banner186

Van Belediyelerde devrim yapan o isimleri unutmuyor

Van’da 2016 yılının sonunda başlayan belediye başkan vekilleri ile yönetilen belediyeler, kentin önemli hizmetlerle buluşması noktasında dönüm noktası oldu. İlk kayyum dönemi sonrasında 2019’da kadarki 3 yıllık süreçte Edremit adeta sil baştan bir cazibe merkezi oldu, İpekyolu şehrin çehresini değiştirirken, Büyükşehir ise onlarca yıldır beklenen yatırımların öncüsü olmayı başardı.

Van Belediyelerde devrim yapan o isimleri unutmuyor

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER: ERDAL ERBAŞ/HAKİM İNALÖZ- Van’da 2016 yılının sonunda başlayan belediye başkan vekilleri ile yönetilen belediyeler, kentin önemli hizmetlerle buluşması noktasında dönüm noktası oldu. İlk kayyum dönemi sonrasında 2019’da kadarki 3 yıllık süreçte Edremit adeta sil baştan bir cazibe merkezi oldu, İpekyolu şehrin çehresini değiştirirken, Büyükşehir ise onlarca yıldır beklenen yatırımların öncüsü olmayı başardı.

VAN O HİZMETLERİ DE HİZMET ADAMLARINI DA UNUTMUYOR!

2011 depremi sonrasında yeni bir yapılanmaya girmesi dışında son 20 yılda fiziki anlamda çok büyük değişimler yaşamayan Van, Kasım 2016 yılında yapılan ilk kayyum ataması sonrasında hizmet anlamında önemli yatırımlar alan bir kent oldu. 2016 yılına kadar hem önemli yatırımlar hem de kentin genel görünümü noktasında uzunca bir süre aynı kalan Van’da başta Büyükşehir eliyle yapılan yatırımlar olmak üzere Edremit, İpekyolu ve Gürpınar ilçeleri’nde tam anlamıyla bir dönüşüm yaşandı. 2017 yılı itibariyle büyükşehir ve diğer iki ilçedeki vekil belediye başkanları ilçelerde büyük dönüşümler sağlarken Edremit ve İpekyolu’nda ilçeler adeta sil baştan dizayn edildi.

İLÇELERDE DEVRİM YAPTILAR!

Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma tesislerinin yapılması, Çevre Yolu’nun hızlandırılması, 1 yılda yol yapım devriminin gerçekleştirilmesi gibi işlerinin yanında Edremit Belediyesi tarafından ‘olmaz’ denilen yapıldı ve Edremit Sahilleri geçmişten bugüne içinde olduğu işgalden kurtuldu. İlçe yeniden yapılan sahilleri, yürüyüş yolları, parkları, altyapı çalışmaları ile adeta bir turizm ilçesine dönerken, İpekyolu Belediyesi ise kentin görünen yüzünü değiştirdi. Kenti yeni çekim merkezleri, parklar, yaşam alanları, sosyal alanlar kazandıran İpekyolu’nun yanı sıra Gürpınar’da ise Gürpark gibi ilçenin cazibesini artıran hizmetler hayata geçirildi. Tüm bu önemli yatırımlar, Mart 2019’daki seçimden sonra da devam etti. Başlayan tarihi yatırımlar bu dönemde de devam ederken Edremit ve İpekyolu Belediyesi’ndeki yatırımlar devam ederek iki ilçe cazibesini her geçen gün daha da artıran bir noktaya taşındı. O görevleri yürüten isimler farklı kentlerde önemli görevlerde hizmetlerine devam ederken Vanlılar, o işleri hala unutmadığını Şehrivan aracılığı ile uzun süre sonra bir kez daha dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR’DE ZORLUOĞLU FIRTINASI ESTİ!

Van’da Kasım 2016’da göreve geldikten sonra kısa bir süre belediye başkan vekili olarak çalışan Vali İbrahim Taşyapan, 2017 yılının ortasında Valiliği de belediye başkan vekilliğini de Murat Zorluoğlu’na devretti. Önceki görev yeri Elazığ’da olduğu gibi Van’da da kısa sürede gönüllere taht kuran bir isim olan Zorluoğlu, 2019 yılında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olana kadarki sürede Van’da birçok önemli yatırımın öncüsü oldu. Zorluoğlu kısa sürede Van’da on yıllardır yapılması beklenen Arıtma Tesisi İnşaatı, Katı Atık Tesisleri, Van Kent Meydanı’nın start verilmesi, İskele, İkinisan gibi caddelerin yeniden düzenlenip prestij caddeleri haline gelmesi, 1 yılda 1000 kilometre gibi rekor sayılabilecek asfalt yol yol devrimi yapılması gibi işlere imza attı. Göreve süresinin devam etmesi halinde Van Stadyumu, Van Otogarı ve Van Kent Meydanı’nın tamamlanması ile ulaşım noktasındaki önemli yatırımları tamamlaması beklenen Zorluoğlu, başarılarından dolayı Trabzon’a davet edilerek memlekinde aday gösterildi. Zorluoğlu rekor oyla memleketinden seçilirken, geçen zamana rağmen Van’da yaptığı hizmetler hiç unutulmadı.

