banner211

Van Valiliği’nden Muhbet Çiftçioğlu’nun ölümü ile ilgili basın açıklaması

Van Valiliği, Muhbet Çiftçioğlu’nun ölümü ile ilgili yazılı basın açıklama yapıldı. 

Van Valiliği’nden Muhbet Çiftçioğlu’nun ölümü ile ilgili basın açıklaması

Van Valiliği, Muhbet Çiftçioğlu’nun ölümü ile ilgili yazılı basın açıklama yapıldı. 


Van Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Erciş İlçemiz Karatavuk Mahallesinde ikamet eden 67 yaşındaki Muhbet Çiftçioğlu 26.03.2020 tarihinde kendisini ziyarete gelen çocuklarını ikametinde misafir ettikten sonra 12.04.2020 tarihinde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikâyetleri üzerine Erciş Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesine başvurmuştur.

Yapılan tetkiklerin ardından koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle 15.04.2020 tarihinde sürüntü örneği alınan Çiftçioğlu’nun testi pozitif çıkmıştır.

Bu tarih itibariye pandemi hastanesi olarak belirlenen Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisine başlanan Muhbet Çiftçioğlu ile temasta olan 11 kişi de filyasyon ekipleri tarafından karantinaya alınmış, yapılan Covid-19 testleri negatif (-) çıkmıştır.

Muhbet Çiftçioğlu, Erciş Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesine başvurduğu tarihten itibaren Karatavuk Mahallesine hiç gitmemiştir, mahallede de yapılan çalışmalarda Covid-19 vakasına rastlanmamıştır.

Tedavi süresince pandemi servisinde 36 gün yoğun bakımda yatan Muhbet Çiftçioğlu, Covid-19’un da tetiklediği kronik rahatsızlıkları nedeniyle durumu kötüleşince 19.05.2020 tarihinde vefat etmiştir.

Çiftçioğlu’nun cenazesi, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Covid-19’dan vefat edenlere Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği usüllere uygun şekilde yıkanmış, kefenlenmiş, gerekli bütün koruyucu tedbirler alınarak izole edilmiş ve hastane yönetimi tarafından ailesi bilgilendirilerek cenaze aracıyla Erciş İlçesi’ne nakli sağlanmıştır.

Çiftçioğlu’nun ölüm raporuna yazılan “Doğal Ölüm” ifadesi teknik bir ifade olup, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından “ölümün adli bir olaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ifade etmek” amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca Çiftçioğlu’nun ölüm belgesine ölüm şekli sehven “Bulaşıcı olmayan hastalık” olarak yazılmış, ancak hata aynı saatte fark edilerek düzeltilen ölüm belgesine ölüm şekli “Bulaşıcı hastalık” olarak yazılmıştır. Bu hatadan dolayı da personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır.

19.05.2020 tarihinde düzenlenen Çiftçioğlu’nun sistemdeki ölüm belgesinde ölüm şekli Bulaşıcı Hastalık Covid-19 olarak geçmektedir.  

Muhbet Çiftçioğlu’nun 36 gün yoğun bakımda kaldığı dönemde, birinci derece yakınları ve akrabaları hastanın Covid-19 tedavisi gördüğü yönünde sağlık personelil tarafından sürekli bilgilendirilmiştir.  

 Çiftçioğlu’nun defin işlemi sırasında da Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından gerekli tedbirler alınmış, sosyal mesafe kurallarına uyulması için bilgilendirme yapılmış ve defin işlemi Covid-19 vakalarının defin işlemine uygun gerçekleştirilmiştir.

Ancak bazı internet sitelerinde vefat eden Çiftçioğlu’nun birinci derece yakınlarının “Hastamızın Covid-19 olduğu bize söylenmemişti” beyanları doğrultusundaki haber art niyetle yapılmış ve gerçeği yansıtmamaktadır. Koronavirüs ile mücadelede yapılan büyük fedakarlıkların bu tür asılsız haberlerle karalanamayacağını kamuoyuna saygıyla sunuyoruz.
 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 17:43
YORUM EKLE

banner201