banner211

Van ESOB Başkanı Berge’den Van halkına salgın çağrısı

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, korona virüs salgınına karşı önemli uyarılarda bulundu.

Van ESOB Başkanı Berge’den Van halkına salgın çağrısı

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, korona virüs salgınına karşı önemli uyarılarda bulundu.


Van’da korona virüs salgınının uzak mahallelerden artık şehir merkezindeki mahallelerine kadar ulaştığına dikkat çeken Berge, başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere tüm vatandaşlara kurallara uyma çağrısında bulundu.

“İRAN’DAKİ SALGIN TEHLİKESİNİN VAN’A ULAŞMASI ÖNLENDİ”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, “Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez ve emniyet müdürümüz Sayın Ali Karabağ, koronovirüs sürecinde zamanında aldıkları tedbirler sayesinde İran’daki salgın tehlikesinin Van’ımıza ulaşmasını engellemişlerdir. Ayrıca Van’da çok sayıda İranlı vatandaşların bulunmasına rağmen doğru ve yerinde kararlar alınarak virüsün şehrimizde yaygınlaşması önlenmiştir. Bu demektir ki sayın valimiz ve emniyet teşkilatımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bize düşen Van halkına düşen şudur ki lütfen ama lütfen kurallara riayet edelim. Bu güzel ve gayretli çalışmalara destek olalım ve çabaları boşa çıkarmayalım. Bu anlamda gerekli duyarlılığı fazlasıyla gösteren valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e ve emniyet müdürümüz Sayın Ali Karabağ’a teşekkür ediyoruz. Başta sağlıkçılarımız olmak üzere, emniyet teşkilatımızda görev alan polislerimize, tüm kamu çalışanlarına ve bu zorlu süreçte görev yapan devlet görevlilerine teşekkür ediyoruz.” 

“CUMHURİYET CADDESİ VOLTA CADDESİ DEĞİLDİR”

“Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez’in, biz STK ve meslek odalarının talebini dikkate alarak Cumhuriyet ve Maraş caddelerini yaya ve araç trafiğine açması kıymetlidir. Esnaf ve sanatkarımız, halkımız ve şehrimizin ekonomisi için bu caddelerin açılması önemlidir ancak suistimal edilmemelidir. Özellikle Cumhuriyet Caddesi, volta caddesi değildir. Hele ki böyle bir süreçte vatandaşlarımızı, gereken duyarlılığı göstermeye davet ediyorum.”  

“MASKE VE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDELİM”

“Sağlıkçılarımız canını dişine takmış koronavirüs ile bizim sağlığımız için mücadele ederken yeni vakalara sebep olmamamız gerekiyor. Zorunlu olmadıkça lütfen dışarı çıkmayalım, çıkılması durumunda ise kesinlikle maske takalım ve sosyal mesafeye dikkat edelim. Maskenin usulüne uygun olarak takılması gerekiyor ve bu çok önemli.”

“ESNAFIMIZ KESİNLİKLE MASKESİZ HİZMET VERMEMELİDİR”

“Mutlaka ve mutlaka maskeli olarak hizmet vermesi gereken esnaf ve sanatkarımız işyerlerinde gerekli sayıdan fazla müşteri tutmamalıdır. Müşteri sırasıyla alınarak çıkan müşterinin yerine yeni müşteri alınmalıdır, böylece insan yoğunluğunun önüne geçilecektir. Esnaf ve sanatkarımız asla maskesiz kalmamalıdır, maske temini konusunda da artık bir sıkıntı kalmamıştır. Maske satışı artık serbesttir ve esnafımız maske tedariğini kendisi sağlamalıdır.” 

“VAN EN SON NORMALLEŞEN İLLER ARASINDA OLMAMALI” 

“Eğer gerekli kurallara uymazsak Türkiye genelinde birçok ilde normalleşme baş gösterecekken Van’da normalleşme beklemeyelim, tam aksine daha fazla sıkı tedbirler bekleyelim. Örneğin Van için seyahat ve sokağa çıkma yasağı devam eder. Herkesin büyük sıkıntılar yaşadığı bu zorlu süreç bitmez. Eğer her anlamda bir an önce normale dönmek istiyorsak, bana bir şey olmaz anlayışından kurtulmalıyız.”

“NORMALLEŞEN BİR VAN İSTİYORSAK”

“Van’da da hayatın normale dönmesini istiyorsak, herkesin yeniden eski günlerinde olduğu gibi sağlıklı günlere kavuşmasını istiyorsak, herkesin işinde gücünde olduğu bir Van istiyorsak, okulların açıldığı bir Van istiyorsak, koronavirüsten kaynaklı yeni işsizliklerin yaşanmasını istemiyorsak, COVİD-19’un daha çok insana bulaşmasını istemiyorsak, yakınlarımızın bu virüsten can vermesini istemiyorsak lütfen kurallara uyalım. Hem Van hem de ülkemizin koronavirüs salgınından kurtulması için devlet-millet el ele verip üzerimize düşeni yapmalıyız.” 


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevdet Eyvaz
Cevdet Eyvaz - 12 ay Önce

Geçen hafta tohum almak için çarşıya çıktım.Ara sokaklarda normal hayat eskisi gibi devam ediyor.Küçücük dükkanlarda, 4-5 müşteri bir anda alış veriş yapıyor.Virüs hiç kimsenin umurunda değil.Alacağım şeylerin bazısını da almaktan vazgeçip hemen döndüm.