ATIF ÇİÇEKLİ İLE BAŞTAN SONA DEĞİŞEN EDREMİT!

2017’de belediye başkan vekilliğine görevlendiren ve görev süresince en çok konuşulan isimlerden birisi de Atıf Çiçekli oldu. Van’da Saray kaymakamlığı, Van Vali Yardımcılığı görevlerinden sonra Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan vekilliği görevi tevdi edilen Çiçekli, atanır atanmaz ilçede radikal bir değişim yapan isim oldu. Belediyenin logosundan başlamak üzere fiziki ve alt yapısına kadar her şeyini değiştiren isim olarak tarihe geçen Çiçekli döneminde yapılan ve hiç unutulmayan hizmetlerden birisi Edremit sahilinin muhteşem dönüşümü oldu. Yıllardır kimsenin dokunamadığı, değiştirmeye dahi cesaret edemediği Edremit’in sahillerini kısa sürede işgallerden, gecekondulardan arındıran Çiçekli, 2018 yılında Türkiye’nin de en çok konuştuğu ilçelerden birisinin inşasında rol aldı.

EDREMİT’TE OLMAZ DENİLENLER OLDU

İlçenin kilometrelerce uzunluğundaki sahillerini dönüştüren Çiçekli, ilçeyi tam bir turizm ilçesine dönüştürdü. Yürüyüş yolları, parklar, bahçeler, sosyal yaşam alanları, kafeler, restoranlar, marinalar, iskeleler ile Edremit’i kentin göz bebeği haline getiren Çiçekli, bu çalışmaları ile kısa sürede ilçe halkının gönlüne taht kurdu. Halk ile bir arada olan bir başkan olması yanında her hafta gerçekleştirdiği halk buluşmaları, etkinlikler ile de dikkatleri üzerine çeken Çiçekli, sadece sahil kordonu değil TOKİ’ler gibi önemli yaşam alanlarına da önemli dokunuşlar yaptı. İlçenin yıllardan bu yana devam eden alt yapı sorununu, doğalgaz meselesini çözen Çiçekli, kimsenin gitmediği Edremit’in TOKİ alanlarına çarşılar, yaşam alanları kurarak kimsenin gitmek istemediği bu alanları kentin yeni yaşam alanlarına çevirdi.

HİZMET ATAĞI İSMAİL SAY İLE DEVAM ETTİ!

Van’ın tartışmasız en popüler, en cazip ilçesi haline gelen Edremit İlçesi, geçen dönem yaşadığı değişimi bu dönem de belediye başkanlığına seçilen İsmail Say ile devam ettirdi. Geçen dönem yapılan yatırımları hız kesmeden sürdüren başkan Say, ilçede yeni turizm yatırımlarının önünün açılması, sorunsuz bir yaşam sürülmesi, sosyal belediyecilik anlayışının tam anlamıyla hissedildiği bir ilçe olması noktasında öne çıkan isim oldu. Çiçekli ile başlayan değişim Edremit’te yeni dönemde katlanarak devam ederken, seçim vaatlerinin başındaki yeni yatırımlar sözünü tutan Başkan Say, ilçede yeni yatırımcılar için adeta umut ışığı oldu. Hali hazırda ilçede gençlere, kadınlara, çocuklara yönelik hizmet ve yatırımların da üst düzeyde devam ettiği ilçede Say, yeni millet bahçeleri, gençlik ve spor alanları gibi ciddi çalışmaların da hızlıca adımlarını attı.

İPEKYOLU VAN’IN ŞEHRİNE DOKUNDU!

Geçtiğimiz yıllarda Şehrivan’ın da sıkça gündeme getirdiği Van’ın eskiyen, kötü görünen görüntüsü İpekyolu Belediyesi eliyle değişti. İpekyolu Belediyesi’nde kayyum olarak göreve başlayan belediye başkan vekili Cemil Öztürk, ilçede Kültür Sokak, Şemsiye Sokak, Kuş Kafesi Sokak gibi yeni destinasyonların oluşumunda başrol oynadı. Geri dönüşüm sokağı ile ulusal çapta örnek olan, Engelsiz Yaşam Akademisi gibi çalışmalarla bakanlığın örnek gösterdiği belediye haline gelen İpekyolu aynı zamanda kentin yeni prestij caddelerini de büyükşehir ile birlikte hazırlayan belediye oldu. Van’da on yıllardır değişmeyen manzara İpekyolu eliyle değişirken kentin en büyük ve en kalabalık alanlarını sınırları içinde barındıran belediye, sosyal belediyeciliğin de en çok öne çıktığı belediye oldu.

