Van TSO Belediyeler hakkında hukuki süreç başlatacak!

Son dönemlerde gündemden düşmeyen ve birçok çevreden yapılan çalışmalar ile farkındalık oluşturulmaya çalışılan Van Gölü Kirliliği ile ilgili Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir hamle daha geliyor.

Van TSO Belediyeler hakkında hukuki süreç başlatacak!

ŞEHRİVAN HABER-  Son dönemlerde gündemden düşmeyen ve birçok çevreden yapılan çalışmalar ile farkındalık oluşturulmaya çalışılan Van Gölü Kirliliği ile ilgili Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir hamle daha geliyor. Arıtma Tesisinin yavaş ilerlemesi ve göldeki kirlilik oranının hızlı bir şekilde artması sebebi ile 25 yıllık bir ömür biçilen Van Gölü’nün koruma altına alınması için çalışmalar devam ediyor. Yakın bir zaman dilimi içerisinde çeşitli farkındalık aktiviteleri ile Van Gölü Aktivistleri ile de iş birliği içerisinde olan Van Ticaret ve Sanayi Odası şimdi ise kanalizasyon atıklarını Van Gölü’ne arıtmadan dökerek gölü kirleten belediyeler hakkında hukuki süreç başlatacak. 


İşte Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva’nın sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin yaptığı o paylaşım:

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 09:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gevaş li
Gevaş li - 4 ay Önce

Çok yerinde bir karar sadece bu kadar hizli bie kirlilik bu sureyi daha da kisaltacaktir. Malesef Gevaşta bunun emarelerini görüyoruz her yönüyle Van gölü gibi bir doğa hatikasi tüm hiziyla kirleniyor ve yosunlaşiyor.

Smaç
Smaç - 4 ay Önce

Alınacak bu kararda üzecek ve üzülecekler yoktur,olmamalıdır.Hiçbir kıyı Belediyesi’nin Vangölünü kirletmeye hakkı yoktur.Kıyı Belediyeleri %90 kapasite ile çalışan arıtma tesisi kurmak zorundadır.Vangölünü Koruma Kanunu acilen çıkartılarak,gerekli önlemler alınmalı,Kanuna eklenecek bir madde ile arıtma tesisi kurmayan ve gerekli tedbirleri almayan Belediye Başkanları İçişleri Bakanlığınca görevden alınabileceği hükmü Kanunda yer almalıdır.Hiçbir kıyı Belediye Başkanı bu konudaki görevini ihmal etmemeli , Vangölü’nü n korunması’ndan Belediye Başkanları sorumlu tutulmalı,yüzeysel kirliliği konusunda ise gerekli idari,cezai ve Hukuki önlemleride almalıdır.

SIRADAKİ HABER