÖL TABANI LAĞIM VE ATIK DOLU OLDUĞUNDAN KOKUDAN DURULAMIYOR. GÖL KIYILARI VE TABANI TEMİZLENMELİDİR. GÖLE KARIŞAN DERE VE KANALLAR DA ÖZENLE TEMİZLENMELIDİR .YİNE İKİ ADET MİLLET BAHÇESİ YAPILACAKTI, HÂLÂ BAŞLAMADI. TUŞBA'DA MAHALLELERDEKİ ARA YOLLARIN BOZUK OLDUĞU, YAMALI VE KULLANIŞSIZ OLDUĞU BİRÇOK SOKAK VAR, YANİ YOLLARIN KALİTELİ BİR ASFALTA İHTİYACI VAR. TABİ BİR DE EN ÖNEMLİSİ CADDE, SOKAK, KALDIRIM, OLUK, KANAL, DERE VE MAHALLE ARALARININ GÜNLÜK, HAFTALIK VE AYLIK OLARAK DEVAMLI SÜPÜRÜLÜP TEMİZLENMESİ LAZIM. VAN'IN GENEL BİR IHTİYACI OLAN TEMİZLİK ÖZEL OLARAK GÜNDEME ALINIP RUTİN OLARAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR. ŞEHRİMİZ AYNAMIZDIR BELEDİYECİLİK YAPACAKSAK BÖYLE ACİL, KALICI VE GEREKLİ HİZMETLERİ MUTLAKA YAPALIM. MAKAMLAR DA BİZLER DE, HAYAT DA GELİP GEÇİCİ. ARKAMIZDA NİCE NİCE HİZMETLER, ÇALIŞMALAR, YATIRIMLAR VE PROJELER, NİCE NİCE KALICI ESERLER BIRAKALIM.

banner201