GÜRPINAR’IN YILDIZI PARLADI!

Geçtiğimiz dönem Gürpınar Kaymakamlığı ile birlikte belediye başkan vekilliği yapan Osman Doğramacı da merkez ilçelerde dışında Gürpınar’ı yıldızı parlayan ilçe yapan isim oldu. Van’ı yakın olmasına rağmen bir türlü istenilen hizmetlerle buluşmayan Gürpınar, Doğramacı döneminde ilçe merkezinin yeniden değişip dönüştüğü, Gürpark gibi Türkiye’de isim yapan millet bahçesi ve Norduz Sofrası gibi lezzet durağı ile öne çıktı. İlçe alt yapı, yol yatırımlarının yanında cazibeye yönelik yatırımlarla öne çıkarken yağlı güreşler, binicilik merkezleri gibi diğer hizmetlerle de Van halkının her fırsatta yönünü çevirdiği ilçe olma özelliğini geçtiğimiz dönem başlatılan çalışmalarla kazandı.

TANIŞ İLE GÜRPINAR KALDIĞI YERDEN DEVAM!

Doğramacı’dan devraldığı belediye başkanlık görevini hiç zaman kaybetmeden aynı tempoda sürdüren Tanış, aynı zamanda seçilen belediye başkanları içerisinde halkın kısa sürede en çok desteğini alan isim oldu. İlçede uzun yıllardır siyaset yapan ve büyük küçük herkesin yakından tanıdığı Tanış, ilçedeki hizmetler noktasında vitesi adeta iki kat artırdı. Hoşap’ın dönüşümü, ilçenin tarım ve hayvancılığın merkezi olması, istihdam seferberliğinin başlatılması, tüm mahallelerin hizmetle buluşması noktasında sıra dışı bir süreci Tanış başkanlığında yaşayan bir ilçe olan Gürpınar’da, Gürpark gibi marka olan yatırımların yenilerinin müjdesi de yine yeni başkan ile verildi.

VAN HALKI UNUTMUYOR!

Öte yandan 2019 yılındaki yerel seçimde tüm belediyelerde değişim yaşanmasına rağmen Van halkı o büyük ve önemli yatırımları hatırlamaya devam ediyor. Şehrivan’ın görüşlerine baş vurduğu vatandaşlar Büyükşehir, Edremit, İpekyolu ve Gürpınar’da başlatılan değişim, dönüşüm ve hizmetleri unutmayacaklarının altını çizerken o belediyeleri şaha kaldıran isimlere ise minnettarlığını her seferinde dile getiriyor. Vatandaşlar, Van’da uzun yıllar sonra başlayan değişimdeki Murat Zorluoğlu, Atıf Çiçekli, Cemil Öztürk ve Osman Doğramacı’nın adının sürekli olarak hafızalarda yer edindiğini vurguluyor.

“VAN’I İLK KEZ BU KADAR DEĞİŞMİŞ GÖRDÜM”

Uzun yıllar kentten ayrı kaldıktan sonra Van’a geldikten sonra büyük bir şaşkınlık yaşadığını dile getiren Mahmut Balcı adlı vatandaş, “Van’da uzun süre gelmemiştim. Geçtiğim yıl geldiğimde büyük bir şaşkınlık yaşadım. Edremit tam anlamıyla yeni bir ilçe olmuş. İlçe batıdaki kentleri aratmıyor. Hayran kaldım resmen. Edremit’ten Van’a gelirken de aynı havayı hissediyorsunuz. Yeni caddeler, sokaklar değişim hemen hissediliyor. Yıllarca her geldiğimde aynı gördüğüm kent son 2-3 yıl içinde gerçekten değişen ve yenilenen bir hal almış bunu gördüm. Bu yüzden de bu isimleri takdir ettim, Allah razı olsun” dedi.

BÖYLE DEVAM EDERSE VAN HAKKETTİĞİ NOKTAYA GELCEK

Geçtiğimiz dönem başlayan çalışmaların devam etmesi halinde Van’ın geleceğinin parlak olduğunu vurgulayan Fırat Bakır adlı bir vatandaş ise, “Geçtiğimiz dönem çok güzel işler yapıldı. Hatta devam etse daha da iyisi olurdu, buna eminim. Seçim sonrası biraz endişeliydim ama yeni başkanlar sağolsun devamlılığı sağladı. Bakıyorum Edremit ve İpekyolu’nda tempo aynı. İki belediye de göz doldurmaya devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinde Edremit halkını hiç yalnız bırakmadı. Bu noktada bu ilçede yaşadığım için çok şanslı hissediyorum. Başkanımız süreçte hizmetlerin devamlılığı ile birlikte sağlık ve hijyen noktasında her şeyi yaptı. Önceki dönem başkanı Atıf Çiçekli ve şimdiki başkanımız İsmail Say’a sonsuz teşekkürler.” 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE