Van arıtma tesisinde çalışmalar hızlı başladı

Van Büyükşehir Belediyesi Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan arıtma tesisinde çalışmalar devam ediyor.

Van arıtma tesisinde çalışmalar hızlı başladı

ŞEHRİVAN HABER - Van Büyükşehir Belediyesi Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan arıtma tesisinde çalışmalar devam ediyor.

 

VASKİ, tesisin belirlenen tarihte açılışının gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Van’a yapılan en büyük hizmet yatırımı olan Merkez İleri Biyoljik Atıksu Arıtma Tesisinde çalışmalara hız başlandı. Tesisin belirlenen süreden önce bitirilmesi hedefleniyor.

 

Van Gölü’nün yıllardır maruz kaldığı kirlilikten de kurtaracak olan bu projenin ilk aşaması olan çevre duvarlarının yapımına başlandı. Van için yıllardır beklenen bir hizmet olan atıksu arıtma tesisinin temeli geçtiğimiz ay Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’in katılımı ile gerçekleştirilmişti.

 

İki yıl sürecek olan tesisin yapımı için yüklenici firma ilk kazmayı vurdu. Öncelik olarak tesisin çevre duvar yapımına başlandı. Atıksu arıtma tesisinin çevre duvarı hızla devam ederken, tesisin diğer bölümlerinin yapımı için de faaliyetler başladı. Van Gölünü kirlenmekten kurtarmak, daha sağlıklı ve kokusuz bir çevre için yapılması planlanan “Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” çevre duvarının yaklaşık 10’luk kısmı tamamlandı. Kısa sürede ana tesis inşaatına da başlanması planlanıyor. Duvar yapımının 45 günde bitirileceği bildirildi.

 

Van İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 87 milyonluk dev bir yatırımla gerçekleşecek. Van merkezi için 1 milyonluk nüfusa yetecek şekilde tasarlanan tesisin 50 yıl bu hizmeti vermesi hedefleniyor. Tesiste ayrıca Biyogaz ve Güneş enejisi de üretilerek enerji giderlerinden tasarruf edilmiş olacak. VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş da yapımına başlanan tesiste incelemelerde bulunarak, yüklenici firmalar ile VASKİ teknik heyetinden bilgi aldı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER