Van ve Konya kardeş oldu

Van Ticaret borsası ve Konya Ticaret Borsası arasında kardeş borsa protokolü imzalandı. Atılan imzalarla iki şehrin borsaları, kardeşliklerini tescil etti. Van’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun resmi programlarına katılmak üzere gelen Konya işadamları heyeti, gerçekleştirdikleri temasların ardından Van Ticaret Borsası’na ziyarette bulundu. Başkan Selman Toprak, borsa ziyaretine gelen Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü ve Konyalı işadamlarını kapıda karşıladı. Borsa protokol salonunda düzenlenen imza törenine VATBO Genel Sekreteri Ali Kasapoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Türkay Özbek ve Meclis Başkan Yardımcısı Enver Memduhoğlu da katıldı.

Van ve Konya kardeş oldu

 TOPRAK: ÖNEMLİ İŞLER BAŞARDIK

 

İmza töreni öncesinde konuklarına bilgiler veren VATBO Başkanı Selman Toprak, seçim süreci sonrası devraldıkları görevi en iyi şekilde yürüttüklerini ifade ederek, Konya ile ilişkilerinin temelinin geçmişe dayandığını söyledi. Başkan Toprak “Konya başta olmak üzere birçok ile ziyaretler gerçekleştirdik. Konya ile ciddi görüşmelerimiz oldu ve görev süremiz boyunca kendimizi daha iyi ifade etmeye çalıştık. Birçok ilde çalışmalar yaptık, kısa bir süre olmasına rağmen Van’ın ilçelerini dolaştık, Hakkâri’yi bünyemize kattık. Konya ile yapacağımız kardeşlik anlaşması, bir anlamda barış sürecinde Hakkâri’den sonra aldığımız ikinci meyve olacaktır. Karşılıklı işbirliği ile ilimizin tarım ve hayvancılık potansiyeline daha çok katkı sunacak, Konya borsamızın birikim ve tecrübeleri ile daha hızlı yol kat edeceğiz. Bu kardeşliğin bölgesel güç olma yolundaki Van’a ve ülkemize, barış sürecine hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 KALELİ: XANİ’NİN ÇOCUKLARININ KARDEŞLİĞİ TESCİLLENDİ

 

Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise, kısa bir süre olmasına rağmen, VATBO yönetiminin önemli çalışmalara imza attığını ifade ederek, Hakkari’nin Van Borsası faaliyet alanına dahil edilmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Kaleli “Genç bir başkan ve heyecanlı bir yönetim gördük. Yapılan çalışmaları ilgi ve takdirle izliyoruz. Hayvancılığın en önemli kentleri Konya ve Van’dır. İki geçmişine bakıldığında bu açıkça görülecektir. Küçükbaş hayvancılıkta Van’ın yeri bambaşkadır. Bu güzelliğin tekrar eski günlerine dönmesini arzu ediyoruz. Aynı zamanda Van’ın tarımının geliştirilmesi için  yapılacak çalışmalara tam destek sunacağımızı bilmenizi istiyorum. Birlikten kuvvet doğar, bu imzalar Mevlana Kenti Konya ile Ahmed-i Xani’nin çocuklarının kardeşliklerinin tescilidir, barış sürecinin en güzel olaylarından biridir” diye konuştu.

 

Yapılan konuşmalarına ardından “Kardeş Borsa” protokolü imzalandı. İmza töreni sonrası Başkan Selman Toprak, Konya ticaret Borsası Başkanı M. Uğur Kaleli ve Konya heyetine plaket takdim etti. Konya heyetine Van’ın geleneksel el sanatı olan “Savat” işlemeli hediye sunan Toprak’a, Konya heyeti de çini bir tablo hediye etti. İmza töreni, kardeş borsa ve işadamlarının toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER