banner211

Valilik’ten Büyükşehirin borç iddiasına bilboardlı cevap

Geçtiğimiz haftadan bu yana Van’da gündemi meşgul eden Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcu konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Büyükşehir’in 1 milyarın üstündeki borç açıklamasının yankıları sürerken Van Valiliği’nin belediyeye aynı yöntemle cevap geldi. Büyükşehir’in borçlarını kentteki billboardlarda ilan eden Belediyeye Valilik aynı şekilde cevap vererek mevcut durumu kamuoyuna duyurdu.

Valilik’ten Büyükşehirin borç iddiasına bilboardlı cevap

ŞEHRİVAN HABER-SONER İZGİ/HAKİM İNALÖZ-  Van Büyükşehir Belediyesi’nin borç konusu Van’da kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması sonrası Valilik de aynı yol ile belediyenin borç konusuna cevap verdi. Van Valiliği, görevlendirmenin yapıldığı 16 Kasım 2016'dan 31 Mart seçimlerine kadar yapılan 712 milyon 300 bin liralık yatırım ile belediyenin gerçek borç miktarının yer aldığı afiş ve bilbordları farklı noktalara asarak vatandaşı bilgilendirdi.

31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Bedia Özgökçe Ertan’ın yaptığı borç açıklaması etkisini sürdürüyor. Seçildikten sonra belediyenin borçlarını açıklayıp borç miktarını kentteki tüm billboardlarda ilan edilen Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 108 milyon 556 TL olan borcu konusunda Valilik’ten de anında tepki geldi. Belediyenin borç açıklamasının ardından flaş bir açıklama ile borcun belirtildiği şekilde artmadığını aksine 712 milyon TL yatırım yapılmasına rağmen düşürüldüğünü belirten Valilik, bu açıklamasından sonra kentin dört bir yanına belediyenin gerçek borcu ile ilgili detaylı bilgileri paylaşan pankartlar ve billboardlar astı.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin borçları konusunda belediyenin önce açıklama yapıp sonra kentin dört bir yanında borç afişi asmasından sonra Valilik de kendi açıklamasını benzer şekilde duyurdu. Önce bir kamuoyu açıklaması ile belediyenin borcunun belirtilenden az olduğunu açıklayan Valilik, ardından da Büyükşehir’in HDP sonrası kayyum döneminde ilan edilen borçtan daha büyük bir borç ile devraldığını duyurmuştu.

AÇIKLAMADAN SONRA KENTTEKİ HER YERE ASILDI

O açıklamada bir çok veri paylaşılmış ve yapılan hizmetler ile borç miktarları bir afiş ile kamuoyuna duyrulmuştu. Valilik o açıklamadan sonra kentteki billboardları donatarak kayyum öncesi ve kayyum sonrası gelir giderleri kamuoyu ile paylaştı. Kayyum döneminde yapılan hizmetler ve harcanan paralar aynı zamanda devasa afişlerle kentin önemli yerlerine asıldı. Van Valiliği, kentin farklı noktalarına astığı afiş ve bildordlarda, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrası göreve başlayan Van Büyükşehir Belediyesi yönetiminin açıkladığı gibi belediyenin borcunun 1 milyar 108 milyon 500 lira değil, 1 milyar 98 milyon lira olduğunu duyurdu.

KAYYUM DÖNEMİNDE NE KADAR HARCAMA YAPILDI?

Son günlerin en çok tartışılan konusu olan borç konusunda Valilik eliyle verilen cevapta ise harcamalar paylaşıldı. Paylaşılan o verilere göre: İçişleri Bakanlığınca 16 Kasım 2016'da görevlendirme yapılan Van Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2,5 yılda kentte 712 milyon 300 bin lira yatırım yaparak 1 milyar 121 milyon 417 bin lira olan toplum borcunu da 23 milyon 500 bin lira azalttı.

1000 KİLOMETREYE YAKIN YOL YAPILDI, DEV FİLO OLUŞTURULDU

Buna göre, belediye başkan vekili görevlendirilmesinin yapıldığı 16 Kasım 2016'da 1 milyar 121 milyon 417 bin 382 lira borçla devralınan Van Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2,5 yılda 938 kilometre BSK sıcak asfalt, 378 kilometre sathi kaplama olmak üzere bin 311 kilometre asfalt, 677 kilometre de stabilize yol yatırımı yaptı. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en güçlü itfaiye filosunu oluşturan belediye, parklar, tarımsal hizmetler ve benzeri altyapı yatırımları ile 742 kilometre şebeke ve ishale hattı yapımını gerçekleştirdi.

