banner33

Van Kent Meydanı için ilk kazma vuruldu

Van’ın onlarca yıllık hayalinin gerçekleşmesi için ilk adım atıldı.

Van Kent Meydanı için ilk kazma vuruldu

Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu döneminin en prestijli ve en önemli projelerinden birisi olan Kent Meydanı için beklenen gün geldi çattı. Van’ın hayal projelerinden birisi olan ve Zorluoğlu’nun kısa bir süre sığdırdığı en önemli projelerin başını çeken Kent Meydanı konusunda ilk kazma Van’ın eski müze binasının yıkılması ile başlandı. Atık Su Arıtma Tesisi, Katı Atık Dönüşüm Tesisi gibi mega projelerden sonra Van’ın en büyük beklentisi olan Kent Meydanı’ın startı için başlayan yıkımlarda Zorluoğlu da yer aldı. 25 dönüm üzerinde yapılacak olan 80 milyon TL bütçeli vizyon projesi için bakanlar kurulunun Van için çıkardığı mulaştırma kararıyla startı verilen proje kentin nefes aldıracak projesi olarak görülüyor.

 

ŞEHRİVAN GÜNCEL: ÖNDER ALTINAL - Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu döneminin en prestijli ve en önemli projelerinden birisi olan Kent Meydanı için beklenen gün geldi çattı. Van’ın hayal projelerinden birisi olan ve Zorluoğlu’nun kısa bir süre sığdırdığı en önemli projelerin başını çeken Kent Meydanı konusunda ilk kazma Van’ın eski müze binasının yıkılması ile başlandı. Atık Su Arıtma Tesisi, Katı Atık Dönüşüm Tesisi gibi mega projelerden sonra Van’ın en büyük beklentisi olan Kent Meydanı’ın startı için başlayan yıkımlarda Zorluoğlu da yer aldı. 25 dönüm üzerinde yapılacak olan 80 milyon TL bütçeli vizyon projesi için bakanlar kurulunun Van için çıkardığı kamulaştırma kararıyla startı verilen proje kentin nefes aldıracak projesi olarak görülüyor.

 

 

Van’ın vizyonunu değiştirecek ve şehir merkezine nefes aldıracak Kent Meydanı projesinde ilk binanın yıkımına Vali ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun katılımıyla başlandı. Kente atandığından bu yana yaptığı projelerle halkın takdirini kazanan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun en büyük projelerinden biri olan Kent Meydanında yıkım çalışmaları start aldı. Vali Zorluoğlu’nun katılımıyla 25 dönüm alanda bulunan eski müze binası iş makinalarıyla yıkılıyor.

 

ALTTA OTOPARK, ÜSTTE MEYDAN

 

İçinde bin araçlık yeraltı otoparkı, oyun ve sosyal aktivite bölümleri, yeşil alanlar, kafeler, restoranlar, süs havuzu, buz pisti, sergi alanları, sanat atölyeleri, anıt meydan, toplanma ve gösteri alanları gibi kısımların yer alacağı kent meydanı projesi kapsamında eski Van Müzesi binasının yıkımına başlandı. Yaklaşık 19 dönümü devlete ait 25 dönümlük alanda uygulanacak projesi ile şehrin en yoğun yerlerinden Cumhuriyet Caddesi ile Müze Sokak arasındaki bölümde kötü yapılaşma ortadan kaldırılarak, halkın rahat nefes alabileceği ve sosyalleşebileceği, ailesiyle zaman geçirebileceği alan oluşturulacak.

 

ZORLUOĞLU: GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

 

Proje kapsamında eski müze binasının yıkım programına katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van'a güzel bir kent meydanı kazandırma niyetlerinin olduğunu söyledi. Projenin bugün itibarıyla startını verdiklerini belirten Zorluoğlu, şöyle konuştu: "Daha önce belediye binasını yıkmıştık şimdi müze müdürlüğüne ait binanın yıkımına başlıyoruz. Diğer kamu binaları da yıkılacak. Özel mülkiyet konusu olan yerlerin sahipleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Onlarla yakın zamanda anlaşacağız. Kısa zaman içinde projenin birinci etabında yer alan 25 dönümlük alanı kent meydanı yapmak için özel sektöre ait binaları da yıkacağız. Bunu yaparken kimsenin mağdur edilmeyeceğini daha önce söylemiştik."

 

BİR YOL HARİTASI BELİRLENDİ

 

Zorluoğlu, proje ile kentteki otopark sorunu konusunda da önemli bir eksikliği gidermiş olacaklarının altını çizdi. "Kentin merkezinde 25 dönüm gibi büyük bir alanı sayın Cumhurbaşkanımızın arzu ettiği ve bizi talimatlandırdığı bir kent meydanı yapıyoruz" ifadesini kullanan Zorluoğlu, bununla ilgili yol haritası belirlediklerini ve mülk sahipleriyle de görüşmeleri kısa sürede sonuçlandıracaklarını bilirdi.

 

 

“2019 YILI SONUNDA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

 

Zorluoğlu, 2019 yılı sonuna kadar projeyi tamamlamayı hedeflediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "Çok katlı otoparkı da belediye çarşısına dönüştüreceğiz. Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin önemli desteği var. Kamulaştırmaya gerek kalmadan bütün özel mülk sahipleriyle anlaşacağımıza inanıyoruz. Buradaki özel mülk sahipleri de bu kente böyle bir eser kazandırmaya katkı sunmak istiyor. Biz de hiçbirinin mağdur olmayacağını söyledik. Türkiye'nin esasında hiçbir yerinde bu kadar uygun bir alan bulamazsınız."

 

MERKEZ BANKASI VE ÇOK KATLI OTOPARK NE OLACAK?

 

Zorluoğlu konuşmasının satır başlarında meydan içinde yer alan Merkez Bankasına da değinerek, Merkez Bankasına arsa tahsis ettiklerini söyledi. Zorluoğlu, “Merkez bankası ilk etaptaki projemizde yer almıyor. Merkez bankamız için yer tahsisi yaptık. Kendi yerlerini yapana kadar Merkez Bankasına dokunmayacağız.” Dedi. Zorluoğlu ayrıca kent meydanın altında otopark yapılacağından dolayı hayata geçirilmesi planlanan çok katlı otoparkın işyeri olacak hizmet vereceğini aktardı.

 

Konuşmaların ardından iş makineleri müze binasının yıkımına başladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37