banner139

Van Büyükşehir Belediyesinden yerli tohum atağı

Van Büyükşehir Belediyesi, tarımın geliştirilmesi ve çiftçilerin milli tohuma yöneliminin arttırılması amacıyla yerli fide üretimi yapıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yerli tohum atağı

Van’da yerli ve milli tohumun korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için başlatılan yerli tohum atağı sürüyor. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Edremit ilçesindeki seralarda 45 çeşit tohumdan yaklaşık 100 bin yerli tohumu toprakla buluşturdu. Seralarda yetiştirilecek fideler ise çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak. Çiftçiler de ekimini yaptıkları fidelerden aynı zamanda yerli tohum elde edebilecekler.
Bu çalışma ile milli tohumun yaygınlaştırılması ve yüksek verimli ürünlerin elde edilmesi hedeflenirken, bölgede ürün çeşitliliğinin sağlanması ve sürdürülebilir milli tohumun yaygınlaştırılması da amaçlanıyor.
Ekimi yapılan seraları gezen Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Yusuf Altun, yapılan çalışmayla ülkemizin tohum üretiminde dışa bağımlılığını azaltmayı planladıklarını söyledi. Yerli tohumdan elde edilen ürünlerin daha sağlıklı olduğunu belirten Altun, “Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet Emin Bilmez’in talimatlarıyla belediyemize ait seramızda fide üretmeye başladık. Buradaki temel amacımız da ithal tohumlardan sıyrılarak, tamamen yerli milli tohumlardan ürün elde etmek ve çiftçimizin de yerli tohum tercih etmesini sağlamaktır. Bu çerçevede seramızda başlattığımız 100 bin tohum fidemizi önümüzdeki aylarda çiftçimize ücretsiz olarak dağıtacağız. Bu sayede inşallah ithal tohumların yerini yerli tohumlarımız alacak ve daha sağlıklı ürünler de sofralarımıza gelmiş olacak. Ben çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM VE HAYVANCILIK YENİDEN ELE ALINMALI.
TARIM VE HAYVANCILIK YENİDEN ELE ALINMALI. - 2 ay Önce

Bütün tarım müdürlükleri, ziraat fakülteleri, bütün belediyeler ve tarıma katkı sunabilecek kurumlar on binlerce ton tohum ve fide üreterek, temin ederek köylüye, çiftçiye ve bahçesini yahut tarlasını ekmek isteyen vatandaşlara dağıtsın. Tarımı geliştirip yaygınlaştırmak gerek. Köyleri, yaylaları, kırsal yaşamı cazip hale getirmek gerek. Tarım ve hayvancılık geliştirilirse işsizlik azalır, şehirlerin üzerine binen nüfus yükü azalır, üretim artar, kendi kendimize yeten bir ülke oluruz. İthalata gerek kalmaz. Milli servetlerimiz bizde kalır. Şehirlerdeki vatandaşlar da köylünün, çiftçinin, üreticinin ürettiklerinden faydalanıp beslenmiş olur. Gıda ve tarımsal ürünlerde pahalılık olmaz aksine ucuzlama olur. Stokçuluk da biter, fiyat istikrarı oluşur. Ülkenin on binlerce köyünün hepsinde tek tek planlama, denetim ve teşvik yapılarak tarım yapılmalı, geliştirilmeli. Devlet ve kurumlar buna on milyarlarca TL bütçe ayırsa buna değer. Çünkü ülke kazanır, vatandaş kazanır. Şehirler beton oldu, tarım bitiyor. Ciddi planlamalar, ciddi tedbirler, kapsamlı teşvik ve destekler olmazsa ülkemiz on yıla kalmaz sadece il ve ilçelerden ibaret bir ülke haline gelir. Köy ve yaylalar biter, dolayısıyla biz de biteriz.

serdar bayram
serdar bayram - 2 ay Önce

cok ıyı

banner135

banner134