banner211

Van Havalimanı Görsellikte En İyiler Arasında!

Gençler Van Gölü Ekspresi ile akın akın Van’a geliyor, dünyaca ünla makalelerde Van üzerine yazılar çıkıyor, Van Kahvaltısı BBC’nin en çok okunan 10 makalesi arasında yer alıyor, Van Havalimanı dünyanın inişi en keyifli 10 meydanı arasında yer alıyor. Buna rağmen Van hala değerlerini tam olarak katma değere dönüştürme noktasında eksiklik yaşıyor...

Van Havalimanı Görsellikte En İyiler Arasında!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ-  Son dönemlerde tanıtım ve turizm anlamında kabuğunu kırma adına çaba sarfeden Van adı ulusal ve uluslararası arenada yankılanmaya devam ediyor. Tarihi, kültürel ve turistik mekanları ile Türkiye’nin sayılı illerinden birisi olan Van’a dair önemli tanıtım argümanları yayınlanmaya devam ediyor. 2014 yılında dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekoru ile Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Van o tarihten sonra dünyanın önemli tanıtım dergilerine konu oldu. 2018 yılı içerisinde BBC gibi dergilerde yer alan Van Kahvaltısı aynı yılın en çok okunan 10 makalesinden de birisi oldu. Bunun dışında Van Gölü Ekspresi ile gençlerin yöneldiği ve yeni bir destinasyon haline getirdiği Van, Akdamar Adası gibi tarihi mekanları ile de öne çıktı. Geçtiğimiz yıl yüzbinlerce ziyaret alan Akdamak Adası gibi tarihi alanlar Van’ın yerli turizmde de ciddi rakamlar yakalamasına neden oldu. İranlılar’ın da yeni alışveriş ve eğlenci merkezi olarak benimsediği Van’la ilgili son sıradışı tanıtım yazısı Habertürk’te yer aldı. Habertürk’de yer alan bir yazıda Van’ın göl kıyısındaki Ferit Melen Havalimanı eşsiz manzarası, konumu ve inişi ile Türkiye’nin ilk 10’u arasına girdi.

 

 

Bu yıl düzenlenen ankete göre bin 200 havalimanı içinden inişi en keyifli olan 10 meydan, 8 bin 500 pilotun oyu ile belirlendi. “Türkiye’de pilotların iniş esnasında beğendiği hangi havalimanları var” diye yapılan araştırmada, Dalaman ve Van havalimanları en fazla dikkat çekenler arasına girdi. Uçuşlar gerçekleştiren pilotlar, Türkiye’de İstanbul dışında iki meydana dikkat çekti.

 

İSTANBUL’LA BİRLİKTE EN İYİLER ARASINDAYIZ!

 

Habertürk’ten Güntay Şimşek’in özel haberinde Van’ın dünyanın en önemli havalimanları arasındaki yeri dikkat çekti. Türkiye’de ise İstanbul’la birlikte enler arasına giren Van’a dair o haberde şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Boğazı dışında, “Türkiye’de pilotların iniş esnasında beğendiği hangi havalimanları var” diye araştırdığımda Dalaman ve Van havalimanları en fazla dikkat çekenler oldu. Her pilot manzaraya bayılmıyor veya inişte görsel şölenler karşısında büyülenmiyor. Hatta bazılarının dikkatini bile çekmiyor. Fakat ben bu tür hassasiyetleri olduğunu bildiğimi pilot dostlarımı aradığımda Türkiye’de İstanbul dışında iki meydana dikkat çektiler.

 

 

VAN’IN EŞSİZ MANZARASI

 

O haberde, Van’a inerken uçaktakilerin gördüğü eşsiz manzaralara da dikkat çekilirken: “Van Havalimanı’na yaklaşırken her iki pist başına inişte Van Gölü, Nemrut Dağı ve Nemrut’taki krater gölü şahane bir manzara sunuyor. Dalaman Havalimanı 05 pistine denizden yaklaşmalarda solda Göcek Koyu, sağda Dalaman vadisi de pilotları ve dikkatli yolcuları büyülüyor.” İfadelerine yer verildi.

 

 

TURİZMCİLER DE ONAYLIYOR!

