Van Çevre Yolu için bakanlığın yetki süresi uzatılıyor!

Van'da son haftalarda gündemden düşmeyen Çevre Yolu'nun bitmesi ile ilgili konularda AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas'tan önemli bir müjde geldi.

Van Çevre Yolu için bakanlığın yetki süresi uzatılıyor!

ŞEHRİVAN HABER - Van'da 10 yıl gibi bir süredir tamamlanamayan Van Çevre Yolu ile ilgili girişimler sonuç verdi.

2014 yılında Van Belediyesi bünyesinde iken Bakanlar Kurulu kararı ile yapımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen Van Çevre Yolu, geçen süreye rağmen tamamlanmadı. Geçtiğimiz yıl hızlandırılan çalışmalardan sonra yolun etap etap yeniden imar çalışmaları yapıldı. Fakat gelinen süreçte yapılan itirazlar ve 18. madde ile ilgili sıkıntılardan dolayı bakanlığın yolu yapma süresinde bakanlar kurulunun verdiği süre tamamlandı. Ekim ayı sonunda bitecek olan yetki süresinin bitmesi ile birlikte tüm işlerin sil baştan yapılması gerektiği ve yolun belediye yetkisine geçeceği konusunda yapılan uyarılara rağmen itiraz süreci tamamlanmadı. Konuyla ilgili süreç Van'da tedirginlik yaratırken Van Milletvekili Abdulahat Arvas'ın da girişimleri ile kararla ilgili uzatma hamleleri yapıldı.

Arvas, yaptığı açıklama ile Van'ın beklediği o haberi kamu ile paylaşıp uzatılma müjdesini verdi. İşte o açıklama:

SÜRE 1 YIL UZAYACAK!

"Van’da 2011 yılında meydana gelen deprem afeti nedeniyle, daha güvenli, sağlıklı ve yaşanılabilir yeni yerleşim yerleri oluşturmak, şehrin marka değerini arttırmak ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla, imar planları ile her türlü arazi ve arsa düzenlemelerini yapmak amacıyla, 644 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlar Kurulunun Kararıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 yıl süreyle yetkilendirilmişti. 19 Ekim 2019 itibariyle sona erecek yetki süresinin tekrar uzatılması hususunda Kızılcahamam kampında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımıza durumu ileterek sürenin uzatılması talebinde bulunduk. Talebimiz üzerine ve imar çalışmalarının kesintisiz devam etmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürenin bir yıl daha uzatılması ile ilgili yazı Sayın Cumhurbaşkanlığı makamına yazılmış olup, inşallah bununla ilgili olurdan sonra çalışmalar aynı hızla devam edecektir. 6 bin hektarlık alanda her türlü imar planı ve arazi düzenleme yetkisi olan kararname kapsamında Van çevre yolunun da yaklaşık 32 km’lik bölümü bulunmaktadır. Süreç olarak üç etap şeklinde devam eden imar planı çalışmaları tamamlandı. Akabinde parselasyon çalışmaları başlatıldı. İki etaba ait çalışmalar tamamlanarak Bakanlığa sunuldu. Bakanlık onayından hemen sonra ilan edilmek üzere Van Çevre Şehircilik Müdürlüğünde 30 günlük askıya çıkacaktır. Üçüncü etap ile ilgilide süreci yakından takip ediyoruz. İnşallah bunun da bilgisini en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacağız"

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 12:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çağrı
Çağrı - 5 ay Önce

Sayın Milletvekilleri, Van'ın yılan hikayesine dönen bu çevre yolu meselesini çözmedikçe, bir sonraki seçimlerde bir daha da karşımıza çıkmayın.

çile yolu
çile yolu - 5 ay Önce

yazıklar olsun yıllar yılı oyalandı yine yükü vatandaşın üzerine atıp bir de çok iyi iş yapmış gibi üste çıkılmaya çalışılıyor. ve bu daha da yıllarca sürecek aha buraya kaç tır yazıyorum. onlarca büyük şehirin çevre yolları hemde vanın kaç katı uzunlukta kamulaştırılarak yapıldı sahipsiz vanın ki yine vanlıya kaldı.özel 18. madde uygulamasıyla

ömer
ömer - 4 ay Önce

artık Ak partiye oy yok

Ysf
Ysf @ömer - 3 ay Önce

Çevre yolu

Yusuf yıldırımer
Yusuf yıldırımer - 3 ay Önce

Türkiyenin her tarafında çoğu ilçeler de bile bu yol yapılınca önce kamulaştırıldı sonra yapıldı ama Van da ise 18. Maddeyle yapılacak yüzde 45 lik bir kesintiyle onuda geçin yapılmadı bile..

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Bit bitiremediniz gitti şu yolu yeter kamulaştırın

SIRADAKİ HABER