KAYYUM SÜRECİNDE BAŞLATILAN O PROJELER

Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılması için ileri biyolojik atık su arıtma tesisi projesini başlatan belediye, içme suyu depoları ve kanalizasyon hizmetleri, Peynirciler Çarşısı, Sakatatçılar Çarşısı, iş merkezleri, yol ve cadde düzenlemeleri de yaparak 712 milyon 300 bin liralık yatırımı kente kazandırdı. Görevlendirme yapıldığında 1 milyar 121 milyon 500 bin lira borçla devralınan belediye, 712 milyon 300 bin lira yatırım yaparken, belediyenin biriken borçlarını da belirlediği program kapsamında ödemeye başladı.

VALİLİK: BORÇ ARTMADI, 23 MİLYON 500 TL AZALDI

Van'da 2011 depreminden sonra ev ve iş yerleri hasar gören vatandaşların belediyeye açtıkları davalar sonucu hükmedilen 35 milyon 638 bin 497 lira deprem tazminatı borcunun 25 milyon lirasını ödeyen belediye, geçmiş dönemden kaynaklı 89 milyon 80 bin 218 lira vergi ve faiz borcu ile 159 milyon 53 bin 992 lira SGK ve faiz borcunu da yapılandırdı. 16 Kasım 2016 itibarıyla belediyeye iş yapan, malzeme, araç ve gereç veren gerçek ve tüzel kişi ve esnafa olan 182 milyon 899 bin lira borcu ödeyerek piyasadaki güvensizliği ortadan kaldıran belediye, kaynaklarını etkin kullanarak yapılan yatırımlara rağmen belediyenin borcunu 23 milyon 500 lira azalttı. Van Büyükşehir Belediyesi, seçimden sonra kasasındaki 15 milyon 281 bin 698 lira ile yeni yönetime devredildi.

VALİLİĞİN AFİŞLERİNDE NELER VAR?

Valilik tarafından kentin dört bir yanına asılan o afişlerde ise şu ifadeler yer alıyor: “31 Mart 2019 tarihinde iş başına gelmiş belediye yönetimi, kayyım dönemine ait olduğu iddiası ile 1 milyar 108.5 milyon TL borç bulunduğunu kamuoyuna açıklamıştır.

Van Büyükşehir Belediyesine 16.11.2016 tarihinde Belediye Başkan Vekili (Kayyım) görevlendirilmesinin yapıldığı Van Büyükşehir Belediyesi 1.121.417.382.00 TL borç ile kayyım tarafından devralınmıştır. Belediye Başkan Vekili (Kayyım) döneminde: 938 km BSK sıcak asfalt 378 km sathi kaplama olmak üzere 1311 km asfalt yapımı gerçekleştirilmiştir. 677 km stabilize yol yapıldı, Doğu Anadolu Bölgesinin en güçlü itfaiye filosu oluşturuldu, Parklar, Tarımsal hizmetler ve benzeri alt yapı yatırımları ile 742 km şebeke ve ishale hattı yapımı gerçekleştirildi, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, İçme suyu depoları ve kanalizasyon hizmetleri, Peynirciler Çarşısı, Sakatatçılar Çarşısı, İş Merkezleri, Yol ve Cadde düzenlemeleri, başta olmak üzere toplam 712.3 milyon TL yatırım gerçekleştirildi.

VALİLİK: AÇIKLANAN BORC YANILTICI

Görevimizi Vanlı hemşerilerimize hizmet ederek tamamladık. Bizim görevimizi bıraktığımızdaki Van büyükşehir Belediyesinin borcu Kamuoyunu yanıltıcı şekilde açıklandığı şekilde 1 milyar 108.5 milyon TL değil, yaklaşık 1 milyar 98 milyon TL’dir. Van Büyükşehir Belediyesini 1 milyar 121,5 milyon TL borç ile devralındığı gerçeği göz önüne alındığında; 712.3 milyon TL yatırım yapılmış olmasına rağmen Van Büyükşehir Belediyesinin toplam borcunda Belediye Başkan Vekilliği dönemimizde 23,5 milyon TL lik bir azalma olduğu görülecektir. Burada sadece kayyım öncesi belediye yönetimi zamanında yani kayyım ile hiçbir alakası bulunmayan 2011 depremi sonucu ev ve işyerleri hasar gören vatandaşların belediyeye açtıkları davalar sonucu hükmedilmiş 35.638.497 TL Deprem Tazminat Borcunun 25.000.000 TL'si ödendi. 89.080.218.00 TL geçmiş dönemden kaynaklı Vergi ve Faiz Borcu .kayyım döneminde yapılandırıldı,

