banner211

Van heyeti kentin taleplerini ticaret bakanına iletti

7/24 çalışabilecek bir kapasite ve mimari tasarım ile inşa edilen fakat henüz yüzde 100 kapasite ile çalışamayan Kapıköy pandemi nedeniyle yeniden normale dönmeyi bekliyor. İran tarafındaki gümrüğün bitmesi, iki taraflı geçişler ve benzeri nedenlerle halen tam kapasite çalışmayan Kapıköy’de Van için hedeflenen kazançlar yakalanmazken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret eden Van’dan bir heyet bu ve benzeri birçok konuyu bakana iletip destek istedi.

Van heyeti kentin taleplerini ticaret bakanına iletti

ŞEHRİVAN HABER

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın bulunduğu Van heyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştü.  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında gerçekleşen heyetler arası toplantıda, İhracat Genel Müdürü, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı ve Bakan Danışmanları da hazır bulundu.  Yapılan görüşmede Kapıköy gümrük kapısının açılması, esnaf ve tacirlerin sorunları ile Van’ın ticaret hacminin arttırılması gibi başlıca konular konuşuldu. Özellikle Kapıköy’ün gündemden düşmediği şu sıralar kentte her gün yankılanan “Kapıköy açılsın” talepleri iletilen konuların başında yer alırken Arvas ve heyet Kapıköy’ün daha verimli çalışması noktasında hayata geçmesi gereken birtakım yatırımlar ve bir dönem Van’ı şaha kaldıran Sınır Ticaret Merkezi gibi konularda bakana talep iletti. Arvas, Kapıköy sınır kapısındaki sınırlamalar, uygulanan kotalar ve petrol ürünleri gibi ürünlerde sınırlamaların kaldırılması talebi iletirken, kentteki işsizliğin azalmasında Kapıköy’ün sınır ticarete açılmasının önemli rol oynayacağının altı çizildi.

ARVAS, BU KEZ DE TACİR TÜCCARIN TALEPLERİ İLE BAKANIN KAPISINI ÇALDI

Ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede o görüşme ile ilgili detayları paylaşan Arvas, “Değerli Valimiz, Rektörümüz ve Edremit Belediye Başkanımız ile ziyaret ettiğimiz Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve heyetiyle verimli bir görüşme gerçekleştirdik Van’da ziyaret ettiğimiz ve dinlediğimiz sanayici, tüccar ve esnaflarımızın taleplerini ve çözüm önerilerini kendilerine ilettik desteklerini talep ettik. Sayın Bakanımıza ve heyetine ilgi ve alakalarından dolayı Van halkı adına teşekkür ediyorum. Bölgemiz ekonomisi ve istihdamını ilgilendiren konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

BAKAN’A “SINIR KAPISI AÇILSIN” TALEBİ İLETİLDİ

Arvas toplantıda en önemli konulardan birisi olan Kapıköy konusunun da gündeme getirildiğini dile getirerek, “Doğu ile Batı’yı birleştiren tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Kapıköy sınır kapısının kontrollü şekilde açılmasını talep edildi. Kapıköy üzerinden gelişen ikili ilişkilerin ve sınır ticaretinin bölge ekonomisini ayakta tuttuğu ifade edilerek, ‘Van Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Turizmciler tarafından da sınır kapısının açılmasını isteniliyor’ denildi.” Şeklinde ifadelere yer verdi.

“TİCARETE KONU KISITLAMA VE KOTALAR KALDIRILMALI”

Van Milletvekili Arvas, “Sınır ticareti, Van’ın sosyo ekonomik yapısını biçimlendiren en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sınır ticareti, Türkiye’de bölgeler arası kalkınma farklılıklarını gidermek ve sınır komşuları ile ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik uygulanan bir yöntemdir. Bu kapsamda ticarete konu belirlenen ürünler ve kotalar bazen amacına ulaşarak bölgenin gelişmesine katkı sağlamış, bazen de getirilen kısıtlamalar ile amacından uzaklaşmıştır. Değişen ekonomik koşullar ve pandemi süreci dikkate alınarak sınır ticaretinde uygulanan kotalar ve firma başına uygulanan ithalat limitleri yeniden değerlendirilmeli ve bölgenin lehine olacak şekilde tekrar güncellenmelidir.

VAN’A İHTİSAS GÜMRÜĞÜ ŞART

“İran İslam Cumhuriyeti ile ticaret hacmimizin artması ve ithalat ürünlerinin çeşitlendirilmesi bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunacaktır. Ancak Van Gümrük Müdürlüğünün İhtisas gümrüğü yetkisinin bulunmaması iki ülke arasındaki ticari faaliyetleri kısıtlamakta ve güçleştirmektedir. Van ili sınırlarından ülkemize giren ürünün kilometrelerce uzaktaki başka illerde tescil ediliyor olması sanayici ve tüccarlarımızı zor durumda bırakmaktadır.   Bölgemiz ve ilimizde ticaretin doğru ve hızlı şekilde gelişmesi amacıyla sanayicimizin kendi ihtiyacı için yapacağı ham madde ve yarı mamul ithalatına yönelik Van Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü olarak yetkilendirilmesi önemli olacaktır.”

ARVAS, PETROL VE BAZI DİĞER RÜNLER İÇİN İHTİSAS YETKİSİ TALEP ETTİ

“Bölgemiz sanayicilerine hitap edecek şekilde özellikle petrokimya türevi hammaddeler ile yarı mamuller, gıda ve hububat, tekstil ve cam gibi ürünleri için ihtisas yetkisi verilmesi ticaret hacmini kuşkusuz arttıracaktır. Bunun yanında ithal edilecek ürünlerin analizi konusunda da Van gümrüğü uhdesinde tam donanımlı bir laboratuvar kurulması sanayici ve tüccarların işlerini kolaylaştıracak dış ticareti teşvik edecektir.”
 

“KAPIKÖY’DE YENİDEN SINIR TİCARET MERKEZİ KURULMALI”

“İşsizliğin ciddi boyutlarda ulaştığı Van’da, ekonomik, sınai ve ticari faaliyetlerin ivme kazanmasının önemli alternatiflerinden biri sınır komşumuz İran ile olan ticarettir. Van’ın sahip olduğu bu avantajdan daha çok faydalanması gerekiyor. Kapıköy’de yeniden sınır ticaret merkezi kurulması bölgedeki esnaf ve tacirler açısından çok önemlidir. Sınır ticaret merkezi ile sağlanacak kolaylıklarla dış ticaret altyapısının ve kültürünün yaygınlaştırılması sağlanacaktadır.”

KAPIKÖY KARARI MERAKLA BEKLENİYOR

Bu talebin iletilmesinden sonra da Bakan’ın ve hükümetin bu noktada alacağı karar ve atacağı adımlar merakla beklenmeye başlarken aynı gün Van’dan da önemli isimler aynı konu için çağrı yaptı. İran’dan gelen bir heyet de Türkiye’nin kapıları açması çağrısını yaparken, Kentin önemli STK’ları da buluştukları toplantıda aynı talebi dillendirdi. Kentteki esnaf, tüccar ve STK’lar uçak ile ulaşımın yapıldığı ve dönüşlerin Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden yapılabildiği süreçte sınır kapısının da tedbirlerle açılması gerektiğini ifade etmeye devam ediyor

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner240