banner211

Van TSO: Kapıköy’ün kapalı tutulmasına tepki!

Türkiye Koronavirüs ile çetin bir mücadele verirken bir taraftan da hayatı normalleştirme çabası ile ekonomi dinamik tutum gayretine girildi. Bu anlamda ülkeler büyük kayıplar yaşarken Türkiye’de başta turizm gibi sektörler dinamik tutularak hareketlilik devam ettirilmeye çalışıldı.

Van TSO: Kapıköy’ün kapalı tutulmasına tepki!

ŞEHRİVAN HABER: Türkiye Koronavirüs ile çetin bir mücadele verirken bir taraftan da hayatı normalleştirme çabası ile ekonomi dinamik tutulm gayretine girildi. Bu anlamda ülkeler büyük kayıplar yaşarken Türkiye’de başta turizm gibi sektörler dinamik tutularak hareketlilik devam ettirilmeye çalışıldı. Bu anlamda turizm bölgeleri için bir takım kararlar ve düzenlemeler alınırken, geçtiğimiz aylarda da çarkların dönmesi için start verildi. Bazı ülkelerle uçak seferlerini, giriş çıkışları serbest hale getiren, yabancı turist kabul etmeye başlayan Türkiye’de bu adımlarla ciddi hareketlik sağlanırken Van’da tüm tedbirleri devam etmesi ve turizmcilerin ciddi manada zor süreçten geçmesi sonrası yapılan çağrılara Van TSO da eklendi. Van Ticaret ve Sanayi Odası kentteki durumu ele aldığı açıklamasında, “Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Van şehrinin, turizm hareketliliğinden izole edilmesi yanlıştır.” Diyerek bazı illerde olmamasına rağmen kentteki sıkı tedbirlerin devam etmesine tepki gösterdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası devam eden pandemi süreci sonrasında bazı bölge ve illerde serestliğin sağlanıp Van gibi illerde sıkı tedbirlerin devam etmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Van’ın izole olarak durmasını yanlış olarak vurgulayan açıklamada, Doğu Anadolu bölgesinin ve ilin bu durumda olmasının ciddi kayıplar yaşattığına vurgu yapıldı.

VAN TSO: BAZI BÖLGELERİ AÇIP DOĞU ANADOLU’YA AÇMAMAK OLMAZ!

Açıklamada bazı bölgelerin turizme açılması hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “Ege ve Akdeniz’in turizme açılması, Karadeniz ve Kapadokya Bölgelerinin iç turizme açık olmasının dışında diğer bölgelerin görmezden gelinmesi ve pandeminin kaynağı olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Turizm Bakanlığı, almış olduğu bu kararları hızlı bir şekilde gözde geçirmelidir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi, turizm hareketliliği güvenli ve kontrollü bir şekilde hayata geçirecek tedbirler alınmalıdır. Ülke içerisindeki salgının kaynağı büyük ölçüde metropol etkileşimi olduğu halde, sınırlarımız güvenli ve kontrollü tedbirler ile korunmasına rağmen Doğu Anadolu Bölgesi, özelde şehrimizin turizm hareketliliği konusunda izole etme kararları doğru değildir.”

“İRAN BAĞLANTISININ BU ŞEKİLDE KONTROLLÜ TUTULMASINA ANLAM VEREMİYORUZ”

“İstanbul bağlantılı uçak seferleri serbest bırakılırken, milyonlarca insanın her gün metropollerde ve turizm beldelerinde etkileşimi söz konusu iken, Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından bir tanesi olan Van şehrinin, İran bağlantısı güvenlikli şekilde ve kontrollü tutulmasına anlam vermemekteyiz. Alınan bu kararlar nedeniyle maalesef sektör can çekişmektedir. İlimizdeki tüm oteller salgına karşı gerekli tüm tedbirleri almış, uluslararası sertifikalandırılmıştır. Buna rağmen büyük bir çıkmaz ve kayıp ile karşı karşıya olan şehrimizin ve bölgemizin turizm sektörü için karar vericilerin bu durumu gözden geçirmelerini bekliyoruz.”

“BU İKİCİLİK TUTUMDAN VAZGEÇİLMELİ”

Açıklamada kentte turizmcin ciddi tahribata uğradı vurgusu yapılırken, ciddi zararlar oluştuğu yönündeki durum şu sözlerle ifade edildi: “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak en önemli sektörlerimizden bir tanesi olan turizm sektörünün canlanması için her tülü tedbirin alınması konusunda gerekli katkıyı sağlayacağımızı buradan ifade ediyoruz. İşletmelerimizin 1 yıla yakın zamandır kapalı tutularak izole edilmesi, turizmin belli bölgelerde yoğunlaştırılmasının yanlış olduğunu ve gözden geçirilmesi gerektiğini tekraren belirmek isteriz. Turizm politikasının bu ikicilik tutumundan vazgeçmesi elzemdir.”

VAN EN GÜVENİLİR İLLERDEN BİRİSİDİR!

Van TSO yönetim kurulu adına yapılan açıklamada son olarak da şu ifadelere yer verildi: “Van şehri turizm hareketliliği açısında en güvenilir şehirlerden bir tanesidir. Van’ın bu özel durumunu ve potansiyelini geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Normalleşme Süreci ile birlikte bir kez daha gündeme getirmiş ve Haziran ayı içerisinde “Turizm Hareketlilik” projesini başlatmış bulunuyoruz. Proje kapsamında Van’ın el değmemiş ve keşfedilmemiş turizm alanlarının, turizme açılması ve ziyaret edilmesi bölgenin turizm hareketliliği katkı sağlayacağı gibi, ülke turizmine de katma değer katacaktır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin duman
Metin duman - 7 ay Önce

Van tso ne isteğinizin farkındamısınız. Koyun can derdinde kasap et. Üç beş zenginin kazancı van halkının sağlığından önemlimi itanda hergün coviden 200 kişi ölüyor.

Van lı
Van lı - 7 ay Önce

ADINIZ ESNAF AMA KAN EMİCİ SİNİZ, VAN ESNAFININ HİÇMİ GÖZÜ DOYMAZ İŞÇİNİZİN MAAŞINDAN ÇALIYORSUNUZ SGK SINDAN, YEMEĞİNDEN İZNİNDEN ÇALIYORSUNUZ. YANINIZDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN EN FAZLA %10 U ASGARİ ÜCRET ALABİLİYOR DÜŞÜK MAAŞ VERİYORSUNUZ GÖZÜNÜZ DOYMAMIŞ SINIR KAPISIDA AÇILSIN İSYİYORSUNUZ. YATACAK YERİNİZ YOK SİZİN AÇ GÖZLÜLER.

banner201