VAN TSO’DAN SGK AÇIKLAMASI

Torba yasa olarak bilinen 6111 sayılı yasanın resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girmesiyle birlikte SGK İl Müdürlüklerinde de yoğunluk yaşanmaya başlandı. Daha önce de yaşanan yoğunluklara tekrar aynı gerekçe olarak personel yetersizliği gösterildi.

VAN TSO’DAN SGK AÇIKLAMASI

Van TSO konuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşların sabahın erken saatlerinden itibaren SGK binası önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu ve bu nedenle vatandaşların mağdur olduğunu belirtti. Konuyla ilgili gerekli düzenlenmenin yapılacağını söyleyen Van TSO 60 olan sayının 80’e çıkarılacağı belirtildi. Van TSO’dan SGK’daki yoğunlukla ilgili açıklama. Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasanın resmi gazetede yayınlamasının ardından yürürlüğe girmesi SGK’larda yoğunluğa neden oldu. Van TSO bugün yaptığı yazılı açıklamada SGK’lardaki yoğunluğun personel yetersizliğinden kaynaklandığını ve çözümü için çaba sarf ettikleri belirtildi.

SORUN PERSONEL YETERSİZLİĞİ

Van TSO’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen, 6111 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından yasadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın SGK Van İl Müdürlüğüne başvuruları sürüyor. 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek yapılandırma işleminin günlük 60 mükellefle sınırlandırılması nedeniyle sabahın erken saatlerinde SGK İl Müdürlüğü binasının önünde kuyruklar oluşturan üyelerimizin yaşadığı mağduriyet üzerine Odamız tarafından girişimler başlatılmıştır. Yaptığımız görüşmeler neticesinde yaşanan yoğunluğun personel yetersizliğinden kaynaklandığı, bu durumun ülke genelinde geçerli olduğu ifade edilmiştir. Ancak Odamızın talebi doğrultusunda SGK Bölge Müdürlüğünce şartlar ve sistemin uygun hale getirileceği ve günde en az 80 mükellefin işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanmıştır. Bu sayının daha da arttırılması ve yapılandırma süreci bitmeden tüm mükellefin başvurularının alınması yönünde tüm birimleri seferber edeceklerini belirten SGK İl Müdürlüğü yetkilileri, yoğunluğun asgari seviyelere inmesi için çaba gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak başta üyelerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında çalışmalarımız bugün olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir.”


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 11:46
YORUM EKLE