159.053.992.00 TL geçmiş dönemden kaynaklı SGK ve Faiz Borcu kayyım döneminde yapılandırıldı. Kayyım döneminde ödenen ve yapılandırılan; Deprem Tazminatı, Vergi, SGK ve Faiz Borcu toplamda 283.772.707.00 TL olup bu borçların hiç biri kayyım faaliyet dönemi içerisindeki hizmetler ile alakası olmayıp önceki dönemden süregelen borçlardır.

“KASITLI YANLIŞ BİLGİLENDİRME AMACI TAŞIYOR”

Depremde ev ve iş yerleri hasar gören vatandaşların belediyenin kusurlarından kaynaklı iddiaları üzerine mahkemeler nezdinde belediyeyi tazminata mahkûm ettirmeleri sonucunda oluşan tazminat borcunun yanı sıra kayyım öncesi dönem faaliyetlerinden kaynaklı vergi ve SGK gibi zorunlu kurumsal borç ve bu borçlardan kaynaklı faizleri kayyum döneminde yapılmış faaliyetlerin sonucunda oluşan borç gibi gösterilmesindeki tek amaç siyasi mülahazaalarla vatandaşın ve dolayısıyla kamuoyunun bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yanlış bilgilendirilmesi amacını taşımaktadır.

Ayrıca Devlet Su İşleri Tarafından yaptırılan 48 km'lik yeni su ishale hattının bedeli yapılan protokol ile 30 yıl gibi uzun vadede ödenmek üzere Belediye lehine yapılandırılmış, bunun yanı sıra gerek kayyım dönemi öncesi ve gerek kayyım dönemi süresince VASKİ'nin VEDAŞ'a olan toplam 150.000.000.00 TL'lik elektrik borcu maliye bakanlığınca üstlenilmiş ve aylık sadece 150.000.00 TL belediye payından kesinti yapılması sağlanmıştır.

VALİLİK: YALANLARLA KAPATAMAZLAR!

“16.11.2016 tarihi itibariyle belediyeye iş yapmış, malzeme, araç ve gereç vermiş gerçek ve tüzel kişi esnafa da olan 182.899.000.00 TL borç ödenerek, kayyım döneminden önce esnaflar arasında ve piyasada belediyeye karşı olan güvensizlik ortadan kaldırılmıştır.

Seçimlerden sonra belediye yönetiminin göreve başladığı tarih itibariyle belediye kasasının nakit mevcudu 15.281.698 TL'dir. Kendi dönemlerindeki hiç bir hizmet yapmaksızın ortaya çıkardıkları borçları, rakamları sözle/yazıyla pankartla çarpıtarak, eğerek bükerek, kamuoyunu yanlış bilgilendirme yaparak, hizmetleri ve gerçekleri yalanlarla kapatamazlar. Gerçeğe aykırı ifadeler ve Terör Örgütünün Politikalarına Söylemlerine itibar edilememesi için Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 2 yıl Önce

Ne demişler hızlı giden atın boku seyrek düşermiş. Yalancının mumu yatısıya kadarmış. Hdp Belediye başkanı heyecanla bir atıldı ama hesap edemediği karşı cephedende aynı tarzda afişli belgeli aldığı cevap oldu, ki ne oldu iyi bir kapak oldu. Eeee dikkat etmek lazım. Yoksa kılıçtaroğlu gibi süreki madara olursunuz. Daha sağlam çalışın sayın başkan. Çamur siyaseti ile artık olmuyor...

