Van tramvay bekliyor... Diğer illerde yeni araçlar bir bir yola iniyor!

Son dönemlerde toplu ulaşımı gündemden düşmeyen Van'da tramvay beklentisi sürerken diğer kentlerde yeni yeni ulaşım hatları denenmeye devam ediyor.

Van tramvay bekliyor... Diğer illerde yeni araçlar bir bir yola iniyor!

Van son bir kaç yıldır ısrarla tramvay talebini dile getiriyor. Ulaşımda sıkıntının her geçen gün büyüyerek devam ettiği süreçte Van talebini sürdürüyor. Kentin çağrısına rağmen ulaşımda bir türlü adım atılmazken diğer kentlerde ise yeni yeni ulaşım modelleri hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Manisa'da denenen elektrikli otobüslerden sonra bu kez de İstanbul'da yeni bir ulaşım aracı sahneye çıktı.

İstanbul'un en önemli toplu ulaşım aracı metrobüs, kalabalıklığıyla, izdihamıyla gündemden hiç düşmüyor. İstasyonlardaki, araçlardaki aşırı yoğunluk yolcuları isyan ettiriyor. Geçen haftalarda, özellikle Altunizade, Zincirlikuyu ve Cevizlibağ'daki duraklarda mahşer yerini andıran görüntüler yansımış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de metrobüs sistemindeki aksaklıkların çözüme kavuşması için yeni projeler üzerinde çalışıldığını açıklamıştı. O projelerin en önemli ayağını ise yeni metrobüs araçları oluşturuyor. İran orjinli bir firmanın Bursa'da ürettiği Akia marka araç test sürüşüne başladı. İBB Trafik Ulaşım Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı, test sürüşüne başlayan yeni metrobüs araçlarının özelliklerini Habertürk'e anlattı.

BURSA'DA ÜRETİLECEK, 290 YOLCU KAPASİTELİ
 

Sarı, yolcu memnuniyeti olursa araçların siparişi verilerek Bursa'da üretimine başlanacağını söyledi. Şu anda kullanılan metrobüsler 160-165 yolcu kapasiteli... Yeni metrobüsler ise 290 yolcu kapasiteli olacak. Sarı, çift körüklü otobüslerin kapasitesi itibariyle 3 yıl metrobüs yoğunluğunu alabileceğini ifade ederek, "Şu anda test edilen araç dizel. Ancak firma elektrikli de üretim yapabilir. Metrobüsün mutlaka elektrikli olması gerekir. Araç test ediliyor. En az 100 seferde denenmeli." diye konuştu.


 

Kaynak: haberler.com
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydi Van, sen de yapabilirsin.
Haydi Van, sen de yapabilirsin. - 8 ay Önce

Biz büyük hizmetler, mega projeler, Van'ı bölgemizde marka yapacak yatırımlar görmeyince ülkemiz ve Van adına üzülüyoruz. AK Parti milletvekilleri bu şehre Şehirlerarası Terminal ne zaman yapılacak? Şehir merkezini göl boyunca çevreleyen Sahil Kordonu ne zaman yapılacak? Metrobüs ve Tramvay planlamaları ve projeleri ne zaman yapılacak? Kent Meydanı ne zaman yapılacak? On binlerce dönümlük Millet Bahçesi ne zaman yapılacak? On binlerce dönümlük Şehir Mezarlığı ne zaman yapılacak? On binlerce dönümlük ve binlerce ağaçlık Van Kent Ormanı ne zaman oluşturulacak? Vanımıza ne zaman çok katlı Otoparklar yapılacak? Çevre Yolu ne zaman başlayacak? Van Kalesi ve özellikle de çevresi ne zaman tarihi dokuya uygun bir peyzaj, çevre düzenlemesi, temizlik, bakım ve iyileştirmeden geçirilecek? Van merkezdeki bütün kanal ve dereler ne zaman temizlenip ıslah edilecek, ne zaman on binlerce belki yüzbinlerce balığın yaşayabildiği temiz, berrak ve güzel alanlara dönüştürülecek? Vanımızdaki onlarca mahalleye ne zaman Kapalı Semt Pazar Yerleri inşa edilecek ve mahalle yolları ne zaman pazar yeri olarak kullanılmaktan kurtarılacak? Şehir merkezi ve çarşılarımız ne zaman düzene kavuşacak, yollar araç park yeri olarak kullanılmaktan kurtarılacak ve ne zaman kaldırımlar, sokaklar ve parklar manavların, fırınların, semavercilerin, bakkalların, balıkçı ve sebzeci tezgahlarının, işportacıların ve diğer esnafların işgalinden kurtarılacak? Milletvekillerimiz, mülki ve idari amirlerimiz, kurum yöneticilerimiz 2023 yılına kadar tüm bunları bitirmiş, hayata geçirmiş ve Van'ın çehresini değiştirmiş olacaklar mı? Merak ediyoruz bu niyet, bu planlama var mı ve ne zaman yukarıdaki tüm acil hizmetlere başlanacak. Bu işler üç yılda bitirilebilecek ißlerdir. Van'a ve ülke ekonomisine, turizmine çok şey katacak, insanlar Vanda yaşamaktan keyif alacak. Bu kent bunları hak ediyor, geç kalındı, bari bu saatten sonra geç kalınmasın.

Berfin yıldız
Berfin yıldız - 8 ay Önce

Metro dan önce Otogarda betonda yatan yüzlerce mülteci var,vali,belediye başkanları,emniyet müdürü,kaymakamlar,göç müdürü bir çözüm bulsun.Anneler,bebekler soğukta betonda yatıyorlar otogar da!!