banner211

Van Büyükşehir Belediyesi’nden 22 yeni otobüs

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin ulaşım sorununa yönelik alımı yapılan 22 adet otobüs, hizmete başladı.

Van Büyükşehir Belediyesi’nden 22 yeni otobüs

Cumhuriyet Caddesi Park AVM yanında düzenlenen otobüs tanıtım töreninde konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, belediye olarak bir taraftan ileri biyolojik arıtma tesisini bitirmeye çalışırken, bir taraftan vahşi depolama sistemine son verip çöpten belediyeye gelir elde etmeye çalıştıklarını, bir taraftan da kentin en önde gelen ulaşım sorununa el attıklarını söyledi. Kentin ulaşım sorunun daha önce kent tanışma konseyinde detaylı bir şekilde tartışıldığını dile getiren Vali Bilmez, “Bizler ilk iş olarak araç filomuzu güçlendirmek için yola koyulduk. Bugün burada 18 adet engellilere uyumlu, alçak tabanlı, 25 oturağı olan 41 yolcu kapasiteli araçlarımız halkımızın hizmetinde olacaktır. Ayrıca 4 adet daha araç aldık. Bunlar şehirlerarası yolcu taşıma kapasitesi standardında olup, Kapıköy Sınır Kapısı ile Van merkez arasında, turistlerin daha sağlıklı taşınması için hizmet verecektir. Bunların dışında 10 aracın daha alımı gerçekleştirildi ancak piyasada araç bulunmadığı için teslimatı mart ayında yapılacaktır” dedi.

Alınan araçların tümünün belediyenin öz gelirleriyle alındığına vurgu yapan Vali Bilmez, “Bu araçların hepsi belediyemizin öz gelirleriyle alındı. Bu araçlar için herhangi bir bankaya, kuruma veya bir firmaya borçlanmamız söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM AKILLI KAVŞAKLARLA RAHATLAYACAK”

Ulaşım ve işsizlik sorununun kentin en önde gelen iki sorunu olduğunu belirten Vali Bilmez, “İlk sorunu pey der pey zamanla daha ciddi anlamda çözeceğiz. Bunun yanında akıllı kavşaklar projemiz var. Arkadaşlar üzerinde çalışıyorlar ve inşallah kısa zamanda onu da devreye sokacağız. Yoğunluğa göre kendini ayarlayabilen, yol verebilen, merkezde yönetilebilen akıllı kavşak sistemine geçtiğimiz de yoğunluğumuz da ciddi bir şekilde azalacak. Bütün bu çalışmalarda destek olan mesai arkadaşlarıma ve Van halkına teşekkür ediyorum. Bu araçların kazasız, belasız bir şekilde toplu taşımada hizmet edeceklerdir. Kentimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Piyasada belediyenin eleman aldığına dair söylentilerin doğru olmadığına da değinen Vali Bilmez, “Bu otobüsleri kullanılacak ‘E’ sınıfı ehliyete sahip 65 kişi alınacak. Bunun için ilana çıkıldı. Zaten başvurular sona erdi. 5 binin üzerinde müracaat söz konusu. Bunların arasında şartları uygun olanlar şeffaf bir şekilde yine belirlenecektir. Bunun dışında belediyeye herhangi bir personel alımı söz konusu değildir. Piyasada aracı olanlara itibar edilmemesini rica ediyoruz” dedi.

İl Müftüsü Ömer Keskin tarafından yapılan duanın ardından kurdele kesimi yapan Vali Bilmez ve beraberindekiler otobüsleri gezdi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Valimize teşekkür ediyoruz.
Valimize teşekkür ediyoruz. - 3 hafta Önce

Değerli valimizi tebrik ediyoruz. Bu otobüsler toplu taşımaya güç katacaktır. Martta gelecek diğer 10 otobüsle birlikte bu bahar şehir içi ulaşım nisbeten rahatlayacaktır. Teşekkürler efendim. Ayrıca ilgileneceğinize olan inancımızla Van kamuoyunun beş beklentisini de size buradan arz edelim. 1- Dört-beş adet açık otopark alanı oluşturulması ( toplam 3000 araçlık) 2- İki adet ÇOK KATLI OTOPARK inşa edilmesi. 3- Vanımıza muhteşem bir ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ yapılması. 4- On ilçemizin ve beldelerimizin yazıhane ve minibüslerini alabilecek kapasitede İLÇE OTOGARI inşa edilmesi. 5- Şehrimizdeki dört noktaya köprülü kavşak inşa edilmesi.

İlhan
İlhan - 3 hafta Önce

İnşAllah yenimahaleye bir otobüs tahsis ederler çünkü 30 bin kişinin yaşadığı yenimahale güzergahında hala belediye otobüsü yok muhalasef

Temizlik personeli gerekiyor
Temizlik personeli gerekiyor - 3 hafta Önce

Merkez ilçe belediyelerimiz ve büyükşehir belediyemizin herbiri 50'şer olmak üzere toplam 200 temizlik personeli alınırsa çarşılarda, mahallelerde ve parklardaki temizlik düzene girer. Mevcutta kaç personel olduğunu bilmiyorum ama geçen aylarda temizlik noktasında Van hiç iyi değildi. Cadde ve sokakların hepsinde toplam 10 temizlikçi göremedik. Sanırım işe gelmiyorlardı. Bu durum yapılan diğer güzel hizmetlere gölge düşürmemelidir.

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Tebrikler.Gerçekten acil bir ihtiyaçtı.Birde memursen Toki içinde mutlaka kullanıma sunulması,ulaşım noktasında mağduriyet yaşayan sakinlerinde gerçek bir memnuniyet oluşturacaktır.Başarılarınız daim olsun.

WTF
WTF - 3 hafta Önce

Dağa gideceğine millete hizmet.!

banner201