Vali Bilmez müjdeyi sosyal medyadan verdi… Van'a 97 milyon TL’lik müjde!

Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan 100 milyon lira maliyetli “Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 97 milyon TL’lik bütçe ayrıldı. 2020 yılı içinde tamamlanması planlanan tesis, bir milyon nüfusun kanalizasyon atığını 2050 yılına kadar arıtabilecek. 

Vali Bilmez müjdeyi sosyal medyadan verdi… Van'a 97 milyon TL’lik müjde!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan 100 milyon lira maliyetli “Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 97 milyon TL’lik bütçe ayrıldı. 2020 yılı içinde tamamlanması planlanan tesis, bir milyon nüfusun kanalizasyon atığını 2050 yılına kadar arıtabilecek. 

Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek temeli atılan arıtma tesisi 2020 yılı içinde tamamlanarak faaliyete geçirilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 30 yıl önce Van Gölü sahilinde yaptırılan Van Atık Su Arıtma Tesisi, kapasite ve teknolojik yetersizlikler nedeniyle arıtamadığı tonlarca suyu her gün göle bırakarak kirliliğe neden oluyor. İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van Büyükşehir Belediyesi ile Van Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (VASKİ), bu durumun önüne geçebilmek amacıyla, "Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" projesinin temelleri 2018 yılında atıldı ve inşaat hızla devam ediyor.

VALİ BİLMEZ MÜJDEYİ SOSYAL MEDYADAN VERDİ

Yaklaşık 100 milyon lira maliyetli arıtma tesisinin inşaatı hızla yükselirken, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez sosyal medya üzerinden müjdeyi verdi. Vali Bilmez, sosyal medya üzerinden verdiği müjdesinde “Van Gölü'müzü kirlenmekten kurtaracak İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin 2020’de bitirilmesi için 97 Milyon TL kredi izni veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve krediyi sağlayan İlbank Yönetim Kurulu ve Genel Müdürümüz Yusuf Büyük’e teşekkür ediyorum.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN VALİMİZE
SAYIN VALİMİZE - 7 ay Önce

Bravo, tebrikler, teşekkürler... Efendim sizlerden 100 peronluk Büyük ve Modern bir Otogar, Edremit- Kampüs arası Sahil Bandı, Çevre Yolu, Çok Katlı birkaç Otopark, Kent Meydanı, Millet Bahçesi, Kapalı Semt Pazar Yerleri, Büyük ve Modern bir Sebze Hali ve Meydanı, Büyük bir Kitapçılar ve Sahaflar Carşısı, Tramvay veya Metrobüs Sistemi, Büyük ve Güzel bir Kütüphane, Kent İçi Toplu Taşıma Sorununa Çözüm, Her mahalleye Yeni Park ve Yeşil Alanlar, Kent Içi Kanal ve Derelerin ıslahı ve temizliğini, Şehir İçindeki Ahır ve Ağılların Mahallelerın Dışına Taşınmasını, Bozuk Mahalle Yollarının bahar yaz aylarında asfaltlanmasını, Şehir İçinde ve tüm mahallelerde temizliklerin daha iyi yapılmasını, Şehir içindeki kaldırım ve yolların esnaf ve işportacılar ile sigara satıcılarının işgalinden kurtarılmasını, bahar aylarında da mevcut parklardan tahrip edilmiş olanların iyileştirilmesini istirham ediyoruz. Şayet Vanımızda bunlar yapılırsa Van Türkiyenin sayılı güzel kentlerinden biri olur, kabuğunu kırar. Şimdikinin iki üç katı yerli ve yabancı turist ve ziyaretçi ağırlar. İstıhdam artar. Bu çalışmalar, bu hizmet ve yatırımlar işsizliğe de kısmen çözüm olur. Van piyasasında canlanma olur. Yukardaki hizmetler Vanın gecikmiş acil ihtiyaçlarıdır. Belediyeler, kurumlar ve merkezi idarenin işbirliği bunlar 2020-2021' de rahatlıkla hayata geçirilebilir. İlginizi ve çabanızı istirham ediyor, saygılar sunuyoruz.