- 2 yıl Önce

kamagra gel
To provide someone expensive jewelry, make sure you are offering one thing appropriate for your relationship. Offering her a diamond ring or something expensive can make her feel you are seriously interested in her, and should you be not, then you definitely are top her on. It is additionally important to give her an issue that suits her type.
cialis prix
In order to avoid additional hairloss, make use of a popular oil treatment method. You may usually buy these at the pharmacy or main merchant. This really is a remedy that you can do in your own home all by yourself time. The essential oil may prevent your hair from dropping out and support new your hair develop by exciting the scalp.
levitra precio
Know that the dining cards you might have been offered for the meal plan will work out swiftly through the semester. As a

- 2 yıl Önce

Deca Durabolin Only Cycle
A significant hint to take into consideration with photography is that you simply want to successfully work with delicate light-weight whenever feasible. Normally this is going to be more attractive for the eyes than any sort of severe light-weight. The secret is diffusion also it can be acquired by shooting close to dawn, sunset, or right after a storm. With a display, use a diffuser to consider clear of a flash's harshness.
Equipoise Vs Testosterone
Irrespective of what your greatest objective in self improvement is, don't stop trying. You will deal with setbacks. You will face roadblocks. You can expect to face time where it would appear that you'll never ever achieve your primary goal. So long as you consistently function towards your main goal your chances of success stay substantial.

- 2 yıl Önce

Winstrol Dosage For Horses
If you would like to enjoy your deck inside the nighttime time, there are different kinds of lights you are able to check out. Recessed lamps, submit lamps and solar power lighting, are typical alternate options when you shop. Find out what will work good for you and what will last inside your climate.
Oximetolona Y Turinabol
You will find key approaches to selling property that you could discover via advice and tips like on this page. You might easily find a much better offering groove and get sales using the right methods and movements of greater energy and higher energy inside your market place, wherever you happen to be.The Do's And Don'ts Of Leisure Sport fishing
Winstrol 75
You must increase your amount of resistance. You can do this by raising bodyweight an

- 2 yıl Önce

Turinabol Para Que Se Usa
In case you have diabetes, it is important that you learn to understand high glycemic directory food items. These kinds of food items can certainly make your blood glucose levels climb extremely fast, which may be risky. Should you be uncertain which meals belong to this category, take some time when food shopping to read through the meal labeling.
Dianabol 4 Week Cycle Dosage
For those who have got cosmetic plastic surgery well before, you are familiar with a few of the problems, and faults that can be manufactured in going forward with all the choice. For those who have by no means enjoyed a method completed, it really is impera

- 2 yıl Önce

Dianabol Gains Expected
For big organizations, social networking can be quite a effort intense, difficult, and no-standard project in which effectiveness may be elusive. Many advertisement firms and social websites firms remain attempting to discover how to properly market place to the masses and they are which makes it as they go. So be cautious the place you invest your hard earned money and make sure you are receiving measurable results from your advertising campaign.
http://www.umitron.si/css/error.php?ka=2660
A terrific way to create accomplishment with any web site you're contemplating creating or have founded is to obtain into email marketing. You would like to have this device offered to work with to enable you to use various strategies to have the achievement you hope to acquire one working day.
Methandienone Uses In Hindi
If

- 2 yıl Önce

kamagra gel
Benefit from the assist and guidance programs around to malignancy individuals. The United states Malignancy Community provides the Affected person The navigation Software to help you navigate the journey from medical diagnosis to remedy to healing. The Individual Navigators and volunteers educated with the United states Malignancy Community are offered at cancer remedy centers and hospitals over the usa.
Viagra pfizer
Therapy, together with trying to keep a journal, can certainly help you while confronting your anxiety. It can help you realize what the nervousness is stemming from and you can then confer with your therapist about it. Talking to other people and discussing your difficulties is usually a good thought.
cialis lilly
If you're angling with stay lure, you need to be likely to keep it amazing. When resting out in the sun, bait coul

- 2 yıl Önce

levitra generika
Avoid using the type string "$$$" inside your advertising and marketing emails. Many spammy information use this character string either in the topic series or physique of their e-mail. When you use it, individuals and electronic mail machines could handle your e-mails as though these people were junk e-mail, way too. Your emails may end up disregarded as well as obstructed.
viagra rezeptfrei
When you find yourself contemplating changing your diet try to speak with a nutritionist. They are usually very cheap for a few meetings and so they will be able to allow you to design and style food strategy that is good for your system type as well as your diet goals.
Kamagra Portugal
Once you verify your credit report, make sure to spend the time reading through it thoroughly. There is a opportunity that there are plenty of er


banner201