banner166

Van TSO yönetiminden OSB tepkisi!

Van TSO yönetimi son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden OSB konusunda tepki gösterdi. Kararı haksızlık olarak yorumlayan yönetim, OSB yönetiminin ve mütevelli heyetinin başında olduğunu belirterek bu algıyı oluşturmaya çalışanlara sert tepki gösterdi.

Van TSO yönetiminden OSB tepkisi!

Geçtiğimiz haftaya bomba gibi düşen “OSB’ye kayyum atandı” tartışmaları sürerken OSB’den sonra bir açıklama da Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’ndan geldi. OSB’de hayata geçirilen iki proje olan OSB Teknik Lisesi ve OSB’deki bir çağrı merkezinin durumu ile ilgili gündemi gözden geçirmek için istenen kayyum atamasına tepki gösteren Van TSO, kararı OSB’nin kimliğine ve işadamlarına haksızlık olarak değerlendirdi. Mahkemenin bazı gündemlerle ilgili genel kurul yapmak üzere kayyum ataması kararının bir üst mahkemeden döneceği inancında olduklarını açıklayan oda yönetimi, süreçteki söylemlerin de bilgi kirliliği olduğunu söyledi. Açıklamada lise ve çağrı merkezinin iptali ile ilgi durum için: “460 öğrenci, 35 öğretmen ve 21 hizmet personeli ile eğitime başlayan OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve 170 personel istihdam edecek olan Sağlık Bakanlığı Pusula Çağrı Merkezine kiralanmış olan alanların iptal talebi sadece sığ bir görüşle ve kişisel duygu tatminine yönelik bir öngörüsüzlükle tanımlanabilir.” Denildi.

 

 

Geçtiğimiz hafta itibariyle önümüzdeki aylarda genel kurul yapmak ve bazı maddeleri görüşmek üzere OSB için görevlendirilen kayyum konusunda Van TSO’dan açıklamalar geldi. Van TSO yönetimi yaptığı bir açıklama ile OSB’nin yönetimine kayyum atandığı algısı oluşturduğu konusunda tepki gösterirken bu şekilde algı oluşturulmasından dolayı açıklama yapma zorunluluğu oluştuğunu belirtti. Açıklamada: “Van Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi Yasası gereği Van OSB’nin kurucusu, Müteşebbis Heyet üyesi ve ayrılmaz bir paydaşıdır. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren tüm sanayici ve yatırımcıların şemsiye kuruluşu olarak; son günlerde “OSB’ye kayyum atandı” söylemleri üzerine açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur.” Denildi.

 

 

OSB YÖNETİMİ GÖREVİNİN BAŞINDA!

 

OSB’ye kayyum atandığı algısının yanlış olduğunun bir kez daha vurgulandığı açıklamada, yönetimin görevinin başında olduğu hatırlatıldı: “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, öncelikle yapılmak istenen bilgi kirliliğini ve yaratılmak istenen kötü algıyı kabul edilemez olarak görmekteyiz. Van Organize Sanayi Bölgesi, Yönetim Kurulu’nun da açıklama yaptığı üzere, Yönetim Kurulu ve Müteşebbis heyet olarak olağan seçim tarihi olan 2022 yılına kadar görevinin başındadır. Kaldı ki sadece kısmi bir süreci yönetmek üzere atanan kayyumun gerekli vasıflara sahip olmadığı, Kayyum yardımcısı olarak atanan kişilerin de art niyetli olduklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

 

 

“KAYYUM ALGISININ ADI OLAMAZ!”

 

Oluşturulan algının işadamlarına da hakaret olduğunu vurgulayan Van TSO yönetimi: “1 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulun, seçimli bir genel kurul olmadığı bilinmelidir. Mahkemenin belirlemiş olduğu gündem maddelerini görüşmek üzere toplanacak olan bir genel kuruldur. Özellikle şunu belirtmek isteriz ki Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu görevinin başındadır ve seçim yapılması yönünde bir uygulama söz konusu değildir. Mahkeme kararı ile Van OSB de yapılmak istenen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Çağrı Merkezi uygulamalarının genel kurul bilgisine sunulması kararı bir kayyum ataması olarak kabul edilmez. İki konunun genel kurul gündemine getirilmesi, ‘OSB’ye kayyum atandı’ algısının adı olamaz. Bu yapılmak istenen, OSB deki iş adamlarımıza, Van OSB’nin kurumsal kimliğine ve şehrimize haksızlıktan başka bir şey değildir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

BU YATIRIMLARIN İPTALİ ÖNGÖRÜSÜZLÜKLE TANIMLANABİLİR!

 

Açıklamada ayrıca: “Her şey bu kadar açık seçik ortadayken şu an kamuoyunda yapılmak istenen tamamen bir algı operasyonudur. Bu Organize Sanayi Bölgesinin kurumsal kimliğine zarar vermektedir. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Müteşebbis Heyetin almış olduğu kararların doğruluğunu onaylıyoruz. 460 öğrenci, 35 öğretmen ve 21 hizmet personeli ile eğitime başlayan OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve 170 personel istihdam edecek olan Sağlık Bakanlığı Pusula Çağrı Merkezine kiralanmış olan alanların iptal talebi sadece sığ bir görüşle ve kişisel duygu tatminine yönelik bir öngörüsüzlükle tanımlanabilir.”

 

AMAÇ SABOTE ETMEKTİR!

 

“Halkımız ve Sanayicilerimiz bu anlayışı mahkum edecek, Mahkemenin almış olduğu bu karar bir üst merciden geri dönecektir. Buna olan inancımız tamdır. Eğitimsiz ve işsiz bir toplum yaratma arzusuna hizmet eden bu neviden bir dava süreci, kentimize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunu yapmak isteyenlerin amacı kamuoyunu düzenli olarak bilgi kirliliğine maruz bıraktırmak, yanlış, kirleten ve haksızlık oluşturmaya yönelik bir algı yaratmaktır. Kamuoyunda çok da itibar görmeyen bu söylemlerin amacı ortak çalışma kültürü geliştiren kurumlar arasındaki diyaloğu sabote etmektir.” Denildi. Açıklamada son olarak: “Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak, her zaman olduğu gibi önceliğimiz Van’dır. Bizler Van’ın hak ettiği yere gelmesi için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm enerjimizi çalışmaya, işbirliğine ve ortaklaşmaya ayıracağız.” Şeklindeki ifadelere yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 05:55
YORUM EKLE