Van 'Nurşin'de Bayramlaştı

Kurban Bayramı’nın başlaması ile birlikte birçok kurum ve kuruluş bayramlaşma hazırlıkları içerisinde iken Yukarı Nurşin Cami’sinde Van Valiliği tarafından kentteki birçok yetkilinin, kurum amirinin ve milletvekillerinin katıldığı bir bayramlaşma programı gerçekleştirildi.

Van 'Nurşin'de Bayramlaştı

ŞEHRİVAN HABER-ÖMER FARUK TOKTAŞ

Kurban Bayramı’nın başlaması ile birlikte birçok kurum ve kuruluş bayramlaşma hazırlıkları içerisinde iken Yukarı Nurşin Cami’sinde Van Valiliği tarafından kentteki birçok yetkilinin, kurum amirinin ve milletvekillerinin katıldığı bir bayramlaşma programı gerçekleştirildi. Yukarı Nurşin Cami'sinde musafaha yaparak bayramlaşan yetkili isimler ve vatandaşlar bayrama dair iyi dilek temennilerinde bulundular. Programa Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk, Edremit Kaymakamı Atıf Çiçekli, bazı ilçe belediye başkanları ve birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Bayram namazlarında Van'da gelenekselleşmiş olan ve İslam dininde de önemli bir yer tutan musafaha vatandaşların birbiriyle tokalaşması ve her tokalaşan kişinin sıraya geçip tokalaşmaya yeni gelenlerle el sıkışması ile gerçekleşiyor. Toplumsal dayanışma ve kaynaşmaya önemli bir katkı sağlayan dini bayramlarda Vanlılar tanıdık yabancı ayrımı yapmadan samimi bir şekilde musafaha ile bayramlaşıyor. Bayram Namazının kılınmasının ardından Nurşin Cami avlusunda gerçekleştirilen musafahanın ardından vatandaşlar ve yetkililer ikramlar eşliğinde sohbet ettiler. Camide gerçekleştirilen bayramlaşma programına büyük bir katılım sağlayan Vanlı vatandaşlar bu tarz bayramlaşmaların toplumu bir araya getirerek dayanışma bilincini arttırdığını belirttiler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cami cemaatinden Haktan Kurt isimli vatandaş Van'da görmek istedikleri tabloların bu tarz tablolar olduğuna dikkat çekerek bayramlaşma programından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kurt Şehrivan'a yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı; " Her bayram camide bayram namazımızı kıldıktan sonra musafaha ederek komşularımızla, mahallelilerimizle bayramlaşıyoruz. Gerçekten çok samimi bir havada geçen bu bayramlaşma şekline bu bayram Van Valisi ve beraberindeki kurum amirlerinin de eşlik etmesi yönetici vatandaş yakınlaşmasına olumlu katkılar sağladı. Umarız her bayramımız bu şekilde bir samimiyet içerisinde geçer."


 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Poyraz
Poyraz - 4 ay Önce

Bayramdan bayrama şehirlerine gelen akrabalarini ise almaktan firsat bulamiyan vekller .anca bayramlarda insanlarin yüzüne bakip selamlaşiyorlar.tabi bu yorum yayınlanmaz tarafsız olum yayınlayın !!!!

SIRADAKİ HABER