banner211

Tuşba’da ahırlar şehir dışına çıkarılıyor

Van’ın Tuşba Belediyesi, şehirleşme ile birlikte yerleşim birimleri içerisinde kalan 157 ahırı tek tek yıkarak, yerleşim alanın dışına çıkarıyor.

Tuşba’da ahırlar şehir dışına çıkarılıyor

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında yapılan toplantıda alınan karar gereği ilçe merkezinde bulunan ahırların yıkımına başlanıldı. Karar doğrultusunda verilen tebligat süresi dolan ahırların yıkımı için Altıntepe Mahallesi’ne giden Tuşba Belediyesi ekipleri, gerekli önlemleri aldıktan sonra ahırların yıkımına başladı.

Ekiplerin yıkım çalışmalarını sahada takip eden ve yapılan yıkım çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Türkiye’de şehir içinde bulunan ahırların yüzde 90’ının çıkarıldığını söyledi. Birkaç ilde ahırların şehir içi diye tabir edilen merkez mahallelerde bulunduğunu dile getiren Başkan Akman, “Bu illerden bir tanesi de Van’dı. Bundan 2 ay önce Van Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet Emin Bilmez, başkanlığında yapılan Mahalli Çevre Kurulu’nda tüm ahırların il dışına çıkarılması kararlaştırıldı. Tuşba ilçemizde bulunan 157 ahır var. Bunların çıkarılması için vatandaşlarımıza tebligat yapıldı. Bu doğrultuda bugün de ahırları yıkım ve enkaz çaldırma çalışmalarına başladık” dedi.
Yapılan tebligatın ardından Cevdet ve Nusret Sürme kardeşlerin istekleri doğrultusunda mahalleye gelerek ilk yıkım işini de onlara ait olan ahırdan başladıklarının altını çizen Başkan Akman, “Tuşba ilçemizin merkezinde bulunan 157 ahırın tümünü tek tek yıkarak şehir dışına çıkaracağız. Şehir içinde bulunan ahırlar havaların ısınmasıyla çevreye çok rahatsız edici koku yayıyor ve vatandaşlarımız rahatsız oluyor. Vatandaşları sağlık açısında da tehdit ediyor. Bundan dolayı biz bu yıl inşallah tüm ahırlarınızı il dışına çıkaracağız. Ayrıca ekiplerimize yardımcı oldukları ve duyarlılık göstererek bu işe öncelik ederek kendi ahırlarını yıktıran Cevdet ve Nusret Sürme kardeşlere de teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senan
Senan - 8 ay Önce

Valilik, Tuşba da bulanan Vali Adnan Darandeliler Ortaokulu civarındaki ahırlara da bir el atsa keşke. Pislik kokusundan geçilmiyor.

Hıdır tanisan
Hıdır tanisan - 8 ay Önce

Yanı başımızda bir ahir var kimse yikmiyor

Van
Van - 8 ay Önce

Çok doğru bı karar Edremit eminpasa mahallesi ndeki ahırları da kaldirin

Yitikliman
Yitikliman - 8 ay Önce

Van valisine şükranlarımızı sunarım ipekyolu karşıyaka mahallesi beşyol yukarısındaki ahırlara da bi çare bulsalar gerçekten mahhaleyi besli küçükbaş hayvanların ahırda bakılmasından evlerden çıkamaz olduk teşekkürler

Akköprülü
Akköprülü - 8 ay Önce

Akköprü de var muhtarın yandaşı olduğu için yıkılmıyor akköprü orta sok bir sürü ahır var

İSKELELİ
İSKELELİ - 8 ay Önce

GÜZEL BİR ÇALIŞMA AMA EKSİK MAHALLE ARALARINDA BULUNAN DEMİRCİLERDE CIKARILSA GÜZEL OLACAK

banner201