banner166

Van Esnafı Hükümetin son desteğini dört gözle bekliyor!

Geçtiğimiz günlerde TÜİK rakamlarına göre Gayrisafi yurtiçi Hasıla oranlarında kişi başına düşen 14 bin 80 TL’lik bir oranla Türkiye’nin 80’ininci ili olarak açıklanan Van, gözünü hükümetin yeni desteklerine dikti.

Van Esnafı Hükümetin son desteğini dört gözle bekliyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- Hükümet önce kredi kartı borçluları, sonra elektrik faturasını ödemeyen yoksul ailelere destek ardından da esnafı rahatlatacak destekleri ardı ardına açıkladı. Vatandaşa ve esnafa nefes aldırmak isteyen hükümetin en büyük hamlesi ise Halkbank üzerinden 22 milyar TL’lik bir kredi desteği oldu. Geçtiğimiz yıllarda da bu tür destek haberleri sevinçle karşılanmış fakat Van istenilen düzeyde faydalanamamıştı. Türkiye’nin ve Van’ın ekonomik olarak zor günlerden geçtiği süreçte bu kredi açıklaması Van’da da büyük bir umut olurken Van Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge’den de açıklama geldi. Berge, hem bu destek hem de tarımdaki desteklerin Van için önemli olduğunu vurgulayarak: “Yapılan çalışmayı biz taktirle karşılıyoruz. Çünkü buna esnafımızın çok ciddi ihtiyacı vardı. Tabi ki Van'a düşecek meblağın ne olduğunu bilmiyoruz. Van'da yirmi bine yakın esnafımız var. Gösterilen meblağın yüzde ikisi, üçü gibi bir dilim düşerse bana Van'ı tamamıyla rahatlatacaktır.” Şeklinde konuştu

Esnaf ve sanatkârların uygun şartlarda kredi alması için yapılan çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında son bilgileri paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmada esnafı ilgilendiren müjdelerde vardı. Verilen müjdeye göre Halkbank, esnaf ve sanatkârların işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracağını ifade etti. Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı İsa Berge ise verilen müjdenin Van esnafını rahatlatacak bir adım olduğunu vurguladı.

22 MİLYARLIK KREDİ PİYASAYA SÜRÜLECEK

Esnaf ve sanatkârların uygun şartlarda kredi alması için yapılan çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında son bilgileri paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halkbank bugüne kadar esnaf ve sanatkârların uygun şartlarda finansmanına öncülük etti. 2002 yılında 154 milyon lira olan hazine destekli esnaf kredileri bakiyesi 2018 yılında 31.1 milyar liraya yükseldi. Bir başka ifadeyle esnafa destek 202 kat arttı. 2002 yılında 64 bin olan kredili esnaf sayısı 2018 yılında yaklaşık 7 kat artış ile 504 bine ulaştı. Esnafa uygulanan faiz oranı yüzde 5 seviyesine geriledi. Halkbank, esnaf ve sanatkârların işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak." ifadelerini kullandı.

TARIMA VERİLECEK DESTEK

Erdoğan, tarımsal desteklerle ilgili olarak ise: “Ağustos ayında birçok adımı attık. Ama şimdi ben size ocak ayında ödenecek tarımsal destekleri söyleyeceğim. Fark ödemesi buğday, mısır, çeltikte: 550 milyon lira. Buzağı desteği: 525 milyon lira. Çiğ süt desteği ödemeleri 340 milyon lira. Yem bitkileri desteği 268 milyon lira. Sertifikalı tohum desteği 100 milyon lira. Çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon lira. Diğer desteklemeler 167 milyon lira.” Dedi.

BERGE: TÜRKİYE OLARAK KÖTÜ BİR SÜREÇ YAŞADIK

Verilen müjdenin ardından Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı İsa Berge, verilen müjdenin ardından Şehrivan’a açıklamalarda bulundu. Berge, bir süre önce ekonomik bir dalgalanmanın olduğu bir süreç yaşandığına dikkat çekerek, “Van olarak, Türkiye olarak kötü bir süreç yaşadık. Van esnafımız bundan tabi ki olumsuz etkilendi. Olumsuz etkilenen esnaf sayımızda bir hayli fazla. Bu anlamda tabi bizim esnaf kooperatiflerimizin desteği ile biz bugüne kadar sorun çözmeye çalışarak, kooperatifimizin desteği ile esnaf sanatkarımızın ayakta tutmaya çalışması içerisinde olduk.” Dedi.

