banner211

Van Gölü çevresindeki çöpler topla topla bitmiyor!

Son dönemlerde sık sık kirlilik ile gündeme gelen, her gün de tonlarca atık ve çöp ile kirletilen Van Denizi için seferberlikler de hız kesmeden devam ediyor. Zaman zaman gönüllü kuruluşların, zaman zaman da belediyelerin sürece dahil olarak etrafında temizlik kampanyaları yapıp onlarca ton çöp topladığı Van Gölü için çalışma yapan son kurum Edremit Belediyesi oldu.

Van Gölü çevresindeki çöpler topla topla bitmiyor!

ŞEHRİVAN HABER

Son dönemlerde sık sık kirlilik ile gündeme gelen, her gün de tonlarca atık ve çöp ile kirletilen Van Denizi için seferberlikler de hız kesmeden devam ediyor. Zaman zaman gönüllü kuruluşların, zaman zaman da belediyelerin sürece dahil olarak etrafında temizlik kampanyaları yapıp onlarca ton çöp topladığı Van Gölü için çalışma yapan son kurum Edremit Belediyesi oldu.

EDREMİT BELEDİYESİ SAHİLLERDE TONLARCA ÇÖP TOPLADI!

Son dönemlerde birçok uzmanın, çevrecinin ve akademik çalışmanın S.O.S verdiğini ortaya koyduğu Van Gölü kirletilmeye ve yok edilmeye devam ediyor. Bir taraftan atıklarla, bir taraftan çöplerle kirletilen Van Gölü, bir yandan da kuraklığın ve iklim değişikliğinin sıkıntısını yaşarken göldeki su seviyesi de her geçen gün azalıyor. Kendi kendini temizleyen bir yapısı olmasına rağmen son yıllarda göl etrafındaki yerleşim yerlerinin atığına dayanamaz hale gelen Van Gölü için henüz bir koruma kanunu çıkmazken gölü kurtarma çalışmaları gönüllü ve kurumlar nezdindeki çalışmalar ile yürütülmeye çalışıyor. Zaman zaman göl etrafında çalışmalar yapan kurum/kuruluşlar en azından göl çevresindeki kirliliği önlemek için uğraşırken her seferinde onlarca ton çöp toplanıyor. Bu anlamdaki son kampanya Edremit Belediyesi tarafından yapılırken iki ayrı noktada yapılan sahil temizlik kampanyasında yine binlerce ton çöp toplandı. Çalışmaya bir çok sivil oluşum da dahil olurken toplanan çöpler gölün nasıl büyük bir kirliliğe maruz kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

İKİ AYRI SAHİLDE TOPYEKÜN TEMİZLİK!

Van'ın Edremit Belediyesince Van Gölü sahilinin iki ayrı noktasında başlatılan temizlik kampanyasında tonlarca çöp toplandı. Edremit Belediyesi Temizlik İşleri ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüklerince organize edilen temizlik çalışmasına yüzlerce kişi katıldı. Van Gölü sahilinin iki ayrı noktasında başlayan ve tüm sahili kapsayan temizlik çalışmasına Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, başkan yardımcıları Ercan Karahan, Vedat İlli, Abdullah Ekinci, Kızılay Van Şubesi, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Van Gölü Aktivistleri Derneği, belediye personelleri, çocuklar ve onlarca gönüllü katıldı. Eminpaşa sahilinde toplanan çöpler, poşetlenerek temizlik araçlarının alması için hazırlandı. Daha temiz ve yaşanılabilir bir çevre hedefiyle Van'ın can damarlarından biri olan Van Gölü’nde yapılan temizlikte yaklaşık 300 kişi kıyı şeridini çöplerden arındırdı.

SAY: ÇEVREMİZ EVİMİZDİR!

Yapılan temizlik sonrası açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, gönüllüler ve gönüllü çevrecilerle birlikte temizlik seferberliği başlattıklarını belirtti. Gerek gölden sahile vuran gerekse de insanların kullanımından kaynaklı çevre kirliliğine dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Başkan Say, aynı zamanda temizlik yapmayı amaçladıklarını kaydetti. Edremit’in, göle yüzünü dönen, göle sahili olan çok şirin bir ilçe olduğunu anlatan Başkan Say, “İnşallah hep birlikte hem çevre duyarlılığını oluşturarak hem de temizlik yaparak temiz tutmaya çalışacağız. ‘Edremit Temiz’ sloganımızı 7/24 devam ettireceğiz. Bugün de burada yoğun bir katılımla bunu yapmaya çalıştık. Buradan Edremit’i, sahilini ve Van Gölü’nün güzel kıyılarını kullanan herkese sesleniyorum. Çevremiz aynı zamanda doğal evimizdir, onu koruyalım, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en güzel mirastır. Çevre olmazsa biz nefes alamayız. Nefesimiz için çevremizi koruyalım. İnşallah bu duyarlılığı da birlikte sürdüreceğiz. Bugün gönüllü olarak katılan tüm ekiplerimize de gönülden teşekkür ederim” dedi.

Kızılay Van Şubesi, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Van Gölü Aktivistleri Derneği de başlatılan temizlik seferberliğinden dolayı Başkan Say’a teşekkür ederek, böylesi bir organizasyona dahil edilmelerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.Temizlik çalışması çöp poşetlerine toplanan atıkların bir araya getirilmesi ve hatıra fotoğraflarının çektirilmesi ile sona erdi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dinimiz temizliği ısrarla emrediyor.
Dinimiz temizliği ısrarla emrediyor. - 1 hafta Önce

ŞAMRAN KANALI EDREMİT GİRİŞİNDEN GÖLE KARIŞTIĞI NOKTAYA KADAR NEDEN TEMİZLENMİYOR. KAMYONLAR DOLUSU ATIK, PİSLİK, YOSUN VE ÇÖPLE DOLU. KANAL SİMSİYAH AKIYOR. BAHAR- YAZ AYLARINDA DA KOKUYOR. İNSAN SAĞLIĞI İÇİN TEHDİT, ÇEVRE İÇİN TEHDİT, GÖL VE BALIKLAR İÇİN TEHDİT. ARTIK ŞU KANALIN 15 KİLOMETRE BOYUNCA TEMİZLENDİĞİNİ VE BU TEMİZLIKLERİN EN AZ AYDA BİR YAPILDIĞINİ GÖRMEK İSTİYORUZ. ALLAH RIZASI İÇİN KANALLARIMIZ TEMİZLENSİN ARTIK.

banner201