banner166

Van’a dağ başı mı dediniz? Orada bir durunuz

Geçtiğimiz günlerde Show TV’de yeni yayınlanan Arıza dizisinde Van için ‘dağ başı’ kelimesinin kullanılması sosyal medyada büyük bir tepki toplamıştı. Hürriyet yazarı Savaş Özbey ise Keşke İstanbul’dan “yazıp tutmak” yerine senaristler bir kez olsun gidip görmüş olsalardı. İfadelerini kullanarak Van'ı köşe yazısına aldı.

Van’a dağ başı mı dediniz? Orada bir durunuz

İşte Savaş Özbey’in köşe yazısı;

Çoğumuzun depremle, yıkık binalarla hatırladığı Van, aslında Doğu’nun şaşırtıcı derece ileri şehirlerinden biridir. Keşke İstanbul’dan “yazıp tutmak” yerine senaristler bir kez olsun gidip görmüş olsalardı.

Show TV’de yayınlanan “Arıza” dizisinde, Yeşim Salkım’ın canlandırdığı Melek Tekinoğlu karakteri, Van kenti için “dağ başı” deyince Vanlılar ayağa kalktı, sosyal medyada kampanya başlattı.

Şehrin güzelliklerini paylaşıp kentlerini tanıtmaya uğraşıyorlar.

Ben dizilerdeki, filmlerdeki replikleri gerçekmiş gibi ciddiye alıp tepki verilmesine karşıyım.

Dizideki karakter ölünce helva dağıtanlar, film setinde Bizans askeri rolündekilere saldıranlar, neler hatırlıyoruz.

Dizide kötü bir karakter var diye, “Yok (misal olsun diye söylüyorum) kasapları kötü gösteriyorlar, yok (yine misal olsun diye) mefruşatçıları kötü gösteriyorlar” diye dizilere dava açan        meslek grupları olmuştu hatta.

Bana hepsi saçma geliyor.

Katil uşak da olabilir, avukat da, muhasebeci de. Ama Vanlıların bu olayda haklı oldukları bir yan var.

O da bence senaristlerin eksikliği.

Çoğumuzun depremle, yıkık binalarla hatırladığı Van, aslında Doğu’nun şaşırtıcı derece ileri şehirlerinden biridir.

Keşke İstanbul’dan “yazıp tutmak” yerine bir kez olsun gidip görmüş olsalardı.

Beş yıldızlı otellerini, piyano eşliğindeki beş çaylarını, inanılmaz renkli, çeşitli ve nezih gece hayatını, yerel ve dünya mutfağı yapan şık restoranlarını, sörf yapılan sahillerini görseler zaten “Van” ile “dağ başı” kelimelerini aynı cümlede kullanmak akıllarının ucundan bile geçmezdi.

Kars treni ve Kars trend oldu ya...

Van da trend olsa hakikaten yeridir.

Gerçekten böyle bir cahillik yok

Oyuncu Burcu Kıratlı, düzenlediği partide korona vakaları ortaya çıkan, üstüne bir parti daha düzenleyip “Abartıldığı kadar vaka yok” açıklaması yapan Türkiye güzeli Şevval Şahin’e bodoslama girdi:

“Sadece 10 kişi pozitif çıktı ne demek? 10 kişi az mı? Gerçekten böyle bir cahillik yok.”

Haklı mı? Haklı.

Bir kelime fazlası, bir kelime eksiği var mı? Yok.

Şevval Şahin hayat tarzıyla, antipati yaratan açıklamalarıyla “yeni Şeyma Subaşı” olma yolunda ilerliyor.

Zaten bir halt etmişsin. Artık bir sus, biraz çekil kenara, değil mi yani?

Burak Özçivit’in yeni imajı

Dizi için uzattığı saçlarını kestiren Burak Özçivit’in, yine rol gereği saçlarını kestirirken yaptığı paylaşım 1 milyon kadar beğeni aldı.

Paylaşıma yorum yapanlardan biri de eşi Fahriye Evcen: “Her zaman çok iyiydi ama böyle bir başka.” Buradan anlıyoruz ki yakışıklı jönü kısa saçlı sevenler eşi dahil çoğunlukta.

Uzun saçlı halini tercih edenler de üzülmesin, Hakan Bayrakçı yetişti.

Ünlü araştırma şirketi başkanı, CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programında günden güne gözümüzün önünde yeni bir Burak Özçivit’e dönüşüyor.

Kabul, önceden de karizmatikti ama uzatıp arkadan topladığı yeni saçlarıyla “Kuruluş”, “Diriliş” gibi bir dizide pekâlâ başrol alabilir. Yapımcılara duyurulur.

HÜRRİYET

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih ipek
Fatih ipek - 5 gün Önce

Vani gelip gorseniz boyle konusmassiniz van medeniyetler sehri sizleri kınıyorum yazik sizin gibi dusunenlere.

Elizan
Elizan - 4 gün Önce

Burdaki sorun senaristin dağ başı diye yazmasi degil burdaki sorun oyuncularin dag basi demeside degil burdaki sorun biz kurtlerin asla türkler tarafindan kabul edilmemesi beyazlarin zencileri kabul etmemesi gibi kisacasi asla kabul etmiyecekler biz kurtlerin varligini burdaki sorun van in dag basi olup olmamasi degil vanda yasiyan kurt asilli insanlar

Selim usta
Selim usta - 4 gün Önce

Sen o dağa kurban ol it oğlan ibne...

Hasan
Hasan - 4 gün Önce

Bu saç sapan dizileri izlemeyin ben niye yeni duydum çünkü dizi izleyecek kadar düşmedim

Orhan
Orhan - 4 gün Önce

O söyleyen gelsin dağın başını gösterip geçireyim.

Gülçin
Gülçin - 4 gün Önce

Vanlılara hepsi Kurban Olsunlar Van'a laf diyenler halt etsinler buradakiler gibi tokgözlü olsunlar aç gözlü olup edepsizlik yapmasınlar adamın asabını bozmasınlar rezil ederler sizi budur ahlaksızlık budur hayasızlık iki tane edepten hayadan yoksun yaratıklar çıkıyor cahil cahil film çeviriyor Van dag başıymış. Zekaları ne geri, ne ileri basmıyor.

AaAAA
AaAAA - 4 gün Önce

Benim güzel şehri vanıma kurban olun

orhan dumanli
orhan dumanli - 4 gün Önce

Ülkedeki yemin dizinin Öz adetlerimize kültürümüze bir benzeri bir benzetildiği yoktur bütün diziler ve aldatıcı içerikli yapmıştık içerikli diziler bir ülkede hangi dizi Öf adetimizi içeriyor hangisi saygı ve hürmetlerimi içeriyor hepsi aldatmaca f***** ve fahişeliği yönetiliyor ülkede Senarist mi var yazar mı var Yazar olan ya hapiste ya cezaevinde böyle aldatmaca top olanlarda Van'a Dağbaşı diyor var urartulara medeniyet etmiş bir ildir Sen bana kurban olun şerefsizler