“ESNAFIMIZIN ÇOK CİDDİ İHTİYACI VARDI”

Yapılan yeni çalışmaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnaf sanatkarı düşünerek yaptığı bu çalışma olduğuna vurgu yapan Berge, “Yapılan çalışmayı biz taktirle karşılıyoruz. Çünkü buna esnafımızın çok ciddi ihtiyacı vardı. Tabi ki Van'a düşecek meblağın ne olduğunu bilmiyoruz. Van'da yirmi bine yakın esnafımız var. Gösterilen meblağın yüzde ikisi, üçü gibi bir dilim düşerse bana Van'ı tamamıyla rahatlatacaktır. Tabi tam olarak net bir istatistik veremiyoruz. Önümüzde ki günlerde net bir istatistik vereceğiz.” Şeklinde konuştu.

BERGE: ÖDENECEK MİKTAR, VAN'IN BÜTÜN ESNAFINI KAPSAYACAK

Van'ın, İran kapısına bağlı bir ticaret hacmi var. Başlıca bütün ticaretimizi İran'dan beslenen bir yapıya sahip olduğumuz için burada sınır iliyiz. İran kapısının net çalışmaması Van'ı derinden bir sarsıntıya boğmakta. Bu anlamda tabi hem tarım, hayvancılığın desteklenmesi, uzun bir zamandır meralar kapalıydı. Meralarında açılması artık söz konusu. Hükümetimizin bir çalışmasıdır. Bu tarım ve hayvancılığa ödenecek miktar, Van'ın bütün esnafını kapsayacak. A'dan, Z'ye, bakkalından, terazisinden, sanayisinden, şoföründen, kahvecisinden herkese yansıyacak. Dolayısıyla bu para Van'da dönecek. Dönen para epeyi bir süre rahatlatacaktır inşallah. Biz böyle düşünüyoruz.

YAKLAŞIK 350 BİN ESNAFA DAHA ULAŞACAK

Halkbank esnaf ve sanatkârlara yılın ilk 3 ayında 10 Milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar lira 'esnaf kredisi desteği' vereceğini açıkladı. Banka, esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik başlattığı programla yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacak.

ESNAF: BİZ FAYDALANMAYI BEKİYORUZ

Şehrivan’a değerlendirmelerde bulunan Van esnafının büyük bölümü ise bu desteklerden en çok Van’ın faydalanmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Vatandaşlar: “Van deprem, sonra yaşanan diğer olaylar nedeniyle çok yara aldı. En son işler iyi giderken İranlı turistlerle ilgili haç kenti sıkıntıya soktu. Son 10 yılda en büyük ekonomik yarayı alan kent Van. Bu noktada verilen KOSGEB ve benzeri diğer banka desteklerinden de faydalanamadık. Desteklerden faydalananların sayısı bir elin sayısını geçmedi neredeyse. Bu sefer 22 milyar TL’lik o destek kent için can suyu olmalı. Aksi halde kenti bekleyen ciddi sıkıntılar var.”

VAN 80’İNCİ SIRAYA KADAR DÜŞTÜ!

Geçtiğimiz günlerde ortaya konan rakamlar ise Van’ın bu noktada ihtiyacını bir kez daha gözler önüne koydu. Şehrivan’da yer alan habere göre Van’daki ekonomik sıkıntı şu şekilde paylaşılarak Van’ın ülke içindeki durumu kamuoyu ile paylaşılmıştı: “Son çeyrek asırda bir çok dezavantajdan dolayı potansiyellerine rağmen hep son 10’de yer alan Van’a dair çarpıcı bir istatistik daha paylaşıldı. Raporlar, araştırmalar ve rakamlarla sık sık mevcut durumu açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Müdürlüğü Van’a dair bir can sıkıcı istatistik daha açıkladı. Ekonomi, sağlık, eğitim gibi verileriyle çok da iyi bir noktada olmayan Van’ın il düzeyinde kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla rakamları eyvah dedirtti. İl düzeyinde kişi başına GSYH hesaplamalarında, 14 bin 185 TL ile Şanlıurfa, 14 bin 80 TL ile Van ve 12 bin 729 TL ile Ağrı son üç sırada yer aldı. Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasılada Van ili 14 bin 080 TL’de kalırken Van’ın kişi başına düşen gelir noktasında da ne durumda olduğu bir kez daha ortaya konulmuş oldu.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 09:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Bilici
Ali Bilici - 2 yıl Önce

Doğrudur. Malesef bunlar yaşanıyor. Hep ümitvar olacağız, calisacagiz. Van imizi doğunun incisi, Türkiye nin birincisi yapacak projelerim anlatimlarim var. yakında sizde izlersiniz.