banner211

Van İl Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

Van’daki Covid-19 Vakalarının artması üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Van İl Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

İşte O Kararlar;


Hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere;


*Hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numuneleri evlerinde alınacaktır. İzolasyon süreçleri evlerinde izlenecektir. Tedavileri evlerinde yapılacaktır.
Sağlık birimlerine ihtiyaç duyulan araç ve personel desteği verilecektir. Evde tedavisi devam eden kişiler doktor izni olmadan ikametlerinden
ayrılmayacaktır.


*İzolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek
özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığı Kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilecek ve sıklıkla denetlenecektir.


*Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin 10. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince, Aile
hekimlerinin kendisine kayıtlı nüfus içerisindeki pozitif vakaları 1 (Bir) gün telefon ile 1(Bir) gün yüz yüze (hafta sonu, resmi tatil dâhil) ziyaret edecek, izolasyona tabi olan kişilerin ise telefon ile takipleri yapılacak ve izlem notları HSYS (Halk Sağlığı Yönetim Sistemi) ve İlçe Sağlık Müdürlüğü/Toplum Sağlığı Merkezi ile günlük olarak paylaşılacaktır.


*İlçelerimizde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacak; hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16:00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelecek, alınması gerekli önlemler belirlenecek ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkil ulaşabilmek amacıyla oluşturulan Filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlar gerektiğinde destek verecek ve bu kişiler bilgilendirilerek izolasyonda kalmaları sağlanacaktır.

* Covid-19 denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü arttırılacaktır.


* Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda; Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri /işletmeciler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek, alınan Hıfzıssıhha Kurulu kararları ilgililere tebliğ edilecek, tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılacaklardır. Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilecektir.


* Birinci ihlalde uyarı yapılacaktır.


* İkinci ihlalde idari para cezası verilecektir.


* İşyeri/işletmenin vatandaşlarımızın sağlığını koruyabilecek şekilde
uygun hale getirilmesi için üçüncü ihlalde 1 gün; dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyetleri durdurulacaktır. Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip
edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler denetim yapacaktır.
Denetimler uyarıcı, rehberlik edici ve caydırıcı bir anlayışla nezaketle yapılacaktır.


* Toplu taziye uygulamasının olduğu ilimizde;
Taziye evlerinde,


Evlerde,


Açık alanlarda,


Taziye yapılmayacaktır.


* Ayrıca bu hususa ilişkin aşağıdaki metin cami ve belediye hoparlörleri ile kolluk araçlarından günde en az 1 kez anons edilecektir.


“Kıymetli Hemşehrilerimiz,
Salgın tehlikesi devam etmektedir. Yapılan tespitlerde salgının taziyelerden daha
fazla yayıldığı anlaşılmıştır. Taziyelerimizin salgın döneminde toplu şekilde hiçbir
ortamda yapılmaması kararı alınmıştır. Cenabı Allah tüm geçmişlerimize rahmet eylesin”

(vanlinihathoca)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖZALPLI
ÖZALPLI - 8 ay Önce

Taziye olmasın diyorsunuz güzelde peki köylerde yapılan düğünlerde hangi mesafe kuralına uyuluyor söylermisiniz saygılarımla

banner201