 

Van Ferit Melen Havalimanı da inişi en güzel meydanlar arasındaki yerini aldı. Biz de Şehrivan Gazetesi olarak sıklıkla Van Havalimanını kullanan isimlere eşsiz manzarayı nasıl bulduklarını sorduk. Turizmci Murat Beyaz Şehrivan’a verdiği demeçte, Van Gölü semalarının eşsiz güzelliğini şu ifadelerle anlattı: “Siz anlatırken hava da uçak kalkarken ya da inerken ki manzara gözümün önüne geliyor. Sadece bin yediz yüz metrede ki bir göl değil, set gölünü oluşturan bir Nemrut dağı var, Van gölü biliyorsunuz ki bir set gölüdür. Nemrut dağı aslında Van gölünün içinden çıkmış ve Van gölünü ikiye ayırmış. Nemrut dağı, Nemrut dağının kalderası, kalderanın içindeki o göller sonra biraz daha gidersek, uçağın kalkışında sağa doğru baktığımız da ve özellikle hava bulutlu ise bulutların üzerine çıktığımızda Ağrı dağının bulutlarında zirvesi. Hemen Nemrut dağından sonra Süphan Dağı. O manzara aslında birçok fotoğraf tutkununu cezbeden bir manzara.” Dedi.

 

 

“BU DA YENİ BİR HİKAYE OLACAK”

 

Yaptıkları turlarda karşılaştıkları güzelliği dile getiren Beyaz, “Birçok turalarımızda denk geliyoruz, Ağrı dağını tamamen net görebilmek ya da zirvesini görebilmek için insanlar bazen burada haftalarca kalıyorlar ama yakalayamıyorlar o görüntüyü. Ama Van hava limanından yükseldiğimizde hava bulutlu ise bulutların üzerine çıktığımızda hemen hemen Tatvan’a yakın bir bölgede oluyor, sağımıza baktığımızda Ağrı dağının zirvesini tamamen çok net bir şekilde bulutların üzerinde görebiliyoruz. Diğer tarafa yani onun ters tarafına baktığımız da Cudi ve Ciro dağını görmek mümkün. Bütün bu Türki’nin yüksek dağlarını bir kareye yerleştirebileceğimiz şekilde bir manzara söz konusu. Dolayısıyla bu anketi yapanlar da, Van’ı en güzel Türkiye’de ikinci manzaraya sahip yer seçmeleri konusunda bende kendilerini tebrik ediyorum. Bir noktaya da değinmişler. Turizm böyle bir şey bir noktan arayıp o noktanın üzerine gitmektir. Van’da hikaye çok, bu da yeni bir hikaye olacak, yeni bir konsept yaratır diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

 

ÖZEL: KOYLAR VE DOĞASI SİZİ BÜYÜLEYECEKTİR

 

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Şehrivan’a verdiği demeçte Van havalimanına inişin muhteşem görsel şöleni anlattı. Özel, “Dünyanın en güzel manzaralarından birine şahit olmak istiyorsanız uçak ile Van gölü üzerinden Van havalimanına inmelisiniz. Sayın, “Yolcularımız Uçağımız iniş için alçalmaktadır” anonsunu duyar duymaz hemen aşağı bakmalısınız. Göreceğiniz ilk şey dünyanın en büyük ikinci Krater gölü olan sönmüş volkanik Nemrut dağı olacaktır, hemen sağ tarafında Van gölü kıyısında bir gerdanlık gibi şirin ilçe Tatvan’ı görebilirsiniz. Uçağınız Van gölünün eşsiz maviliğinde Van’a yaklaşırken diğer bir volkanik dağ olan Türkiye’nin en yüksek dağlarından olana Süphan dağını göreceksiniz. Sağ tarafınızda İnköy koyları ve doğası sizi büyüleyecektir. Daha sonra Solunuzda çarparak adası ve Van’ı göreceksiniz. Bu eşsiz görsel şöleni görmeye herkese öneriyorum ve yineliyorum “Dünyanın en iyi manzarası Van Havalimanına inerken görülür.” İfadelerine yer verdi.

 

 

TUNÇDEMİR: İSTANBUL’DAN SONRA VAN’DA BULABİLİRSİNİZ

 

Ayanis Turizm’in yetkilisi Abdullah Tunçdemir, yapılan anketin çok yerinde bir anket olduğunu ifade ederek, “Ben sıklıkla uçak seyahati yapıyorum. Ve her defasında da o müthiş manzarayı izlemekten büyük keyif alıyorum. O keyfi herkes görsün isterim. Bu keyifli uçuş Nemrut Krater gölünün üzerinden başlar. Tatvan, İnköyü, Akdamar Adası, Edremit ve Van gölünün üzerinden devam eder. Son olarak Van Gölünün üzerinden süzülerek iniş yapılır. Ben şahsen büyük keyif alıyorum izlerken. O izlenmeye değer o keyif başka hiçbir yerde görülmez. Göl ve tarihle iç içe olan o güzellik İstanbul’dan sonra Van’da bulabilirsiniz. Bunu da hiç kimse kaçırmasın. Herkes gelip görsün isteriz.” Dedi.   

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 06:04
YORUM EKLE

banner201