VAKKASOĞLU VAN'A GELİYOR

Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Tuşba Belediyesi'nin '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' dolayısıyla düzenleyeceği etkinlikler kapsamında Van'da konferans verecektir.

VAKKASOĞLU VAN'A GELİYOR

Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veysi İnci, eğitim alanında eserleriyle tanınmış ve inançlı bir neslin yetişmesinde önemli katkılar sunmuş yazarlarından Vehbi Vakkasoğlu'nun, 29 Kasım Cumartesi günü Tuşba Belediyesi'nin davetlisi olarak Van'a geleceğini söyledi. İnci, Vakkasoğlu'nun 29 Cumartesi günü saat 14.00'te İpekyolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda 'Aile' ve saat 18.00’de ise Şişli Öğretmen Evi'nde 'Öğretmen-Toplum' konulu birer konferans vereceğini belirtti. Tuşba Belediyesi'nin organizasyonunda gerçekleştirilecek konferanslara tüm halkın davetli olduğunu söyleyen İnci, şiddetin İslam dininde yerinin olmadığını, kadına yönelik şiddetin Müslümanlıkla asla bağdaşmayacağını söyledi. Kadına yönelik şiddetin dinle ilişkilendirilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizen İnci, "Dünya genelinde görüyoruz ki kadına yönelik şiddet, dünyanın her yerinde yaşayan, toplumun hemen her kesiminde görülen bir vaka olarak karşımıza çıkmaktadır” Dedi.

‘KADINA DA ERKEĞE BAKILDIĞI GİBİ BAKILIYOR’

İslam Dininin kadına, erkeğe baktığı gibi baktığını söyleyen İnci, “Yani, ‘Allah’ın kulu’ olarak dinin emir ve yasaklarına uyma, kulluğunu yaşama, ibadetlerini yapma konusunda kadın ile erkek arasında hiç bir ayrım yoktur. Birbirlerini tamamlayan ve bir bütünün iki parçası olarak gören bir anlayışı vardır. Peygamberimiz Muhammed (sav) Veda hutbesinde de üstüne basa basa, kadınların hakları konusunda erkekleri güçlü bir şekilde uyarmıştır. 'Allah’ın emaneti' dediği kadınlara en güzel ahlakla muamele edilmesini tavsiye etmiş, güzel ahlakın bir göstergesinin de kadınlarına iyi davranmak olduğunu belirtmiştir” ifadelerini kullandı.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER