Van Valiliği'den Van'daki çatışma ile ilgili açıklama

Van'da bugün meydana gelen ve 3 PKK mensubunun öldürüldüğü çatışma ile ilgili Van Valiliği'nden yazılı açıklama geldi. Valilik açıklamada ele geçirilen mühimmat ile ilgili detayları verdi.

Van Valiliği'den Van'daki çatışma ile ilgili açıklama

Van'da bugün Edremit İlçesi Sebze Hali kavşağında meydana gelen çatışma ile ilgili Van Valiliği'nden açıklama geldi. 1 polisin yaralandığı 3 PKK mensubu olduğu belirtilen şahsın da öldürüldüğü çatışmaya dair ele geçirilen mühimmatların listesi dikkat çekerken Valilik açıklamada uş ifadeleri kullandı:

"İlimiz Edremit ilçesinde, 13.06.2016 günü saat 16.00 sıralarında emniyet güçlerimiz, bölücü terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin deşifresine yönelik çalışmaları kapsamında takibe aldıkları bir aracı sesli ve görsel “DUR” ikazlarıyla durdurmak istemiş, araç içerisindekilerden emniyet güçlerimizin ihtarlarına ateşli silahla karşılık verilmiştir. Yaşanan çatışma sonucunda araç içerisinde bulunan 3 bölücü terör örgütü mensubu ölü, 1 bölücü terör örgütü mensubu ise yaralı olarak ele geçirilmiştir.
 
Örgüt mensuplarının üzerlerinde ve kullandıkları araçta yapılan aramalarda;

1 adet 9 mm çapında CZ Tabanca,
1 adet 9 mm çapında Browning tabanca,
Tabancalara ait 4 adet şarjör ve 37 adet fişek,
3 adet el bombası,
1 adet el telsizi,
El yapımı patlayıcı yapımında kullanılan; 8 adet fünye, 5 adet elektronik devre ve 1 adet voltaj ölçüm aleti ele geçirilmiştir.

Öte yandan olayla ilgili olarak aynı ilçede bir evde yapılan aramalarda yakalanarak göz altına alınan 2 şahısla birlikte;

1 adet RPG7 roketatar,
3 adet roketatar sevk fişeği,
3 adet roketatar anti personel mühimmatı,
2 adet el bombası,
1 adet Kaleşnikof marka uzun namlulu silah,
6 adet Kaleşnikof şarjörü ve bu silaha ait 175 adet fişek,
1 adet el telsizi,
1 adet alıcı ve 1 adet vericiden oluşan telsiz devresi tertibatı,
5 adet uçaksavar mermisi ele geçirilmiştir.

Olayla ilgili tahkikat sürdürülmekte olup, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terör tehdidi ve saldırılardan korunması için tüm tedbirler Valiliğimizce alınmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER