banner33

Van İçin 'Tarihi' yol adımı atılıyor!

Van’da son zamanlarda Urartu Medeniyeti’nin kültürel ve tarihi mirası konusunda önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Bir taraftan Urartu kazıları sürerken bir taraftan da bu medeniyetin değerlerinin Van’ın kültür ve turizmine kazandırılması çalışmaları yapılıyor.

Van İçin 'Tarihi' yol adımı atılıyor!

Van’da son zamanlarda Urartu Medeniyeti’nin kültürel ve tarihi mirası konusunda önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Bir taraftan Urartu kazıları sürerken bir taraftan da bu medeniyetin değerlerinin Van’ın kültür ve turizmine kazandırılması çalışmaları yapılıyor. Van’da hüküm sürmüş en büyük medeniyetlerden birisi olan Urartular’la ilgili kazı ve diğer çalışmalar sürerken bir taraftan da Urartu Gelişim Koridoru Projesi konusunda adımlar atılıyor. Doğu Anadolu Projesi Bölge kalkınma İdaresi’nin startını geçtiğimiz yıl verdiği proje konusunda önemli aşamalar katedilirken o proje ile ilgili Van Büyükşehir Belediyesi’nde toplantısı yapıldı. Kente değer katacak ve dünyanın bir çok ülkesini kente çekecek bir tarihi yol olarak hayata geçecek proje ile ilgili temeller atıldı.

 

Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından başlatılan "Urartu Gelişim Koridoru Projesi" toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, DAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Emin Çakay, DAP  Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Büyükşehir Belediyesi Etüt Projeler Daire Başkanı Cevdet Başer, Fen İşleri Daire Başkanı İsmail Güngör ve kurum müdürleri katıldı.

 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, ‘Urartu Gelişim Koridoru Projesi’nin önemine vurgu yaptı.  Projenin paydaşlarıyla bir araya geldiklerini ifade eden Kaplan şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi olarak DAP İdaremizin desteklediği ve sürdürülebilirliği anlamında DAKA’nın içinde bulunduğu Urartu Menua Yoluyla ilgili teknik bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Projenin yapılabilirliği ve uygulanabilirliği ile ilgili teknik heyetlerimizin bir araya geldiği bu toplantıda projemizin teknik boyutları ve ihale süreci ile ilgili detayları konuşacağız. Projenin ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

 

2019 YILINDA BİTECEK!

 

Projede epey yol kat ettiklerini anlatan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ise koridor boyunca yapılacak imalatların netleştirilmesi noktasına gelindiğini ifade etti. Projenin Van’ın turizmi için öneli olduğunu anlatan Demir, "Tarihi değerleri gün yüzüne çıkarmak ve bununla beraber Van ilinde bir marka oluşturma noktasında projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili belirli bazı adımlar atıldı. Projenin taslağı ve diğer aşamaları hazır. Bunun için beklentilerin de üzerinde bir maliyet çıktı. 2019 yılı içerisinde idare olarak katkı vererek bir an evvel  'Urartu Gelişim Koridoru' projesini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah bunu en geç 2019 yılında bitirmiş olacağız. Van için hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

Toplantıda ayrıca DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler ve DAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Emin Çakay da projenin teknik detayları ile ilgili birer konuşma yaptı.  Öte yandan katılımcılar saat 15.30’da restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Peynirciler Çarşını ziyaret ederek incelmelerde bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 06:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37