Van Gölü'ne dikkat çekmek için yürüyorlar

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri, Van Gölü'ndeki kirliliğe dikkati çekmek için başlattıkları yürüyüşün 5. etabında Tatvan'dan Ahlat ilçesine yürüdü. 

Van Gölü'ne dikkat çekmek için yürüyorlar

Van Gölü konusunda duyarlılık oluşturmak amacıyla "Van Gölü için bir adım da sen at" kampanyası başlatan Van TSO ile dernek üyelerinin, göl çevresindeki yürüyüşü devam ediyor. 

Daha önce Tatvan ilçesine kadar yürüyen, Van TSO ve dernek üyeleri ile iş adamlarından oluşan grup, Ahlat ilçesine doğru yola çıktı. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin de destek verdiği yürüyüşte, gruptakiler Sarıkum köyü sahilinde mola verdi. 

Dernek Başkanı Erdoğan Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van Gölü çevresinde 430 kilometre yürüyerek farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. 

Amaçlarının gelecek nesillere temiz bir göl bırakmak olduğunu vurgulayan Özel, "Bu güne kadar yaklaşık 160 kilometre yol yürüdük ve gün içinde Ahlat'a ulaşmayı planlıyoruz. Toplamda 10 gün sürecek olan bu etkinlik kapsamında günde ortalama 40 kilometre yürüyoruz."

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilcisi Cengiz Şahin ise Van Gölü'nün korunması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed Cankatar
Muhammed Cankatar - 7 ay Önce

ÇÇEKLİ- KAMPÜS ARASİNDA, YANİ EDTEMİT, İPEKYOLU, TUŞBA İLÇELERİ BOYUNCA SAHİL KORDONU YAPILSIN. BÜYÜKŞEHİR VE ÜÇ İLÇE BELEDIYESI VAN İÇİN BU PROJEYİ BERABER YAPSIN.

Erdemkentli Erdem
Erdemkentli Erdem - 7 ay Önce

Van Merkez boyunca sahil bandı yapacak belediye başkanları var mı ki? Ufak hizmetler bile yapılmazken bunu mu yapacaklar?

Sayın Valimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve kurumlara çağrımızdır.
Sayın Valimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve kurumlara çağrımızdır. - 7 ay Önce

Muazzam bir gölü olan ama gölü görmek için yaşayanları 30 kilometre gitmek zorunda kalıyor. Oysa göl şehrin içinde. Çiçekli Beldesinden başlayıp Üniversite Kampüsüne kadar devam eden bir sahil şeridi/ahil bandı/ sahil kordonu yapmak bu koca devlete, kurumlarına, belediyelerine zor gelmemeli. Bu proje Van'ı turistik bir merkez yapar. Van ve ülke ekoniomisi kazanır. İşsizlik, yoksulluk bu şehirde azalır. Sahil, kumsal, sahil yolu, bisiklet yolu, yürüyüş parkuru, oturma ve dinlenme alanları, toplantı ve konser alanları, spor alanları, cafe ve restoranlar, yeşil sahalar, havuzlar ve çiceklerle dolu 30 kilometrelik bir sahil seridi projesi Van'ı bu cevre ülkeler için cazibe merkezi haline getirir. Bu sehri on yıllarca, yüzyıllarca besler insanlara huzur ve keyif verir. Van turizm ve seyahat merkezi olur. Hadi ne olur bu müjdeyi bizlere veriniz.

SIRADAKİ HABER